11.10.2022 10:41 Helsinki Seagulls kasvattaa kokoonpanoaan lisäämällä riveihinsä laituri Zane Watermanin.
Zane Waterman muistetaan Korisliigassa aiemmin Kobrista. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Helsinki Seagulls kertoo tiedotteessaan tehneensä loppuvuoden mittaisen sopimuksen 26-vuotiaan yhdysvaltalaisen Zane Watermanin kanssa. 206-senttinen laitapelaaja edusti elokuussa päättyneellä kaudella Kanadan CEBL-liigan Hamilton Honey Badgersia, jonka kokoonpanossa näppeihin tarttui sarjamestaruus.
Korisliiga on Watermanille jo ennestään tuttu työpaikka, sillä kaudella 2018–19 hän pelasi Lapualla edustaen Kobria.
– Olen erittäin innoissani siitä, että saan jälleen palata Suomeen ja kovatasoiseen Korisliigaan. Erityisen paluusta tekee se, että juuri Suomessa pelasin urani ensimmäisen ammattilaisvuoden. Seagulls on arvostettu joukkue, jota on kunnia päästä edustamaan ja on kunnia päästä tekemään töitä yhdessä koko joukkueen kanssa tavoitteiden eteen. Tuttujen pelaajien kohtaaminen kentällä tulee olemaan mahtavaa, sillä minulla on kaikista vain pelkkää hyvää sanottavaa, Waterman kommentoi tiedotteessa.
Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso puolestaan kertoo:
– René Rougeaun valitettavan loukkaantumisen vuoksi saimme mahdollisuuden johtoportaalta tutkailla markkinoilta korvaavaa pelaajaa. Muistan Watermanin isokokoisena mutta hyvin liikkuvana hyvänä heittäjänä, joka pystyy pelaamaan sekä nelos- että vitospaikkaa. Sain hänestä ja hänen persoonastaan hyvän kuvan Kobrien päävalmentaja Ville Turjalta. Myös oma puhelinkeskusteluni Zanen kanssa tuki ajatusta, että hän on varmasti hyvin sopiva pelaaja juuri tähän kohtaan.
Waterman on aiemmin urallaan pelannut Kanadan lisäksi lyhyitä pätkiä Saksassa, Argentiinassa, Tšekissä, Puolassa, Uudessa-Seelannissa ja Portugalissa.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.