31.5.2022 16:29 Joensuulaisseura ja takamies Tuomas Hirvonen ovat solmineet kaksivuotisen sopimuksen. Kataja Basketin tähtäimenä on europelit tulevalle kaudelle.

Tuleva kausi on Kouvolan Poikien kasvatille jo kahdestoista Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen
26-vuotias Tuomas Hirvonen siirtyy Joensuuhun kotipaikkakunnaltaan Kouvolasta, jossa hän on pelannut liigatasolla kaikkiaan 10 kauden ajan. Kouvojen lisäksi Hirvonen on edustanut yhden Korisliiga-kauden Lahti Basketballia. Hän on juhlinut mestaruutta Kouvoissa 2016 ja kuitannut SM-hopeamitalin samassa seurassa 2019. Hirvonen on pelannut haastajamaajoukkueotteluja 23 ja Sudenpennut-edustuksia 86.
Viime kaudella Hirvoselle kirjattiin 34 Korisliiga-ottelussa keskimäärin 27 minuuttia peliaikaa, 7,2 pistettä, 3,4 levypalloa, 4,4 koriin johtanutta syöttöä ja 0,9 riistoa. Ennakkosuosikkina puolivälieriin Katajaa vastaan lähtenyt Kouvot joutui pettymään joensuulaisten vietyä ottelusarjan voitoin 3-2. Hirvosen tilastot näissä viidessä ottelussa olivat 10,0 pistettä, 4,2 levypalloa, 3,6 syöttöä ja 1,2 riistoa.
Kataja Basket -päävalmentaja Petri Virtanen tuntee pelaajan jo nuorisomaajoukkuekuvioista.
– ”Tumppi” oli aikanaan nostamassa Sudenpentujen U20-joukkuetta EM-kisojen A-divisioonaan. Itse toimin tuolloin joukkueen apuvalmentajana ja huomioni oli kiinnittynyt etenkin hänen pelirohkeuteensa. ”Tumppi” ei kaihda ottaa ratkaisuja tiukoissakaan paikoissa ja vaikka kyseessä on edelleen nuori pelaaja, tuo hän meille myös runsaasti kokemusta, Virtanen kertoo seuran tiedotteessa.
Kataja Basket kertoo tiedotteessa, että se on tekemässä paluuta kansainvälisille kentille, joilta seura oli poissa 2020-22 koronaviruspandemian vuoksi.
– Olen kuullut Katajasta paljon hyvää ja koska yksi tavoitteeni on päästä pelaamaan jonnekin päin Eurooppaa, on Joensuu senkin vuoksi hyvä paikka – ja yksi suuri syy päätökselleni, Hirvonen taustoittaa.
Kaikkiaan Tuomas Hirvonen on pelannut Korisliigaa 11 kautta ja 374 ottelua, joissa keskimäärin 26 minuuttia. Keskiarvonsa per ottelu ovat 8,6 pistettä, 2,4 levypalloa ja 3,7 koriin johtanutta syöttöä, joissa uransa kokonaismäärä runkosarjassa on 1291. Tässä tilastossa edellään ovat nykypelaajista ainoastaan Bojan Sarcevic, Antto Nikkarinen ja Antero Lehto.
Hirvosen lisäksi Kataja Basketilla on tulevan kauden kattavat pelaajasopimukset Tomi Lommin, Joona Tuomalan ja Sebastian Lindbergin kanssa. Joukkuetta valmentaa Petri Virtanen apunaan Teemu Turunen.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.