7.4.2021 22:24 Lassi Tuovin valmentama Strasbourg nousi sillasta voittamalla kolme viimeistä otteluaan Mestarien liigan jatkolohkossa ja eteni Final Eight -lopputurnaukseen voittamalla keskiviikkona Türk Telekomin.
Lassi Tuovi luotsasi Strasbourgin Mestarien liigassa kahdeksan parhaan joukkoon. (Kuva: Ville Vuorinen)
Strasbourg hävisi jatkolohkossa kolme ensimmäistä otteluaan ja sen taival näytti olevan jo ohi Mestarien liigassa, mutta ranskalaisjoukkue voitti kolme viimeistä otteluaan ja puristi itsensä kahdeksan parhaan joukkoon. Viimeisessä ja ratkaisevassa ottelussa kaatui Türk Telekom 91-81 (45-42). Strasbourg sijoittui lohkossa toiseksi ja eteni kahdeksan parhaan joukkoon.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.🗡️ GAME. 🗡️#BasketballCL #Road2Final8 I @SIGStrasbourg @bjefferson3 pic.twitter.com/udwo6dEwX3
— Basketball Champions League (@BasketballCL) April 7, 2021
Teneriffa varmisti lohkovoiton murskaamalla päätösottelussa San Pablo Burgosin 89-60 (41-27). Molemmat joukkueet olivat jo varmistaneet paikkansa kahdeksan parhaan joukossa ennen ottelua. Salin pelasi viisi minuuttia ja ehti heittää neljä pistettä, napata levypallon ja antaa yhden syötön. Emir Sulejmanovic oli Teneriffan paras pistemies 12 pisteen saldolla ja esiintyi muutenkin vahvasti kahdeksan levypallon, riiston ja torjunnan tilastoilla.
Ottelutilastot
VEF Riian urakka Mestarien liigassa päättyi 58-64 (20-34)-tappioon Igokealle. Alexander Madsen sai tilastoihinsa neljä pistettä, kuusi levypalloa, syötön ja kaksi torjuntaa. VEF Riika hävisi kaikki ottelunsa jatkolohkossa.
Ottelutilastot
Ranskan ProB:ssä Carl Lindbom jäi ilman pisteitä, kun Antibes hävisi niukasti Fos-sur-Merin vieraana jatkoajan jälkeen 92-97 (84-84, 40-47). Lindbomin tilastoihin kirjattiin 18 minuutissa levypallo ja riisto.
Ottelutilastot
Ilari Seppälän ja Henri Kantosen Aix-Maurienne hävisi Denainille 66-73 (32-36). Seppälä heitti kuusi pistettä, nappasi levypallon ja antoi kolme syöttöä. Kantosen riville merkittiin viisi pistettä, yksi levypallo, kaksi syöttöä ja kolme riistoa.
Ottelutilastot
Joonas Lehtorannan vahva startti Hollannissa sai jatkoa, kun hän tilastoi 18 pistettä, viisi levypalloa, kaksi syöttöä ja kaksi riistoa, mutta Rotterdam taipui Heroes Den Boschin vieraana 79-83 (27-32). Feyenoord on ylemmässä loppusarjassa kuudentena.
Ottelutilastot
Saksan Bundesliigassa Tuomas ja Joonas Iisalon sekä Juho Kailion valmentama Merlins Crailsheim vankisti asemiaan sarjavitosena voittamalla Bonnin 91-88 (40-47). Samalla Crailsheim varmisti ensimmäisen kerran seurahistoriansa aikana pudotuspelipaikan.
Ottelutilastot
Mestarien liigassa nähtiin suomalaispelaajien kohtaaminen, kun Sasu Salinin sekä Emir Sulejmanovicin Teneriffa haki Latviasta voiton kaadettuaan Alexander Madsenin VEF Riian. Alex Murphy oli liekeissä Espanjassa ja Itävallan liigassa suomalaiskolmikon Swans Gmunden otti ensimmäisen kiinnityksen välieräpaikkaan.
FIBA Europe Cupissa pelataan tällä viikolla 16 parhaan joukkueen kesken pelattavat pudotuspelilohkot. Petteri Koposen Reggiana selvitti tieltään ensimmäisen esteen ennen kauden päättävää Final Four –turnausta voittamalla romanialaisen Sibiun. Elias Valtonen oli taas hurjana Saksassa ja Erik Murphy merkkautti tupla-tuplan Japanissa.
