31.8.2014 Peräti 16 kautta NBA:ssa Atlantaa, Clevelandia ja Memphisiä valmentanut Ukrainan päävalmentaja Mike Fratello sekä Ukrainan tähtipelinrakentaja Eugene ”Pooh” Jeter kehuivat Susijengiä kilvan Suomi-Ukraina-ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
Susijengiä vastaan ahtaalle nähnyt Pooh Jeter tunnustautui Suomen ihailijaksi. Kuva: Allover/EPA.
Ukrainan miehistö oli lauantai-iltana Bilbaon Areenan lehtereillä seuraamassa, kuinka USA antoi Susijengille tylyt tervetuliaistoivotukset MM-areenoille 114–55-murskavoitollaan.
Niin Fratello kuin Jeterkin totesivat näkevänsä perusteella, etteivät olleet nähneet ottelussa todellista Susijengiä.
– Tiesimme, että USA:aa vastaan pelannut joukkue ei ollut oikea Suomi. Olen seurannut Suomea viime kesästä lähtien ja he ovat upea joukkue. Tuon yleisön edessä tuntui siltä kuin olisimme pelanneet Suomessa, Jeter päivitteli.
– Me kunnioitamme Suomea suuresti. Eilisillan ottelu oli poikkeus. Jos Suomi pelaisi nyt USA:aa vastaan uudelleen, peli olisi erinäköinen, täydensi Fratello.
Susijengi upotti USA:aa vastaan kakkosensa 32% ja kolmosensa 19% tarkkuudella. Ukrainaa vastaan sukka suhisi aivan eri tavalla: kakkoset 53%, kolmoset 39%.
– Suomi sai myös USA:aa vastaan ilmaan samanlaisia heittoja kuin tänään meitä vastaan, mutta ne eivät menneet sisään ja USA pääsi juoksemaan. USA on joukkue, joka osaa kohdella vastustajiaan kaltoin. Eilen Suomi menetti itseluottamuksensa, mutta he pystyisivät taatusti pelaamaan USA:aa vastaan paljon parempaa koripalloa.
Susijengi matkustaa torstaiaamuna Bulgarian Botevgradiin, missä joukkue aloittaa perjantai-iltana karsinnat pääsystä Kiinan vuoden 2019 MM-kisoihin. Päävalmentaja Henrik Dettmann on kutsunut mukaan kaikki 14 pelaajaa, jotka ovat kuuluneet Susijengin marraskuun leiritykseen tällä viikolla.
Yle on hankkinut kansainväliseltä koripalloliitolta FIBAlta oikeudet miesten maajoukkuekoripalloon vuoteen 2021 asti. Sopimus sisältää myös oikeuden näyttää kahdet seuraavat EM-kisat, MM-kisat Kiinassa vuonna 2019 ja karsintaottelut sekä vuoden 2019 MM- että 2021 EM-kisoihin.
Päävalmentaja Henrik Dettmann on nimennyt peräti 34 pelaajaa Susijengin rinkiin. Nimetty rinki toimii Susijengin perustana kolmivuotisessa jatkumossa, joka alkaa tulevan kesän EM-kotikisoista ja etenee vuosien 2017-19 MM-karsintojen kautta aina Kiinan kesän 2019 MM-kisoihin asti.
MM-karsintojen alkulohko F:ssä pelaava Susijengi aloittaa karsintaurakkansa 24. marraskuuta, kun se kohtaa vieraskentällä myöhemmin selviävän MM-esikarsintojen lohkovoittajan. Karsinnat jatkuvat Suomen osalta 27. marraskuuta kotiottelulla Tshekkiä vastaan.
Susijengin Petteri Koposen meriittilistalle kirjattiin myöhään sunnuntai-iltana huima saavutus Espanjan MM-kisojen päätyttyä USA:n murskavoittoon Serbiasta finaaliottelussa. Koponen vei nimiinsä MM-kisojen syöttökuninkuuden 5,8 namupassillaan ottelua kohden ja jätti varjoonsa mm. Espanjan Ricky Rubion, Ukrainan Pooh Jeterin ja hopeajoukkue Serbian Milos Teodosicin.
Suomen sinivalkovärejä Espanjan MM-kisojen Bilbaon alkulohkossa kantaneet 10,000 fania ovat keränneet osakseen kosolti kiitoksia ja ylistyksiä kansainvälisessä mediassa. Suomen Madridin-suurlähetystö pui ilmiötä kirjoituksessaan ”Bilbao, Suomen pääkaupunki” ja Ylen toimittaja Tero Karhu tutkaili ilmiötä Ylen ”Puoli seitsemän”-ohjelmassa.
Keskiviikon myöhäisillan Turkki-tappion jälkeen Susijengillä oli suuria vaikeuksia saada peliään käyntiin Bilbaon alkulohkon päätöspelissä Uutta-Seelantia vastaan. Teemu Rannikon ja Gerald Lee juniorin herättämä Suomi nousi huutomyrskyssä 20 pisteen takaa pisteen päähän ja sai lopussa potentiaaliset voitto- ja tasoitusheitot ilmaan, mutta Uusi-Seelanti piti pintansa.
Susijengin suunnitelma Bilbaon alkulohkon viimeiselle päivälle on harvinaisen yksiselitteinen: Uusi-Seelanti kumoon ja paikka neljännesvälierissä varmistuu. Susijengin apuvalmentaja Lassi Tuovi luonnehtii Uutta-Seelantia omintakeiseksi vastustajaksi, jonka kanssa joukkueen on syytä pysyä tarkkana.
