Ura Basket kaatoi Kupittaalla heittopelinsä kanssa takerrelleen Seagullsin

11.12.2018 20:51 KTP otti jo viidennen peräkkäisen voittonsa tappioputkessa rämpivän Kobrien kustannuksella.

Loukkaantumisesta toipunut Uran Eldar Skamo pelasi tiistaina kauden toisen Korisliiga-ottelunsa. Kuva: Ville Vuorinen

Kaarinan Ura Basket katkaisi kahden ottelun tappioputkensa voittamalla Helsinki Seagullsin 89–74 (51–32) Kupittaan Palloiluhallissa.

Lauantaina BC Nokian vieraskentällä murskannut Seagulls ei yltänyt Turussa lähellekään parastaan. Tappio oli helsinkiläisjoukkueelle jo kauden toinen Uran vieraana.

Seagullsin pelaamista vaikeutti etenkin heikko heittotyöskentely. Kahden pisteen heittonsa vierasjoukkue upotti 33 prosentin tarkkuudella. Kolmosprosentti jäi puolestaan 26:een.

– Meillä oli alku tänään tosi huono. Otettiin liian nopeita heittoja ja annettiin liikaa levypalloja. Toiselle puoliajalle tultiin hyvällä energialla ja saatiin kavennettua eroa, mutta se ei riittänyt tänään, Seagullsin laituri Jesper Granlund harmitteli.

Uran pistenikkarina toimi totutusti tarkkakätinen Avery Woodson. Woodson tilastoi tiistai-illassa 30 pistettä, yhdeksän levypalloa ja viisi syöttöä. Ville Hänninen auttoi Uraa tehokkaasti 16 pisteen verran.

– Molemmat joukkueet pelasivat todella kovaa. Minun on annettava tunnustusta valmentajilleni ja joukkuetovereille. Valmentaja (Kristian) Palotie antaa minulle kaikki mahdollisuudet tällaisiin suorituksiin. Hän uskoo minuun ja pelityyliini, Woodson kiitteli.

Uran kannalta hätkähdyttävin hetki oli, kun kolmannella neljänneksellä Korisliigan marraskuun pelaajaksi valittu Malik Dime kannettiin ulos kentältä. 16 pistettä, 18 levypalloa ja viisi torjuntaa tehoillut Dime palasi kuitenkin kotiyleisön helpotukseksi pukukopista vielä päätösjaksolla parketille.

– Heitimme vaparit 12/25 ja annoimme vastustajalle 22 hyökkäyslevyä. Se kuvastaa, kuinka paljon parempia voimme vielä olla. Pukuhuoneessa oli hyvä vapautunut fiilis, mutta ihmeellisiä turhia kämmejä tapahtuu edelleen kentällä, Palotie ihmetteli.

Seagullsin tehokkain oli 25 pistettä upottanut Chris Ortiz. Pelintekijä Juwan Staten takoi peräti 25 pelitilanneheiton turvin 20 pistettä. Tuukka Kotti (12/15) nappasi hyökkäyspäässä yhdeksän levypalloa.

Poikkeuksellista Seagullsin iltapuhteessa oli, ettei vaihtopenkiltä yksikään pelaaja auttanut joukkuettaan pisteiden muodossa.

Seagullsin kausi jatkuu perjantaina Lapualla. Ura pelaa vasta ensi viikon keskiviikkona Nokialla.

Ottelutilasto

Avery Woodson pussitti Seagullsia vastaan 30 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen

KTP jo viiden voiton putkessa

Kotkan KTP-Basket on päässyt hiljalleen loistavaan vireeseen vaikeahkon alkukauden jälkeen. KTP kaatoi kotiparketillaan Lapuan Kobrat 100–92 (48–43).

Voitto oli KTP:lle jo viides peräkkäinen. Kobrien tappioputki sen sijaan lihosi jo kuuden ottelun kokoiseksi.

KTP johti ottelua alusta loppuun asti. Kobrat kävi kolmannella jaksolla parhaillaan yhden pisteen päässä, mutta lähemmäksi vierasjoukkue ei Kotkassa päässyt.

Tilastollisesti hyvin tasaisessa ottelussa suurimmat erot syntyivät KTP:n eduksi kolmosprosentissa (42–26), syötöissä (19–9) ja menetyksissä (13–18).

