Turun Riento etsii valmentajaa naisten edustusjoukkueelle

10.5.2018 13:11 Turun Riennon naisten edustusjoukkue etsii päävalmentajan avuksi valmentajaa kaudelle 2018-2019.

Tärkeintä on innostus lajiin ja halu olla mukana kehittämässä edustusjoukkueen toimintaa. Riennon naisten edustusjoukkueessa pelaa sekä kokeneita aikuispelaajia että nuorempia junioreita, joten kyky tulla toimeen erilaisten ihmisten kanssa on välttämätöntä. Voit olla kokenut konkari tai valmentajaurasi alussa oleva valmentaja. Tärkeintä on halu kehittyä ja oppia!  Riento pelaa kaudella 2018-2019 naisten 1.divisioonassa.

Riennon junioripuolen valmennus kaipaa myös vahvistusta kaudelle 2018-2019, koska harrastajamäärät ovat nousussa. Turun Riennon koripallovalmentajat ovat ammattitaitoinen ryhmä eri ikäisiä ja erilaisella kokemuspohjalla olevia toimijoita, joita yhdistää oma pelaajatausta sekä vahva palo koripalloon. Seurana kannustamme jokaisen valmentajamme kouluttautumista eteenpäin ja ylläpidämme valmentajapolkua, jolle peliuransa päättävät nuoret voivat siirtyä ja jatkaa toimimista tutussa ympäristössä.

”You never play alone” -hengen mukaisesti teemme paljon yhteistyötä eri joukkueiden välillä ja kollegoilta on aina mahdollista pyytää ja saada apua, oli kyseessä sitten keskustelu peli-, kasvatus- tai opetustilanteista, uusien ajatusten ideointi, ongelmatilanteiden ratkaiseminen, harjoitus- ja ottelutapahtumien suunnittelu ja vetäminen tai muuten vain koriksen ilojen ja surujen jakaminen.

Lisätietoja edustusjoukkueen valmentajatehtävästä antaa seuran puheenjohtaja

Piia Noronen
piia.noronen@gmail.com tai 0445769457

Juniorivalmennukseen liittyvistä asioista vastaa

Sara Suominen sara.suominen2@gmail.com
p. 0405776069

 
15.11.2018 17:20 Seura tiedottaa

Kansallinen Taitoseminaari Kisakalliossa 23.-24.11.2018

Kisakallion Urheiluopistolla Lohjalla järjestetään Kansallinen Taitoseminaari 23.-24. marraskuuta. Seminaarissa on ohjelmaa seuratoimijoille sekä valmentajille.

21.8.2018 10:18 Seura tiedottaa

ToPoLan jäsenmäärä kasvaa voimakkaasti - tule valmentajaksi

Seura hakee valmentajia ikäluokkajoukkueisiin sekä kerhoihin vahvistamaan valmentajatiimiä. Tarjoamme valmentajile monipuolisia mahdollisuuksia kehittää omaa valmennusosaamista.

18.6.2018 14:57 Läntinen alue

Palkataan valmentaja

YMCA Tampere etsii työsuhteeseen valmentajaa, jonka vastuualueseen kuuluu harrastekoris ja mikropojat.

3.1.2018 Pohjoinen alue

Ensi kaudeksi Tampereelle ja Pyrintöön valmentajaksi?

Tampereen Pyrinnön juniorivalmennuksen suunnittelu kaudeksi 2018-19 on hyvässä vauhdissa.

21.4.2017 Ajankohtainen

Kataja Basketin naisten edustusjoukkue hakee päävalmentajaa kaudelle 2017-18

Joensuulainen Kataja Basket hakee naisten edustusjoukkueelle päävalmentajaa osa-aikaiseen työsuhteeseen kaudelle 2017-18. Joukkue aloittaa viidennen kautensa valtakunnallisessa 1. divisioonassa.

31.3.2017 Ajankohtainen

Turun Riento hakee naisten edustusjoukkueelle päävalmentajaa

Turun Riento hakee päävalmentajaa kaudelle 2017–2018 naisten valtakunnallisessa I divisioonassa pelaavalle joukkueelleen.

16.3.2017 Ajankohtainen

EBT hakee valmentajaa päätoimiseen työsuhteeseen

EBT hakee poikapuolen päävalmentajaa, joka toimisi myös miesten edustusjoukkueen päävalmentajana. EBT:n miehet pelaavat I divisioona B:ssä.

9.3.2017 Minit

Rekolan Urheilijat hakee osa-aikaista valmentajaa

Rekolan Urheilijat on 90-vuotias poikien ja miesten koripalloon keskittyvä seura itä-Vantalla.

1.3.2017 Ajankohtainen

Klaukkalan NMKY hakee valmentajia

Klaukkalan NMKY etsii lisää valmentajia joukkueisiinsa. Haemme erityisesti päävalmentajia kasvaneiden joukkuemäärien myötä.

23.1.2017 Ajankohtainen

Namikaturnaus Tampereella 13.-14.5.2017

Tampereen NMKY järjestää perinteikkään Namikaturnauksen Tampereella 13.-14.5.2017.