Susijengin keskiviikon MM-kisaottelu päättyi pettymykseen, kun Susijengin vahva ote Turkista lipesi ja taistelevat turkkilaiset rynnistivät tuhansien suomalaiskannattajien harmiksi 77–73 (27–41, 68–68)-jatkoaikavoittoon. Tappiosta huolimatta Susijengin paikka Barcelonan jatkopeleissä on vielä voitolla mahdollinen saavuttaa.
Jännitys Bilbaon alkulohkossa tiivistyy entisestään keskiviikkona, kun yhden voiton kolmesta ottelustaan hakeneet Suomi ja Turkki kohtaavat kamppailussa jatkopaikoista. Tuoreessa muistissa on joukkueiden viime kesän EM-kisakohtaaminen, jolloin Suomi väsytti Turkin tainnoksiin ja avasi kisansa 55–61-voitolla.
Susijengin kolmas MM-kisaottelu päättyi huokauksiin, kun korinalustaa hallinnut Dominikaaninen Tasavalta vei suomalaisilta pelihuumorin. Petteri Koponen ja Mikko Koivisto toivat loppuhetkillä Susijengin 16 pisteen takaa heiton päähän, mutta karibialaiset jäädyttivät pelin hyökkäyslevypalloillaan ja jäivät juhlimaan 68–74 (32–41)-voittoa.
Eurooppalaisen huippukoripallon standardeihin tottunut Susijengi saa tiistaina MM-parketeilla vastaansa hieman poikkeuksellisen kilpakumppanin Dominikaanisen Tasavallan muodossa. Tehokkaan aloitusviisikkonsa tähdittämän karibialaisen saarivaltion maajoukkue luottaa aloitusviisikkonsa iskuvoimaan, pelin levittämiseen ja 1-1-ratkaisuihin.
Suomen Susijengin historian ensimmäinen MM-kisavoitto irtosi sunnuntaina Bilbaossa, kun viime kesän EM-kisoissa kuudenneksi sijoittunut Ukraina kaatui Susijengin kynsiin 81–76 (35–37). Ukraina kiri toisella puoliajalla kahdesti Susijengin runsaan johdon miltei umpeen, mutta Suomi osoitti tahtonsa lujuuden sekuntien kiertyessä kellosta vähiin.
Historiansa ensimmäisissä MM-kisoissa pelaava Susijengi pysyi hallitsevan maailmanmestarin ja olympiakultamitalistin USA:n kyydissä kuutisen minuuttia täyteen ammutun Bilbao Areenan todistaessa. Saatuaan nopean vastahyökkäyspelinsä kulkemaan USA painoi kaasun pohjaan ja imi toisella neljänneksellä energian ja itseluottamuksen Suomen pelistä. USA kuittasi voiton pistein 114–54 (60–18).
Bilbaon alkulohkon tuoksinat jatkuvat Susijengin osalta sunnuntaina iltapäivällä, kun vastaan asettuu kesän 2013 EM-kisoissa kuudenneksi sijoittunut Ukraina. Ukraina peittosi avauspelissään Dominikaanisen Tasavallan, kun taas USA:lle taipunut Susijengi hakee ensimmäistä voittoaan.
Pohjoisamerikkalainen urheilumedia odottaa USA:n ja Suomen välistä lauantai-illan MM-avausottelua maltillisesti. Amerikkalaiskirjoittajat pitävät oikeutetusti USA:aa ottelun selkeänä ennakkosuosikkina, mutta Susijengi saa ansaitut kehut osakseen journalistien lisäksi myös päävalmentaja Mike Krzyzewskiltä.
Susijengi pääsee lauantaina MM-kisojen avausottelussa mittaamaan taitojaan hallitsevaa maailmanmestaria vastaan, kun USA ja Suomi korkkaavat Bilbaon areenan klo 22:30 Suomen aikaa. Susijengin apuvalmentaja Pekka Salminen luonnehtii USA:aa joukkueeksi, joka käyttää urheilullisuuttaan sumeilematta hyödykseen.
Lauantaina alkaa paitsi Susijengin, myös susijengifanien urakka Bilbaossa koripallon MM-kisoissa. Matka- ja matkatapahtumatoimisto Elämysmatkat avaa yhteistyössä Koripalloliiton kanssa Bilbaon keskustaan kisojen ajaksi Sudenpesän – kohtaamis- ja tapahtumapaikan kaikille suomalaisille kisavieraille.
Bilbaon alkulohkon viimeiseksi vastustajaksi Susijengin eteen astelee Oseanian alueella Australialle kapuloita rattaisiin viskova Uusi-Seelanti. Uusi-Seelanti on Susijengille mielenkiintoinen haaste jo arvaamattomuudensakin johdosta; joukkue pystyy hyvänä heittopäivänä haastamaan kenet tahansa, mutta samalla sen heikkoudet ovat silmiinpistäviä.
Historiansa ensimmäisiin MM-kisoihin valmistautuva Suomen Susijengi on ottanut suunnakseen Bilbaon. MM-kenraaliharjoituksessaan viime lauantaina Ranskan kohdannut Susijengi aloittaa kisaurakkansa lauantaina 30. elokuuta myöhäisillan ottelussa hallitsevaa maailmanmestaria USA:aa vastaan.