30.6.2009 Anton Mirolybovin valmentama Suomen universiadijoukkue on ottanut tavoitteekseen ylempään jatkosarjan selviytymisen Serbian Belgradissa torstaina käynnistyvissä 25. Universiadeissa. Alkulohkossa Suomi saa vastaansa Etelä-Korean sekä kisojen ennakkosuosikeihin kuuluvan USA:n.
Anselmi Vanjoki kuuluu Universiadeissa Suomen joukkueen runkopelaajiin.
Juho Nenonen oli viime viikon Baltic Cupissa Suomen paras korintekijä.
Eero Lehtinen kuuluu pelaajiin, joiden päävalmentaja Anton Mirolybov uskoo nousevan uudelle tasolle kisoissa.
Ville Mäkäläisen esitys Baltic Cupissa oli vahva. Kuvat: Francois Perthuis ja Tytti Nuoramo.
- Kukaan tästä joukkueesta ei ole eri mieltä siitä, että tahdomme pelata kotijoukkue Serbiaa vastaan Belgradin Areenalla. Jotta se toteutuisi, meidän on voitettava ainakin Etelä-Korea alkusarjassa ja päästävä ylempään jatkosarjaan, päävalmentaja Mirolybov arvioi.
Suomi on arvottu Universiadeissa samaan alkulohkoon Etelä-Korean ja kisojen mitalisuosikkeihin kuuluvan USA:n kanssa. Kahden vuoden takaisiin Bangkokin kisoihin USA:n edustajaksi lähetettiin Pohjois-Iowan yliopistojoukkue, mutta tänä kesänä USA:lla on koossa ryhmä, jonka pelaajista jokainen on ollut esillä tulevien vuosien NBA:n varaustilaisuusennakkoissa. USA:n tunnetuimpiin pelaajiin lukeutuvat mm. Evan Turner (201 cm, Ohio State), Craig Brackins (210 cm, Iowa State) ja Jarvis Varnado (206 cm, Mississippi State).
- Kun USA:n joukkueen kokoonpano selvisi, katsottiin jätkien kanssa pari pätkää niiden pelaajista YouTubesta. Kovia kavereita tulossa vastaan, pohtii tulevaa alkulohkovastustajaa Joensuun Katajan Juho Nenonen.
Universiadien koripalloturnauksessa mittelee yhteensä 26 maata kahdeksassa alkulohkossa. Jokaisen lohkon kaksi parasta etenee ylempään jatkosarjaan kamppailemaan sijoista 1.-16.
Universiadijoukkue hioi kisakuntoaan viime viikolla Helsingissä järjestetyssä Baltic Cupissa. Vakuuttavat voitot Ruotsin ja Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkueesta kertoivat hyvää, mutta tosiaalta runsaslukuinen tappio Norjalle osoitti, että joukkueella ei ole varaa liialliseen hyvänolontunteeseen.
- Olemme viettäneet viimeiset kolme viikkoa yhdessä harjoitellen aktiivisesti. Taka-askelia on tullut välillä, mutta kokonaisuudessaan prosessi on mennyt kiitettävästi eteenpäin, summaa Mirolybov alkukesän antia.
Joukkue on toistaiseksi välttynyt pahoilta loukkaantumisilta. Koripalloliiton kevään palkintogaalassa Korisliigan parhaaksi puolustajaksi, kehittyneimmäksi pelaajaksi ja finaalien arvokkaimmaksi pelaajaksi nimetty Vesa Mäkäläinen loukkasi selkänsä Baltic Cupin avausottelussa Ruotsia vastaan, mutta Mirolybov uskoo Mäkäläisen pukeutuvan Suomi-paitaan avausotteluun Etelä-Koreaa vastaan.
- Vesa joutui harmillisesti jättämään Baltic Cupin väliin, mutta kyse ei onneksi ollut mistään vakavammasta.
Suomen joukkueen kärkinimiin kuuluvat Namika Lahden riveissä keväällä Suomen mestaruutta juhlineet Mäkäläinen ja Ilkka Vuori, sekä Mäkäläisen isoveli, KTP:ta päättyneen kauden edustanut Ville Mäkäläinen. Kaikki kolme pelaajaa kuuluvat myös miesten maajoukkueen harjoitusrinkiin. Mirolybovin mukaan joukkueessa on Korisliigasta tuttujen runkopelaajien lisäksi monta pelaajalupausta, jotka ovat vasta tulossa parhaaseen peli-ikäänsä.
- Meillä on paljon jätkiä, jotka ovat tottuneet olemaan isossa roolissa nuorten maajoukkueissa, mutta jääneet syystä tai toisesta vähille minuuteille liigassa. Uskon, että Viljami Vanjoen, Anselmi Vanjoen ja Eero Lehtisen kaltaisille jätkille näille kisat ovat tilaisuus nousta uudelle tasolle.
Universiadijoukkueen korikuninkaaksi Baltic Cupissa 20,0 pisteen keskiarvollaan noussut Juho Nenonen pitää Universiadeja yhtenä tähänastisen koripallouransa huippukohdista.