29.12.2016 Katsojat

Tilastoanalytiikan merkitys nykykoripallossa -luento Helsingissä 8.1.

Miesten Korisliigassa Kouvojen valmennustiimiin kuuluva ja Aalto-yliopistossa tietotekniikkaa opiskeleva Mika Honkasalo avaa ajatuksiaan tilastoanalytiikan merkityksestä nykykoripallossa Koripallomuseossa järjestettävällä luennolla.

Delfin Basket Tournament 2016 käynnistyy Tampereella

Jo 29. kansainvälinen Delfin Basket -koripalloturnaus pelataan Tampereella 29.-31.7. Tapahtuma kerää kaikkiaan noin 5,000 osallistujaa Tampereelle pelaajien, huoltajien, valmentajien, katsojien ja vapaaehtoisten muodossa. Delfin Basketin yhteydessä nähdään myös kaksi juniorimaaottelua sekä Susijengin ja Belgian välinen maaottelu.

29.4.2015 Valmentajat

Vaasan Salama hakee valmennuspäällikköä

Vaasan Salama hakee valmennuspäällikköä vastamaan seuran eri ikäkausijoukkueiden valmennuksesta, valmennuksen koordinoinnista ja juniorivalmennuksen kehittämisestä. Tehtäviin kuuluu myös miesten Divisioona B -joukkueen valmennukseen osallistuminen.

15.12.2014 Läntinen alue

Hanno Möttölä panelistina Lasten ja nuorten urheiluseminaarissa Nokialla 7.2.2015

Kolmatta kertaa järjestettävän Lasten ja Nuorten urheiluseminaari on kerännyt jälleen kerran panelisteikseen huippuammattilaisia ja mielenkiintoisia persoonia. Hanno Möttölän keskustelukumppaneina seminaarissa Raipe Helminen, Petteri Sihvonen, Jarkko Wiss, Antti Pohja ja Tuomo Karila. Panelistien joukkoa johtaa Aamulehden urheilun uusi uutispäällikkö Elina Paasonen.

25.9.2013 Valmentajat

Namika Lahti Juniorit panostaa valmennuksen kehittämiseen

Namika Lahti Juniorit ry on käynnistänyt valmennusvaliokunnan, jonka tehtävänä on keskittyä seuran valmennuksen tason nostamiseen. Sisäiset koulutukset ja valmentajien osaamisen hyödyntäminen keskinäisessä yhteistyössä ovat starttivuoden pääteemoja.

31.7.2013 Valmentajat

SBG:lle valmennuspäällikkö

Lahtelainen koripalloseura SB-Girls on palkannut seuralle valmennuspäälliköksi Santeri Savolaisen. Palkkaamisella panostetaan koko seuran valmennustoimintaan. Tavoitteena on laajentaa toimintaa, yhtenäistää valmennuskäytäntöjä ja -tavoitteita eri ikäryhmissä sekä uudistaa toimintamalleja.

30.7.2013 Valmentajat

Pavicevicin valmentajaklinikka Tampereella 13. ja 14.8.2013

Espoon Hongan peräti viiteen Suomen mestaruuteen johdattanut Mihailo Pavicevic pitää Pyynikin Palloiluhallissa, Tampereella 13. ja 14.8.2013 valmentajaklinikan aiheenaan ”Hyökkäyspelin organisointi ja palloskriinipelaaminen”. Klinikka on yhden illan mittainen ja kestoltaan 4 h (klo 17.30–21.30). Koulutuksen sisältö on molempina klinikkapäivinä sama.

23.7.2013 Junioriturnaus

Kouvot-turnauksen ilmoittautuminen käynnissä

Tämänvuotisen, järjestyksessään jo 22:nnen Kouvot-turnauksen (15.-17.11.2013) ilmoittautuminen on käynnissä!

19.6.2013 Valmentajat

Mikko Rönkä Karhun Poikien valmennuspäälliköksi

Mikkö Rönkä on palkattu Karhun Poikien valmennuspäälliköksi ajalle 1.9.2013 - 30.4.2014. Hän ottaa vastuulleen seuran valmennukselliset asiat ja sisällöt vastaten mm. sisällöistä, esimiestoiminnasta ja valmentajasopimuksista. Tehtävät Rönkä ottaa toiminnanjohtajalta, joka jää osittaiselle hoitovapaalle.

3.5.2013 Valmentajat

LePy etsii liikkariohjaajia kaudelle 2013-14

Leppävaaran Pyrinnön liikuntaleikkikoulu eli liikkari on Nuoren Suomen kehittämä, 2 - 6 -vuotiaiden lasten monipuolinen liikuntaohjelma. Liikuntaleikkikoulun sisältö on rakennettu lasten liikunnallisen kehityksen vaiheet huomioiden. Liikuntaleikkikoulun avulla ohjattu liikunta on tavoitteellista, monipuolista ja hauskaa!

Näytä lisää vastaavia