Urheilullinen Zykera Rice Peli-Karhujen korin alle

12.7.2019 11:06 Hallitseva Suomen mestari PeKa on vahvistanut joukkuettaan 22-vuotiaalla Zykera Ricella.

Rice valmistui viime keväänä kovatasoisesta Gonzagan yliopistosta kovin keskiarvoin 15,0 pistettä ja 5,8 levypalloa. Tämän jälkeen hän siirtyi WNBA-joukkue Seattle Stormiin, mutta pelipaikka jäi vielä haaveeksi. 

Ricen urheilullisuudesta kertoo paljon se, että hän kuuluu niihin harvoihin naiskoripalloilijoihin, jotka pystyvät donkkaamaan.

- Sitkeys palkittiin. Olemme kuukauden tehneet erittäin paljon töitä Ricen saamiseksi Suomeen. Välillä näytti jo mahdottomalta, mutta onneksi maltoimme odottaa. Uskon että hän on ensi kaudella monipuolisuudellaan ja urheilullisuudellaan yksi sarjan kovimmista korinaluspelaajista, kommentoi PeKan päävalmentaja Roope Mäkelä seuran tiedotteessa.

Peli-Karhuilla on sopimukset ensi kaudesta Minna Stenin, Ellen Järvisen, Tiasha Grayn, Zykera Ricen, Elina Oravakankaan ja Noora Järvikankaan kanssa. Päävalmentaja jatkaa seuran kahteen peräkkäiseen Suomen mestaruuteen luotsannut Roope Mäkelä.

 
18.9.2025 13:02 Naisten Korisliiga

Kujala, Kert ja Thil jatkavat Vimpelin Vedossa

Vimpeliläisseura solmi tärkeitä jatkosopimuksia alkavalle kaudelle.

15.9.2025 13:05 Naisten Korisliiga

ToPon naisille tukku sopimuksia

ToPon naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva joukkue on solminut kolme uutta sopimusta. Vuonna 2004 syntynyt Jessi Lehtonen sekä 2005 syntynyt Milja Helminen jatkavat ToPon riveissä, uutena kasvona joukkueeseen liittyy vasta 2007 syntynyt Tapiolan Hongan kasvatti Lilli Laine.

9.9.2025 16:39 Naisten Korisliiga

Sahara Jones Vedon paitaan

Vimpelin Vedon kolmas ulkomaalaisvahvistus on laitahyökkääjänä viihtyvä Sahara Jones.

3.9.2025 18:42 Naisten Korisliiga

Hongan joukkue valmis kauteen Maija Kuisman sopimuksen myötä

Kuisma tuo kokemusta nuoreen ja uudistuneeseen Honkaan.

3.9.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Macé, Määttänen, Tuomisto ja Salovaara jatkavat EBT:n riveissä

Naisten Korisliigaan valmistautuva EBT julkaisi lisää sopimuksia, kun joukkueen luottopelaajiin viime kaudellakin kuuluneet pelaajat jatkavat joukkueessa.

2.9.2025 18:35 Naisten Korisliiga

EBT:lle tukku sopimuksia

Nicole Ogun, Aada Pekkalainen ja Esther Arial jatkavat ensi kaudella EBT:n riveissä. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Niina Rokolampi.

30.8.2025 15:48 Naisten Korisliiga

Olivia Carpelan ja Minttu Sydänmaanlakka täydentävät Kouvottarien rinkiä

Kouvottaret on solminut 1-vuotiset pelaajasopimukset Kouvot kasvattien Olivia Carpelanin ja Minttu Sydänmaanlakan kanssa. Carpelanille tuleva kausi tulee olemaan kolmas Kouvottarien paidassa. Sydänmaanlakalle kausi on ensimmäinen Kouvottarien matkassa.

28.8.2025 18:21 Naisten Korisliiga

Laila Lawrence ja Unique Drake vahvistavat BC Nokiaa Naisten Korisliigassa

BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimukset yhdysvaltalaisten Laila Lawrencen ja Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.

22.8.2025 11:02 Naisten Korisliiga

Jaatinen ja Kangas Vedon väreihin

Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.

21.8.2025 12:14 Naisten Korisliiga

Nurminen ja Mäkelä vahvistavat Tapiolan Honkaa

Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.

Näytä lisää vastaavia