24.1.2017 Ensimmäistä kauttaan ranskalaisen SIG Strasbourgin apuvalmentajana toimiva Lassi Tuovi, 30, nousee ensimmäistä kertaa joukkueensa päävalmentajan rooliin Mestarien Liigan keskiviikkokierroksen ottelussa Montenegrossa. SIG Strasbourgin päävalmentaja Vincent Collet on ottelusta sivussa henkilökohtaisten syiden johdosta.
Lassi Tuovi komentaa SIG Strasbourgin Mestarien liigan otteluun Montenegrossa keskiviikkona. Kuva: Ville Vuorinen.
- Jatkopaikkamme olemme jo varmistaneet, mutta meillä on voiton myötä mahdollisuus nousta vielä lohkokakkoseksi. Olemme olleet koko kauden vaikeuksissa vieraspeleissä, ja se on seikka, jossa meillä on paljon parantamisen varaa, Tuovi arvioi joukkueensa asetelmia Mestarien Liigan alkulohkon päätöskierroksen aattona.
- Itselleni tilanne on tietysti mielenkiintoinen, mutta ei ihmeellinen, koska olin samassa valmennusvastuussa kautta edeltävien viikkojen aikana. Tietysti on hienoa kohdata myös Mihailo Pavicevic, joka on KK Mornar Barin apuvalmentaja.
KK Mornar Bar ja SIG Strasbourg kohtaavat Mestarien Liigan alkulohkon päätöskierroksella keskiviikkona 25.1. klo 21:30 Suomen aikaa.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.
Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.