KTP:n paras pistemies oli Tyrell Nelson 19 pinnallaan. Taituri Joonas Lehtoranta (16/3) pelasi kenties kauden parhaan ottelunsa. Donte Thomas kasasi itselleen tupla-tuplan: 16 pistettä ja 11 levypalloa.

Kobrien tasaisen varma Larry Anderson heitti 23 pistettä. Myös Kobrien sentteri Zane Waterman (17/10) onnistui hyökkäyspäässä melko hyvin.

KTP:n kamppailut jatkuvat sunnuntaina Tampereella. Kobrat saa perjantaina vieraakseen Seagullsin.

Ottelutilasto

 
16.7.2019 08:26 Korisliiga

Eldar Skamo KTP:n paitaan

Viime kaudella sarjanousija Ura Basketia edustanut Eldar Skamo, 32, on tehnyt sopimuksen viime kaudella Korisliigassa pronssia saavuttaneen kotkalaisseuran kanssa.

15.7.2019 09:24 Susijengi

Ilari Seppälä käyttää ulkomaanoptionsa, siirtyy Ranskaan

Alkukesällä sopimuksen Korisliigan Helsinki Seagullsin kanssa tehnyt Susijengin takamies Ilari Seppälä, 26, käyttää sopimuksensa ulkomaanoption ja siirtyy Ranskan Pro B -liigaan Aix-Mauriennen joukkueeseen. Ulkomaanpesti on Lapuan Korikobrien kasvatille uran ensimmäinen.

11.7.2019 10:24 Korisliiga

BJ Raymond palaa Pyrintöön kaksivuotisella sopimuksella

Tampereen Pyrintö saa mieleisen paluumuuttajan, kun seura on solminut kaksivuotisen sopimuksen Benjamin “BJ” Raymondin, 32, kanssa. Viimeksi mies nähtiin Pyrinnön väreissä kaudella 2013-2014, kun Pyrintö edellisen kerran juhli Suomen mestaruutta

9.7.2019 09:03 Korisliiga

Jamuni McNeace Salon Vilppaan haaviin

Salon Vilppaan joukkue syyskuun lopulla käynnistyvään Korisliigaan on valmis. Vilppaan viimeinen palanen on sisäpelaaja Jamuni McNeace.

3.7.2019 09:47 Korisliiga

Karhu Basketille kaksi uutta pelaajasopimusta – Thomas Vehmanen ja Miron Ruina Kauhajoelle

Kaksi perättäistä Suomen mestaruutta voittanut Kauhajoen Karhu Basket on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta. Thomas Vehmanen on tehnyt seuran kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Miron Ruina solmi puolestaan yksivuotisen sopimuksen, joka sisältää molemminpuolisen option kaudesta 2020-21.

28.6.2019 08:24 Korisliiga

Gonzalvezille jatkosopimus, Nuolivirta uutena Kouvoihin

Viime kaudella SM-hopeaa voittanut Kouvot on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen David Gonzalvezin kanssa. Viime kaudella Korihaita edustanut Mika Nuolivirta on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kouvojen kanssa.

27.6.2019 12:40 Susijengi

Topias Palmi kolmivuotisella sopimuksella Italian Serie A:n Cremonaan

Korisliigan vuoden pelaajana palkittu ja Susijengissä vuosien 2018-19 MM-karsinnoissa maajoukkueläpimurtonsa tehnyt Tampereen Pyrinnön kasvatti Topias Palmi, 24, siirtyy joensuulaisesta Kataja Basketista kolmivuotisella sopimuksella Italian Serie A:n Guerino Vanoli Basket Cremonaan.

24.6.2019 15:16 Korisliiga

Henri Ventoniemi Korihaiden pelipaitaan

Uudenkaupungin Korihait on solminut vuoden mittaisen sopimuksen sentteri Henri Ventoniemen kanssa. Lisäksi laituri Elias Lahdensuun siirtyy Uuteenkaupunkiin yksivuotisella sopimuksella.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

19.6.2019 09:50 Korisliiga

Finaalien MVP:ksi valittu Cameron Jones jatkaa Karhu Basketissa

Jones oli päättyneellä kaudella yksi Karhu Basketin toisen peräkkäisen Suomen mestaruuden pääarkkitehdeistä. Vuoden mittaisessa jatkosopimuksessa on heinäkuun loppuun asti ulottuva ulkomaanoptio.

