31.3.2017 Turun Riento hakee päävalmentajaa kaudelle 2017–2018 naisten valtakunnallisessa I divisioonassa pelaavalle joukkueelleen.
Seuran strategisena tavoitteena on kehittyä yhdeksi Suomen parhaimmista koripalloseuroista kaikilla tasoilla. Tähän tavoitteeseen sisältyy toiminnan kehittäminen niin, että seurassa on yhtenäinen pelaajapolku valtakunnan kärkitasolle saakka.
Tässä menestyvällä naisten edustusjoukkueella on oma merkittävä osansa houkuttelemaan ja motivoimaan harrastamista myös nuorempana. Edustusjoukkue tulee tekemään tiivistä yhteistyötä seuran muiden joukkueiden sekä niiden valmentajien kanssa.
Turun Riento on yksi Suomen vanhimmista toimivista koripalloseuroista ja tunnettu laadukkaasta juniorityöstä. A-, B- ja C-tytöt pelaavat ikäluokkiensa valtakunnallisissa kilpasarjoissa. Lisäksi moni Riennon junioripelaajista mahtuu ikäluokkiensa maajoukkuerinkeihin. Nuoremmissa junioreissa pelaajamäärät ovat kasvussa ja jokaisessa ikäluokassa pelataan Koripalloliiton aluesarjoja.
Nyt haettava päävalmentaja saa kehitettäväkseen joukkueen, joka on yhdistelmä aikuisikäisiä runkopelaajia sekä seuran omia huippujunioreita. Hakijalta edellytetään kokemusta kilpakoripallon valmentamisesta sekä aitoa mielenkiintoa kehittää tyttö- ja naiskoripalloa eteenpäin.
Päävalmentajan pesti voi olla kauden mittainen tai pidempi, mikäli hakijalla on halukkuutta lähteä vetämään pitkäjänteisempää projektia Turun Riennossa.
Lisätietoja tehtävästä antaa seuran puheenjohtaja Piia Laine, puh. 050-3888210 tai piia.laine@sok.fi.
Lähetä vapaamuotoinen hakemuksesi sähköisenä puheenjohtajalle keskiviikkoon 12.4.2017 mennessä.
Turun Riento etsii toimintaansa lisää valmentajia myös muihin joukkueisiin. Mikäli olet kiinnostunut tulemaan mukaan huippuporukkaan yhteen Suomen parhaista tyttö- ja naiskoripalloseuroista, niin ota rohkeasti yhteyttä!
Kaikkiin joukkueisiin mahtuu vielä innokkaita tekijöitä. Kokemus valmentamisesta on eduksi, mutta ei välttämätöntä.
WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.
Joensuulainen Kataja Basket hakee naisten edustusjoukkueelle päävalmentajaa osa-aikaiseen työsuhteeseen kaudelle 2017-18. Joukkue aloittaa viidennen kautensa valtakunnallisessa 1. divisioonassa.
Salon Vilpas Koripallo ry on yksi Suomen suurimmista ja tunnetuimmista koripalloseuroista. Toiminnassamme on mukana yli 400 pelaajaa aina nuorimmista junioreista miesten Korisliigan ja naisten I divisioonan edustusjoukkueisiin.
Gran Canarialta kotoisin oleva 27- vuotias Angel on A-lisenssivalmentaja, jolta löytyy valmennuskokemusta Espanjasta ja Suomesta. Kolme vuotta sitten Suomeen saapunut Angel toimi viime kaudella BC Nokian Naisten korisliigajoukkueen apuvalmentajana ja WU19-16 -joukkueiden päävalmentajana.
WB-Pantterit jatkaa toimintansa kehittämistä ja Justice Grahamin tulo seuraan tuo merkittävää osaamista poikapuolen valmennukseen. Kolmena edellisenä kautena MU19 SM-kultaa valmentajana voittanut Graham on suorittanut koripalloliiton HKVT-tutkinnon.
Lahti Basketball Junioreiden viime kausi oli merkittävän kasvun vuosi. Kauden 2025-26 sopimukset Satu Hallan ja Tom Coomanin kanssa sekä päävalmentajavalinnat osoittavat, että seura jatkaa vahvaa panostusta niin lasten ja nuorten liikuttamiseen kuin laadukkaaseen valmennukseen.
HoNsUn tulevan kauden 2025-2026 juniorijoukkueiden päävalmentajat on julkaistu.
Pantterit naisten I divisioona- joukkueen toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin. Viime kaudella nousujohtoisesti pelannut joukkue kartoittaa uusia pelaajia mukaan toimintaan kesäkuun alussa Herttoniemenrannassa ja Laajasalossa järjestettävissä harjoituksissa.
LePy on palkannut kolmen hengen valmennustiimin vastaamaan seuran fysiikkavalmennuksesta. Fysiikkavalmennukseen satsauksen tavoitteena on tehdä parempia urheilijoita, rakentaa pohjaa lajiharjoittelulle ja ennaltaehkäistä vammojen syntymistä.
Naisten I divisioonassa pelaava Catz hakee uusia pelaajia kaudelle 2025-26 kaikille avoimissa treeneissä Lappeenrannan Urheilutalon palloiluhallissa.