- Kaikki Universiadeissa käyneet tuttuni ovat kertoneet, että kyseessä on ainutlaatuinen urheilutapahtuma. On kunnia-asia päästä edustamaan Suomea maailman lupaavimpia koripalloilijoita vastaan, kiittelee Nenonen.
2.7. klo 20:00 Etelä-Korea - Suomi, Belgrad
3.7. klo 20:00 Suomi - USA, Belgrad
Nimi | Pituus | Syntynyt | Seurajoukkue |
BRACE Kwamena | 197 | 17.10.1987 | Kauhajoen Karhu |
HEINONEN Petri | 207 | 12.9.1988 | Korihait |
KYLLÖNEN Jarkko | 186 | 21.1.1987 | ToPo |
LEHTINEN Eero | 191 | 22.9.1985 | ToPo |
MÄKÄLÄINEN Vesa | 200 | 3.9.1986 | Plannja (SWE) |
MÄKÄLÄINEN Ville | 194 | 27.2.1985 | KTP |
NENONEN Juho | 202 | 12.9.1987 | Kataja |
SKAMO Eldar | 195 | 12.10.1986 | Honka |
VANJOKI Anselmi | 193 | 27.6.1988 | Honka |
VANJOKI Viljami | 194 | 27.6.1986 | LrNMKY |
VANTTAJA Jari | 209 | 15.8.1986 | Namika Lahti |
VUORI Ilkka | 181 | 28.1.1986 | Namika Lahti |
Urheilukanava seuraa Universiadien tapahtumia päivittäin.
Ensi viikolla alkaviin kesäuniversiadeihin valmistautuva Suomen naisten universiadimaajoukkue voitti Saksan Urhea-hallissa pelatussa valmistavassa maaottelussa 83-67 (40-29). Suomea kannustamaan oli saapunut mukavat 806 katsojaa.
Latviassa leireilevä Suomen miesten universiadimaajoukkue joutui perjantai-iltapäivänä taipumaan edellispäivän tappiostaan sisuuntuneelle Latvian haastajamaajoukkueelle. Revanssihenkinen, energinen Latvia kasvatti kolmannella jaksolla eron yli kymmenen pisteen ja kuittasi lopulta taululle 93–72 (44–38) -päätöslukemat.
Suomen miesten universiadimaajoukkue pelasi kesän ensimmäisen maaottelunsa torstaina Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan Riiassa. Suomi sai kolmannen jakson alussa puolustuksensa kuntoon ja latoi nopeilla vastahyökkäyksillä taululle 13–0-lukemat, joista Latvia ei enää toennut. Ottelu päätyi Suomen 75–88 (37–39) -voittoon.
Suomen naisten universiadimaajoukkue pelaa perjantaina ja lauantaina Saksaa vastaan Helsingin Urhea-hallissa. Perjantain ottelu pelataan suljetuin ovin, mutta lauantaina 12.7. klo 17:00 sisäänpääsy otteluun on maksuton.
Kesäuniversiadeihin valmistautuva miesten universiadijoukkue pelaa kesän ensimmäiset maaottelunsa torstaina ja perjantaina Riiassa Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan. Päävalmentaja Anton Mirolybovin mukaan joukkueen teema tuleviin otteluihin on vanha, tuttu ja hyväksi havaittu kansainvälisen pelitempon hakeminen.
Suomen miesten universiadimaajoukkue aloittaa tänään keskiviikkona valmistautumisensa Saksan Rein-Ruhrin alueella heinäkuun jälkipuoliskolla pelattaviin kesäuniversiadeihin. Päävalmentaja Anton Mirolybov luonnehtii tämän kesän universiadiryhmää nykyaikaista tempokoripalloa pelaavaksi sisukkaaksi joukoksi, joka hakee paikkaa kahdeksan joukosta.
Susiladiesin ja kesän 2025 naisten universiadijoukkueen kesä käynnistyy tänään maanantaina 2.6. open gymin merkeissä Helsingin Urhea-hallissa. Kesän kotikamaralla huipentaa universiadijoukkueen Saksa-maaottelut Urheassa, joista toinen on avoin yleisölle.
Vuoden 2025 kesäuniversiadien koripallon alkulohkot on arvottu kansainvälisen yliopistourheiluliitto FISU:n toimesta. Kesäuniversiadit pidetään Saksassa Rein-Ruhrin alueella ja Berliinissä 16.-27.7.2025.
Suomen miesten universiadijoukkue – tuttavallisemmin ”Rakkisudet” – teki historiaa sunnuntaiaamuna Suomen aikaa nujertamalla Romanian 76-61 (37-34) Chengdun universiadien päätösottelussa ja varmistamalla siten viidennen sijan, joka on Suomen miesten kaikkien aikojen paras sijoitus universiadeissa.
Naisten universiadijoukkue kaatoi puolivälierässä Puolan jännittävien vaiheiden jälkeen 80–69 (42–42) ja eteni ensimmäisenä suomalaisjoukkueena historiassa Universiadeissa neljän parhaan joukkoon. Joukkue kohtaa torstaina pelattavassa välierässä Japanin.