Sasu Salinin upeat otteet Mestarien liigassa saivat jälleen jatkoa, kun hän heitti 17 pistettä Teneriffan voitossa. Ilari Seppälä oli jälleen tehokkaana Ranskassa ja Elias Valtonen osoitti jälleen potentiaaliaan Saksassa.
Sasu Salin oli Teneriffan ykkösnimi Mestarien liigassa, mutta voittoon saakka Salinin tehoilta ei riittänyt. Elias Valtonen ja Edon Maxhuni jatkoivat niin ikään hyviä otteitaan.
Mestarien liigan jatkolohkot käynnistyivät ja Sasu Salin näytti jälleen heittotaitonsa johdattaessaan Teneriffan voittoon. Daniel Dolenc oli niin ikään vahvalla pelipäällä Itävallan liigassa.
Ilari Seppälä ja Edon Maxhuni olivat alkuviikon suomalaisonnistujia, mutta heidän tehopelinsä eivät riittäneet voittoon.
Alexander Madsen pääsi syntymäpäivänsä lisäksi juhlimaan jatkopaikkaa Mestarien liigassa, kun VEF Riika puristi jatkoon. Petteri Koponen ja Carl Lindbom aloittivat lohkovaiheen pelit FIBA Europe Cupissa.
Edon Maxhuni aloitti vuotensa räväkästi, kun hän upotti peräti 31 pistettä Viron ja Latvian yhteisliigassa. Ilari Seppälä oli pirteänä Ranskassa ja Mestarien liigassa nähtiin suomalaistrilleri, kun Lassi Tuovin luotsaama SIG Strasbourg varmisti lohkovoiton kaadettuaan Alexander Madsenin VEF Riian.
Mestarien liigassa Alexander Madsenin edustama VEF Riika ja Lassi Tuovin valmentama SIG Strasbourg ottivat tiukan otteen jatkopaikasta. Muutenkin useat suomalaispelaajat ja –valmentajat pääsivät voittotunnelmissa viettämään joulua.
Sasu Salinin hurja vire sai jatkoa, kun hän heitti uskomattomat 34 pistettä Teneriffan voittaessa Mestarien liigassa Galatasarayn.
Lassi Tuovin valmentama SIG Strasbourg ja Alexander Madsenin joukkue VEF Riika ottivat tärkeät voitot Mestarien liigassa.
Susijengin pelaajat olivat loistovireessä, kun Sasu Salin sekä Alex ja Erik Murphy heittivät kaikki yli 20 pistettä. Alexander Madsen murjoi sitä vastoin tupla-tuplan.
Susijengin EM-karsinnat jatkuvat 28.11.-30.11. Espoossa pelattavassa EM-karsintakuplassa, jossa Suomi kohtaa Georgian ja Serbian. Sasu Salin saapuu Suomeen täynnä intoa ja itseluottamusta.
Alexander Madsenin VEF Riika nappasi ensimmäisen voittonsa Mestarien liigassa. Suomalaispelaajista myös Sasu Salin, Edon Maxhuni ja Daniel Dolenc pääsivät alkuviikon peleissä voiton makuun.
Edon Maxhuni väläytteli Viron ja Latvian yhteisliigassa iskemällä tauluun kovia lukemia. Carl Lindbom aloitti pelinsä Puolassa Stal Ostrow Wielkopolskin joukkueessa ja Erik Murphyn vahvat otteet Japanissa saivat jatkoa.
Italiassa Topias Palmin hyvä pelivire ei riittänyt Cremonalle ja sama kohtalo oli Alex Murphyllä Espanjassa. Itävallassa Daniel Dolencin sekä Swans Gmundenin vahva alkukausi sai jatkoa ja Elias Valtonen pääsi aloittamaan ammattilaisuransa hienolla voitolla Saksassa.
Erik Murphyn vahva alkukausi Japanissa sai jatkoa kahdella voitolla. Mestarien liigassa saatiin tiistaina lohkovaihe käyntiin.
Mestarien liigassa lohkovaihe saadaan käyntiin tiistaina ja kolmessa joukkueessa nähdään suomalaisedustusta.
Kauden 2019-20 Mestarien liiga huipentuu loppuviikolla Ateenassa pelattavaan Final Eight –lopputurnaukseen. Mukana voittotaistelussa on myös Sasu Salin ja Teneriffa.
Keväältä kesken jääneet Mestarien liigan neljännesvälierät saatiin päätökseen keskiviikkona ja Sasu Salinin Teneriffa eteni hienosti kauden huipentavaan Final Eight –lopputurnaukseen voittamalla belgialaisen Oostenden.