21.6.2023 12:14 Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Vimpelin Vedon kasvatin Tuulia Anttosen kanssa, joka palaa Pyrintöön kahdeksan vuoden tauon jälkeen.

Kuva: Tampereen Pyrintö
Pyrintö on solminut tulevaa liigakautta koskevan sopimuksen Tuulia Anttosen (os. Timo) kanssa. Vuonna 1997 syntynyt 178-senttinen laituri teki liigadebyyttinsä Pyrinnössä kaudella 2014-15 ja on sen jälkeen pelannut naisten Korisliigaa kasvattajaseuransa Vimpelin Vedon lisäksi Lappeenrannassa ja Forssassa. Viime kauden päätteeksi Tuulia pääsi juhlimaan ensimmäistä liigamitaliaan pronssille yltäneen Vimpelin riveissä. Päättyneellä kaudella Anttonen tilastoi 9,3 pistettä ja 3,4 levypalloa ottelua kohden.
– Hienoa saada Tuulia takaisin Pyrintöön. Hän osoittanut tasonsa Korisliigassa jo monta vuotta putkeen ja hän on yksi sarjan eniten liigapelejä pelanneista aktiivipelaajista. Tuulian vahvuudet sopivat erinomaisesti pelitapaamme ja uskon, että hän tulee olemaan meille tulevalla kaudella tärkeä pelaaja kummassakin päässä kenttää, naisten päävalmentaja Petteri Molenius kommentoi seuran tiedotteessa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
189-senttinen SB-Girlsin kasvatti solmi espoolaisseuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen.
Vimpelin Veto on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Lily Hansfordin kanssa. 188-senttinen laituri on pelannut mm. Oregonin ja Iowan yliopistoissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset pelaajasopimukset Johanna Rädyn, Jasmina Jonesin ja Lila Lampisen kanssa. Lisäksi Kouvottaret on kiinnittänyt valmennukseen yksivuotisilla sopimuksilla tutun kolmikon: päävalmentaja Joonas Frimodig, valmentaja Jussi Kukkonen ja fysiikkavalmentaja Immo Hietakallio.
Vimpelin Veto on tehnyt kauden 2026-27 kattavan jatkosopimuksen Silja Viidan kanssa.185-senttinen laitahyökkääjä oli viime kaudella joukkueen avainpelaajia.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Juuso Sainio, 36, on Vimpelin Vedon Naisten Korisliiga-joukkueen uusi päävalmentaja.
Tampereen Pyrinnön Naisten Korisliiga -joukkue on tehnyt jatkosopimuksen joukkueessa kolme edellistä kautta pelanneen Saana Kujalan kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen Antti Nikkilän kanssa koskien Naisten Korisliigan ja I divisioonan valmennusta kaudella 2026-2027. Nikkilä tulee vastaamaan naisten päävalmentajana myös tyttöpuolen akatemiatoiminnasta, joka kattaa ikäluokat WU19-WU16.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.