16.8.2023 16:00 Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on käsitellyt kahden Suomen universiadijoukkueen pelaajan yhteenoton, jossa osapuolet loukkasivat toistensa fyysistä koskemattomuutta.

Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö (SKY) on antanut varoitukset Eemi Luukkoselle ja Touko Tainamolle toistensa koskemattomuuden loukkaamisesta Kiinan Chengdussa käydyissä universiadeissa.
Pelaajien keskinäinen riita eskaloitui fyysisen koskemattomuuden loukkauksiin joukkueen majapaikassa. Pelaajat sopivat erimielisyytensä pian yhteenoton jälkeen pyytämällä toisiltaan anteeksi sekä keskustelemalla asiasta keskenään. Molemmat katuvat tekojaan ja ymmärtävät toimineensa tilanteessa väärin.
Sääntö- ja kurinpitoyksikkö kuuli tapauksen käsittelyssä mukana olleita sekä välikohtauksen nähneitä. SKY pitää varoitusta kummankin pelaajan menettelyn moitittavuuteen nähden oikeasuhtaisena rangaistuksena. Samalla yksikkö totesi fyysisen väkivallan siinä määrin vakavana, että perustetta jättää heitä kokonaan rangaistukseen tuomitsematta ei ole.
Koripalloliitto ei hyväksy minkäänlaista väkivaltaista käyttäytymistä ja on pahoillaan tapauksen eskaloitumisesta niin yksilöiden, joukkueen kuin koripallo- ja urheiluyhteisön kannalta. Koripalloliitto on muiden lajiliittojen tavoin sitoutunut noudattamaan urheiluyhteisöjen yhteisiä reilun pelin eettisiä periaatteita, joissa edellytetään puuttumista niin henkiseen kuin fyysiseenkin väkivaltaan. Koripalloliitto korostaa, että liiton toimijoiden, valmentajien ja pelaajien on suhtauduttava tilanteisiin vakavasti ja pyrittävä yhdessä luomaan turvallinen tila kaikille toiminnassa mukana oleville.
Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt ensimmäiset linjaukset lasten urheilun kehitystyön osalta, jotka pohjautuvat Olympiakomitean linjanvetoihin. Eri ikäluokkien sääntöihin on tehty muutoksia, jotka löydät kootusti uutisen lopusta.
Koripalloliitto ottaa käyttöön uuden tilastointiohjelman, Synergy Stats, ensi pelikaudelle kaikissa tilastoitavissa valtakunnallisissa sarjoissa. Kesän aikana järjestetään koulutustilaisuuksia erilaisten kesän nuorten maajoukkuetapahtuminen ja muiden tapahtumien yhteydessä. Näissä tilaisuuksissa tutustutaan uuteen ohjelmaan, mutta mikä tärkeintä harjoitellaan ohjelman käyttöä.
Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 23.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallitukseen valittiin uusina jäseninä Mikko Granströmin, Olli Joensuun ja Janne Rauramon.
Koripalloliitto on nimittänyt Jamar Wilsonin vetämään 3x3-koripallon kehitystä Suomessa. Wilson aloittaa tehtävässään 18. toukokuuta.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Elokuussa innostetaan jälleen Suomen koululaisia yhteisiin korintekotalkoisiin. Seuroille Miljoona koria! tarjoaa valmiin konseptin lisätä niin yhteistyötä koulujen kanssa kuin seuran harrastajamäärää.
Seura voivat ehdottaa hallituksen jäseniä liittohallitukseen ehdollepanotoimikunnalle 26. huhtikuuta asti. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!