Ukrainan ykköspelaaja Alina Iagupova on kaksinkertainen Euroliigan MVP

12.11.2021 16:48 Sunnuntaina Susiladiesin EM-karsinnoissa Urhea-hallissa kohtaavan Ukrainan tähtipelaaja on Alina Iagupova, joka on voittanut kaksi edellistä Euroliigan arvokkaimman pelaajan palkintoa (MVP) turkkilaisen Fenerbahcen riveissä.

Alina Iagupova on kaksinkertainen Euroliigan MVP. Kuva: FIBA Europe.

Kaudella 2020-21 Iagupova palkittiin Euroliigan MVP:ksi yksimielisesti, kun hän johdatti Fenerbahcen Final Four -vaiheeseen 20,6 pisteen, 7,6 levypallon, 4,4 syötön ja 2,0 riiston keskiarvoilla. Kuluvalla kaudella 2021-22 hän on tilastoinut keskimäärin 16,4 pistettä, 4,4 levypalloa ja 6,2 syöttöä viidessä Euroliiga-ottelussa.

EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa Iagupova oli hurjassa vireessä, kun Ukraina nappasi yllätysvoiton Ranskasta. Iagupova takoi 33 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

Iagupova on Suomelle tuttu vastustaja edellisistä EM-karsinnoista. Viime helmikuussa Iagupova väänsi 21 pisteen, 4 levypallon, 11 syötön ja 5 riiston iltapuhteen, kun taas marraskuussa 2020 hän keräsi nimiinsä tripla-tuplan 22 pisteellä, 12 levypallolla ja 10 syötöllä.

– Iagupovassa yhdistyy kentän kovin fysiikka ja kentän ylivoimaisesti parhaat koripallotaidot. Se on yleensä ihan hyvä kombo, Susiladiesin apuvalmentaja Niko Hellman taustoittaa hymyillen.

Vielä tähän mennessä 29-vuotias Iagupova on pysynyt seuratasolla visusti vanhalla mantereella. Hänet on kyllä varattu WNBA:han jo 2013 ja hänen uutisoitiin helmikuussa 2019 tehneet sopimuksen Los Angeles Sparksin kanssa, mutta vielä hän ei ole – syystä tai toisesta – pelannut WNBA:ssa peliäkään.

– Sen takia hän onkin maailmanlaajuisesti vähän aliarvostettu. Jos hän olisi siellä pelannut, niin myös Yhdysvaltojen puolella hänestä puhuttaisiin muiden maailman parhaiden joukossa, jos sitä ei vielä mittavasti tehdä, Hellman kertoo.

Susiladiesin kotiottelu Ukrainaa vastaan taas näkyy suorana lähetyksenä BasketFinlandin Youtube-kanavalta. Selostajana toimii Kristian Palotie.

Susiladies aloittaa EM-karsinnat marraskuussa! Joukkue esiintyy Awak Kuierin johdolla kotiyleisölle uudessa Urhea-hallissa isänpäivänä 14.11., kun vastaan asettuu Ukraina. Lippukauppa käy kuumana, varmista paikkasi katsomossa ja tule ulvomaan Susiladies voittoon. Liput >>

 
16.11.2025 19:24 Susiladies

Susiladies kaatoi laumana EM-kisoja kolunneen Ruotsin

Susiladies kaatoi EM-karsintaikkunan toisessa ottelussaan Ruotsin jännittävien vaiheiden jälkeen 86-77 (45-36). Vantaan Energia Areenalle oli saapunut 1 479 katsojaa, joka on korkein yleisömäärä naisten maaottelussa 19 vuoteen.

15.11.2025 10:52 Susiladies

Klara Holm toimii Ruotsin palloskriinihyökkäyksen tirehtöörinä

Susiladies kohtaa EM-karsintojen toisessa ottelussaan Ruotsin Vantaan Energia Areenalla sunnuntaina klo 17:00. Kesällä EM-kisoissa 10. sijalle sijoittuneen Ruotsin pelaamista avaa Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso.

13.11.2025 23:46 Susiladies

Euroopan mestari Belgian pallonliike myrkkyä Susiladiesille EM-karsintojen avausottelussa

Kaksi edellistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia veti selkeästi pidemmän korren Susiladiesista EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa Leuvenissa. Belgian pallonliike poiki peräti 37 syöttöä, minkä myötä kotijoukkue marssi 96-72* voittoon.

13.11.2025 10:33 Susiladies

Susiladiesin kokoonpano valittu Belgiaa vastaan – Mace, Ogun, Nenonen ja Gardziella debytantteina

Susiladiesin 12 pelaajan kokoonpano Belgiaa vastaan on valittu. Debyyttinsä naisten maajoukkueessa tekevät nelikko Erika Mace, Nicole Ogun, Jessi Nenonen ja Anna Gardziella tänään klo 21:45 Suomen aikaa. Ottelu on katsottavissa Yleltä.

12.11.2025 15:42 Susiladies

Emma Meesseman ja kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia tanssii Susiladiesin kanssa

Kaksi peräkkäistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia on Susiladiesin EM-karsintaurakan ensimmäinen vastustaja torstaina. Belgian pelaaminen perustuu pitkälti kokeneeseen viisikkoon, jonka johtotähtenä on Emma Meesseman.

11.11.2025 11:29 Susiladies

Kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia on Susiladiesin ensimmäinen koetinkivi

Susiladiesin EM-karsintojen ensimmäinen vastustaja torstaina 13.11. on kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia, joka lukeutuu Suomen tapaan vuoden 2027 EM-kisojen alkulohkojen emäntiin. Belgia voitti kultamitalin heinäkuussa nousemalla 12 pisteen takaa voittoon finaalissa Espanjaa vastaan.

5.11.2025 11:19 Susiladies

EM-kotikisat lähestyvät! Susiladies lähtee marraskuun EM-karsintaikkunaan 14 pelaajalla

Päävalmentaja Ilkka Palviainen on nimennyt 14 pelaajaa, jotka muodostavat Susiladiesin EM-karsintajoukkueen marraskuun ikkunaan. Susiladies aloittaa EM-karsintaottelujen myötä valmistautumisensa vuoden 2027 EM-kotikisoihin.

9.2.2025 22:00 Susiladies

Slovenia tyrmäsi Susiladiesin toisella puoliajalla – EM-karsinnat päätökseen

Susiladiesin EM-karsinnat päättyivät tappioon, kun Slovenia murskasi Suomen kotikentällään 96–47 ja varmisti paikkansa EM-kisoissa. Ensimmäisellä puoliajalla Susiladies pysyi vielä iskuetäisyydellä, mutta Slovenia vei kolmannen neljänneksen ylivoimaisesti 33–4.

8.2.2025 21:43 Pääjuttu

Susiladies haastaa EM-kisapaikasta pelaavan Slovenian

Susiladies kohtaa sunnuntaina EM-karsinnoissa Slovenian, joka taistelee kisapaikasta tiukassa lohkossa. Slovenian peli rakentuu muutaman huippupelaajan varaan, ja Susiladies on valmistautunut huolella niin heidän pysäyttämiseensä kuin Slovenian puolustuksen murtamiseen.

6.2.2025 22:19 Susiladies

Susiladies jäi Unkarin jalkoihin ja menetti mahdollisuutensa EM-kisapaikkaan

Susiladies joutui taipumaan Unkarille 80–50 EM-karsintaottelussa Miskolcissa ja menetti täten mahdollisuutensa EM-kisoihin 2025. Susiladies päättää karsintaurakkansa sunnuntaina, kun se kohtaa Slovenian vieraskentällä.

Näytä lisää vastaavia