Unkarin mestari Szolnoki Pyrintöä vastaan EuroChallenge-karsinnoissa

7.7.2011 Hallitseva koripallon Suomen mestari Tampereen Pyrintö pelaa 4. ja 11. lokakuuta Unkarin mestari Szolnoki Olajia vastaan paikasta Euroopan kolmoskilpailu EuroChallengessa. Pyrintö isännöi kaksiosaisen karsinnan avausottelua Tampereella.

Tampereen Pyrintö kohtaa EuroChallengen karsinnoissa Unkarin mestari Szolnokin.

Pyrinnön johtaa unkarilaisjättiä vastaan pitkäaikainen luottomies Damon Williams.

Szolnokin johtotähti on suomalaisille ToPosta tuttu Obie Trotter.

Karsinnoista jatkoon päästessään "Punakaartilla" on mahdollisuus seurata omiensa otteita mm. ranskalaista ja kyproslaista joukkuetta vastaan. Kuvat: Tytti Nuoramo, FIBA Europe ja Matti O. Koskinen.

Szolnoki Olaj saapuu Pyrinnön vieraaksi 4. lokakuuta, ja Pyrintö matkustaa vastaavasti Unkarin mestarin kotiluolaan 11. lokakuuta. Karsinnasta EuroChallengen alkulohkovaiheeseen etenee joukkue, jolla on kahden ottelun jälkeen parempi korisuhde.

– Tämä on loistava mahdollisuus paitsi tamperelaiselle, myös suomalaiselle koripallolle. Pyrintö saa karsinnoissa vastaansa mielenkiintoisen ja laadukkaan joukkueen, ja alkusarjalohko tuo vastaan joukkueita kovista koripallomaista, kommentoi arvontoja paikan päällä Barcelonassa todistanut Koripalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Walldén.

– Szolnoki on mukava vastustaja siinä mielessä, että joukkueesta on suhteellisen helppo saaada tietoa, mutta toisaalta haastava siksi, että Unkarin liigan taso on erittäin kova. Parasta on se, että tekemällä itse asiat oikein meillä on hyvät mahdollisuudet edetä jatkoon, arvioi Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola arvontatulosta.

Szolnoki kukisti keväällä Unkarin pääsarjan finaaleissa Albacompin otteluvoitoin 3-2 johtotähtenään ToPo:sta ja Unkarin maajoukkueestakin tuttu amerikkalaispelinrakentaja Obie Trotter. 186-senttinen Trotter viimeisteli Szolnokille Unkarin liigassa 17,2 pistettä, 5,5 levypalloa, 6,5 syöttöä ja 2,7 riistoa ottelua kohden.

Trotter oli viime kaudella mies paikallaan myös EuroChallengessa, jossa Szolnoki pelasi kahdeksan alkusarjaottelua. Trotter urakoi EuroChallengen keskiarvoikseen 19,4 pistettä, 4,3 levypalloa, 5,3 syöttöä ja 2,1 riistoa per ottelu. Szolnokin muita avainpelaajia viime kaudella olivat Unkarin maajoukkuemiehet Marton Bader (212 cm, 31 v), Akos Horvath (194 cm, 30 v) ja Marton Fodor (191 cm, 30 v) sekä amerikkalainen Kyle Wilson (206 cm, 28 v).

– Tuskinpa siitä meille haittaa on, että karsintavastustajan aloittava takamies on pelaaja, jonka pysäyttämistä harjoiteltiin ja siinä melko hyvin onnistuttiinkin keväällä 2010, viittaa Poikola vuoden takaisiin Korisliigan finaaleihin, joissa Pyrintö päihitti Trotterin johtaman ToPon.

Pau-Orthez ja Keravnos vastaan alkulohkossa

Karsintavaiheen voittaja kohtaa alkulohkossaan Ranskan Pro A:ssa 9. sijoittuneen Pau-Orthezin sekä Kyproksen pääsarjassa välieriin asti edenneen Keravnos Nikosian. Lohkon neljäs joukkue on Euroopan kolmoskilpailu EuroCupin karsintaparin Gran Canaria 2014 (Espanja) – Artland Dragons (Saksa) hävinnyt joukkue.

EuroChallengen alkusarja koostuu kahdeksasta neljän joukkueen lohkosta. Jokaisen lohkon kaksi parasta jatkaa ylempään jatkosarjaan, joka pelataan neljänä neljän joukkueen lohkona. Ylemmän jatkosarjan neljästä lohkosta etenee jokaisesta kaksi parasta joukkuetta kahdeksan joukkueen pudotuspeleihin.

EuroChallengen alkusarja käynnistyy 8. marraskuuta ja neljän joukkueen lopputurnaus pelataan 27.–29. huhtikuuta. 

EuroChallengen mestaruuden voitti viime keväänä slovenialainen KK Krka Novo Mesto, joka kukisti finaalissa venäläisen Lokomotiv Kubanin. Krka juhli keväällä myös Slovenian liigan mestaruutta kukistettuaan finaaleissa Sasu Salinin edustaman Union Olimpija Ljubljanan voitoin 3-2.

Suomea on edustanut EuroChallengessa viimeksi Lappeenrannan NMKY kaudella 2007/08.

Lisätietoja: FIBA Euroopan EuroChallenge-sivusto

 
27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

Näytä lisää vastaavia