Turun Riennon naisten SM-joukkueeseen lisää mestaruussarjakokemusta

2.7.2012 Turun Riennon koripallonaiset saavat ensi kaudeksi joukkoonsa lisää SM-sarjakokemusta. Riennon uudet vahvistukset ovat HoNsUa viime kaudella edustanut Katleena Kärkkäinen sekä kilpakoripallouransa jo kertaalleen lopettanut Anette Juvonen.

Anette Juvonen tekee paluun mestaruussarjaan vuoden tauon jälkeen.

Juvonen kuuluu Suomen kaikkien aikojen juniorikoripalloilijoihin. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.

– Sekä Katleena että Anette tuovat joukkueeseen kaivattua mestaruussarjakokemusta, myhäilee Riennon lajivalmennuksesta vastaava Juha Ruohonen.

 

– Molemmat uudet pelaajamme ovat tottuneet pelaamaan isossakin roolissa ja ottamaan kentällä myös ratkaisijoita vastuuta, Ruohonen jatkaa.

 

Suomen maajoukkuehistorian kaikkien aikojen juniorikoripalloilijoihin lukeutuva 167-senttinen, 19-vuotias Juvonen on pelannut urallaan 84 nuorten ja viisi aikuisten maaottelua. Edellisen kokonaisen pääsarjapelikauden Juvonen pelasi 2010/11, jolloin hän tyylitteli ToPon pelinrakentajana 8,1 pistettä, 4,8 levypalloa, 2,0 syöttöä ja 1,6 riistoa ottelua kohden.

 

Juvonen vetäytyi pääsarjakentiltä syksyllä 2011 terveydellisten seikkojen johdosta, mutta tekee nyt paluun SM-koripallon pariin.

 

174-senttinen, marraskuussa 20 vuotta täyttävä Katleena Kärkkäinen pussitti viime kaudella HoNsUlle 5,6 pistettä, keräsi 3,0 levypalloa, jakoi 1,4 syöttöä ja napsi 1,4 riistoa ottelua kohden. Kärkkäinen on pelannut myös 26 nuorten maaottelua.

 

Riennon valmennusryhmä on nyt kasassa, kun hiljattain huippukoripallovalmentajan tutkinnon suorittanut naantalilainen Jukka Valpola on kiinnitetty ryhmän kakkosvalmentajaksi. Valpola on valmentanut usean vuoden ajan Riennon A-tyttöjä.

 

Joukkueen sparraajaksi Nina Pajanti-Raudus

 

Riento panostaa fyysisen harjoittelun ohella myös henkiseen valmennukseen tekemällä yhteistyötä entisen huippupelaajan Nina Pajanti-Rauduksen kanssa.

 

– Nina on pelannut itsekin aiemmin Turussa mestaruussarjassa koripalloa ja oli todella innostunut tulemaan mukaan joukkueen kehittämiseen nimenomaan tässä tilanteessa, kun rakennamme uutta nousua turkulaiselle koripallomenestykselle, kertaa Turun Riennon koripallo ry:n puheenjohtaja Minna Palonen.

 

Seura neuvottelee yhä muutamien maajoukkuetasoisten ja ulkomaalaisten pelaajien kanssa siirtymisestä Rientoon.

 

– Olemme iloisia siitä positiivisesta kierteestä, jonka Riennon naisten nousu mestaruussarjatasolle on saanut aikaan. Sekä Riennosta kiinnostuneet pelaajat että yritykset ovat ottaneet meihin päin yhteyttä, mikä on tietysti valtavan hieno asia, Palonen jatkaa.

 

– Toivomme, että hyvät uutisemme kantautuvat oikeiden ihmisten korviin ja saamme lähiaikoina paitsi joukkueen, myös tarvittavat yhteistyötahot kokonaisuudessaan kasaan.

 

Lisätietoja: Turun Riennon tiedote
 
28.3.2026 22:17 Naisten Korisliiga

ToPo vei trillerin ja siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.

27.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

BC Nokia palaa mitalipeleihin pitkän tauon jälkeen

Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.

24.3.2026 19:50 Naisten Korisliiga

HBA otti välieräpaikan – kaksi jatkoon menijää vielä selvittämättä

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.

23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 09:44 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 2/2: Tulevaisuuden nimet esillä HBA:n ja EBT:n sarjassa – BC Nokia kohtaa hyökkäysvoimaisen Vedon

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.

17.3.2026 12:26 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 1/2: Pyrintö saa vastaansa otteitaan parantaneen ToPon - Honka haastaa runkosarjan ykkösen

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

14.3.2026 20:32 Naisten Korisliiga

PeKa nappasi runkosarjan voiton – Pyrintö toinen, ViVe kolmas

Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.

Näytä lisää vastaavia