11.6.2019 20:59 Korisliiga

Tuomas Hirvonen tarttui Lahti Basketballin haaviin

Korisliigan nousijajoukkue vahvistui takamies Tuomas Hirvosella, joka solmi seuran kanssa vuoden mittaisen sopimuksen.

10.6.2019 08:35 Korisliiga

Vuoden tulokkaana palkittu Niemi jatkaa Ura Basketissa

Trey Niemi on tehnyt jatkosopimuksen Korisliigassa pelaavan kaarinalaisseuran kanssa. Lisäksi seura teki sopimukset 17-vuotiaiden Edvard Gullichsenin ja Lauri Hännisen kanssa.

6.6.2019 20:27 Korisliiga

Palmi Korisliigan arvokkain pelaaja, Jones finaalien MVP

Kataja Basketiin viime kaudeksi siirtynyt ja Susijengissä ihastuttanut Topias Palmi on nimetty Korisliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi. Finaalien MVP-pysti matkasi Karhu Basketin Suomen mestaruuteen johdattaneelle Cameron Jonesille.

6.6.2019 12:50 Pääjuttu

Joonas Iisalo suuntaa Bundesliigaan – Ville Tuominen Vilppaan päävalmentajaksi

Kolme edellistä kautta Vilpasta luotsannut Joonas Iisalo siirtyy Saksan Bundesliigassa pelaavan Crailsheimin apuvalmentajaksi Tuomas Iisalon johtavaan valmennustiimiin. Vilppaan päävalmentajaksi tulee Ville Tuominen yhden vuoden mittaisella sopimuksella.

3.6.2019 15:36 Korisliiga

Vesa Mäkäläinen jatkaa Lahti Basketballissa

Viime kaudella I divisioonan A:n voittanut ja paikan Korisliigaan lunastanut Lahti Basketball on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen kapteeni Vesa Mäkäläisen kanssa.

2.6.2019 16:48 Pääjuttu

Bojan Sarcevic ja Karhu Basket jatkosopimukseen

Sopimus on kestoltaan kahden vuoden mittainen. 31-vuotias takamies johdatti Karhu Basketin kahteen peräkkäiseen Suomen mestaruuteen.

31.5.2019 10:08 Korisliiga

Jussi Laakso Seagullsin päävalmentajaksi – Vesa Vertio täydentää valmennusjohdon

Helsinki Seagulls on nimittänyt uudeksi päävalmentajaksi Jussi Laakson, joka johdatti Karhu Basketin kahteen peräkkäiseen Suomen mestaruuteen. Vesa Vertio saapuu Seagullsiin Saksan Bundesliigassa pelaavasta Crailsheim Merlinsistä.

29.5.2019 12:00 Korisliiga

Aapeli Alanen vahvistamaan Kataja Basketia – Samuli Vanttajalle jatkosopimus

Alanen löi päättyneellä kaudella itsensä kaikkien tietoisuuteen BC Nokian paidassa, kun hän tilastoi 14,3 pistettä ottelua kohden. Samuli Vanttaja ja Valtteri Mervola puolestaan tekivät jatkosopimukseen joensuulaisseuran kanssa.

29.5.2019 09:51 Korisliiga

Tilastoykkönen Timo Heinonen jatkosopimukseen Seagullsin kanssa

Helsinki Seagulls on tehnyt 1+1-mittaisen jatkosopimuksen 37-vuotiaan Timo Heinosen kanssa. Heinosella on vyöllä kaikkien aikojen eniten Korisliiga-otteluita, joita on pudotuspelit mukaan lukien 825.

28.5.2019 13:01 Korisliiga

Greg Gibson BC Nokian päävalmentajaksi - Shawn Hopkins ja Lassi Nikkarinen näätäpaitaan

Greg Gibsonin sopimus on kestoltaan kolmivuotinen. Uusina pelaajina saapuvat Yhdysvaltojen yliopistoparketeilta BC Nokian oma kasvatti Shawn Hopkins sekä Lassi Nikkarinen. Lisäksi Näädissä jatkavat suomalaisista Daniel Dolenc, Niko Mattila, Teemu Sulonen ja Antti Ahonen.

Näytä lisää vastaavia