Ura jatkaa I divisioona B:ssä - Jukka Valpola palaa päävalmentajaksi

17.5.2023 21:01 Kaudella 2023–24 Ura Basketin edustusjoukkue pelaa miesten I divisioona B:ssä. Jukka Valpola palaa joukkueen päävalmentajan pestiin.

Jukka Valpola ottaa vetovastuun miesten I divisioona B:ssä pelaavassa Ura Basketissa. Kuva: Ura Basket

Vuonna 2012 HKVT-tutkinnon suorittanut Jukka Valpola on ollut edustusjoukkueen staffissa jo useita vuosia.

– On kiitollinen olo tästä mahdollisuudesta päästä jatkamaan Arttu Mannelinin erinomaisesti rakentamaa pohjaa seuran uudelle tulemiselle. Seurassa on kehittymässä lahjakkaita isoja ikäluokkia ja on hienoa päästä rakentamaan Ura Basketin pelaajapolkua juniorivuosien loppupäähän. Samalla meidän täytyy pitää huolta, että harjoittelu- ja toimintaympäristö on riittävän laadukas pelaajien kehittymiselle, Valpola linjaa.

Hallituksen puheenjohtaja Tuukka Kavisto on tyytyväinen uudesta sopimuksesta.

– Tämä oli meille tärkeä jatkosopimus, jotta miesten edustusjoukkueessamme on jatkuvuutta.  Jukka on ollut seuramme valmentajana jo monta vuotta ja olemme samaa mieltä joukkueen tulevaisuuden visiosta. Haluamme jatkaa hänen ja Artun viime vuosien työtä, jotta pystymme tarjoamaan potentiaalisille nuorille pelaajille kehityspaikan samalla kun kilpailemme sarjan kärkijoukkueiden kanssa, Kavisto kertoo.

Ura Basket järjestää avoimet harjoitukset kaikille, jotka ovat kiinnostuneita miesten edustusjoukkueen toiminnasta kaudella 2023–24. 

Harjoitukset pidetään Valkeavuoren liikuntahallissa, os. Veitenmäentie 29, Kaarina

  • ke 24.5. klo 17.30
  • pe 26.5. klo 17.30

Lue lisää: https://urabasket.fi/jukka-valpola-miesten-edustusjoukkueen-paavalmentajaksi/

 
14.12.2023 12:11 Seura tiedottaa

Pekka Salminen PuHun miesten päävalmentajaksi

Vahvan Pussihukkataustan omaava valmentaja Pekka Salminen palaa kasvattajaseuraansa ja aloittaa PuHun miesten edustusjoukkueen päävalmentajana 18.12.2023. Markus Makkonen ja Kalle Salonen jatkavat myös joukkueen valmennuksessa. Aiemmin päävalmentajan tehtävää hoitanut Mikko Larkas siirtyi marraskuussa Ranskan liigaa pelaavan SIG Strasbourgin valmennukseen.

24.8.2023 23:38 Seura tiedottaa

Tomi Moberg Hyvinkään Pontevan miesten ja U19-poikien päävalmentajaksi

Tomi Moberg aloittaa Hyvinkään Pontevan miesten edustusjoukkueen ja U19-poikien päävalmentajana.

19.8.2023 10:49 Seura tiedottaa

PuHun edustusjoukkueet palaavat Vantaan Energia Areenalle

Vantaalainen koripallo ottaa jälleen askeleen eteenpäin, kun PuHu Junioreiden miesten ja naisten edustusjoukkueet pelaavat kotiottelunsa Vantaan Energia Areenalla kaudella 2023-2024. Muutos on osa PuHu Junioreiden ja Vantaan kaupungin monivuotista yhteistyötä, ja edustusjoukkueiden otteluiden lisäksi PuHun juniorijoukkueet harjoittelevat Energia Areenalla entistä enemmän.

11.8.2023 10:57 Miesten I divisioona B

Hyvinkään Ponteva etsii miesten ja U19-poikien joukkueisiin päävalmentajaa

Miesten joukkue on aloittamassa uutta kautta 1 divisioona B:ssä ja U19-pojat valmistautuvat tavoittelemaan paikkaa SM-sarjassa. Valmentajalta edellytetään vahvaa laji- ja valmennustaustaa, erinomaisia vuorovaikutustaitoja sekä riittävää koulutusta valmennustehtäviin.

11.5.2023 08:25 Seura tiedottaa

LePyn miesten joukkueella avoimet harjoitukset

Leppävaaran Pyrinnön miesten joukkue pelaa tulevalla kaudella valtakunnallisessa I divisioona B -sarjassa. Joukkue kokoontuu avoimiin harjoituksiin tulevalla viikolla. Kaikki tavoitteellisesta treenaamisesta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita mukaan.

24.5.2022 09:53 Miesten I divisioona B

Panttereiden miesten edustusjoukkueen Try Out- harjoitukset Laajasalon palloiluhallilla

Pantterit järjestää Try Out- tapahtuman ti 31.5. ja to 2.6. klo 20:30-22:00 Laajasalon Palloiluhallilla (Sarvastonkaari 23).

16.5.2022 07:44 Seura tiedottaa

LePy hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan

LePy pelasi kaudella 2021-2022 miesten 1B-divisioonassa. Kauden päätteeksi joukkue tippui 2.divisioonaan. Pelaaminen miesten 1B-divisioonassa tuki LePyn nuorten pelaajien kehitystä, joten seura hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan kaudeksi 2022-2023.

13.5.2022 14:27 Miesten I divisioona B

EBT:n M1DB-joukkueen avoimet harjoitukset

EBT tarjoaa kilpailukykyisen kokonaisvaltaisen harjoitusympäristön motivoituneille pelaajille. Joukkueen pelaajia halutaan auttaa eteenpäin kohti omaa potentiaalia niin koripalloilijana kuin ihmisenä.

12.5.2022 10:35 Miesten I divisioona B

Avoimet harjoitukset Karkkilassa

KaU Karkkila julkisti keväällä tavoitteen noususta miesten 1A-divisioonaan. Avoimet harjoitukset järjestetään Karkkilassa 23.5. ja 24.5. pelaajille, joita kiinnostaa harjoitella laadukkaasti ja ammattimaisesti.

5.5.2022 13:04 Miesten I divisioona B

PuHu Juniorit tarjoaa erinomaisen alustan pelaajakehitykselle - miesten avoimet harjoitukset alkavat ti 17.5.

PuHu Juniorit aloittaa kauden 2022-23 joukkueen rakentamisen toukokuussa. PuHu Junioreiden toiminnasta kiinnostuneille pelaajille tarkoitetut avoimet kesäharjoitukset alkavat tiistaina 17.5. klo 17:30 Martinlaakson koululla.

Näytä lisää vastaavia