Uudistunut PAOK ei antanut Lappeenrannan yllättää

23.1.2008 Team Lappeenranta voitti joulukuussa kreikkalaisen PAOK Thessalonikin kotonaan Eurocupissa. Myöhään tiistai-iltana rivejään sitten edellisen kohtaamisen vahvistanut PAOK ei ollut kotiyleisönsä edessä enää yllätettävissä. Lappeenranta kärsi 76-80-tappion.

Voitto oli PAOK Thessalonikin ensimmäinen Eurocupissa. Joukkue on viimeisen kuukauden aikana kokenut melkoisen muutoksen, kun PAOK värväsi vahvuuteensa turkkilaiskonkarin ja korilinko Ibrahim Kutluayn, amerikkalaispelintekijä Jason Rowen sekä Ruotsin maajoukkuemies Martin Ringströmin.

Lappeenranta lähti jälleen peliin ennakkoluulottomasti ja oli niskan päällä kolmannelle jaksolle saakka. Etenkin avausneljännes oli suomalaisjuhlaa, kun Lappeenranta karkasi 32-23-johtoon. Tahtipuikkoa heilutti alussa Ivan Harris, joka kuitenkin katosi kuvasta ottelun edetessä.

Viimeisen kerran Lappeenranta piti johtoasemaa 27 peliminuutin kohdalla. PAOK vei jakson lopun 15-3 ja käänsi asetelmat päälaelleen ja lukemiin 69-62. Päätösneljänneksellä Lappeenranta kävi vielä pisteen päässä (76-75) isännistään Petri Virtasen onnistuttua kolmosessaan. Voittopisteensä PAOK teki vapaaheittoviivalta.

- PAOK on tehnyt paljon muutoksia sitten viime kohtaamisemme. Se liikutti palloa paljon paremmin. Teimme paljon tyhmiä virheitä ja rikoimme paljon, kertoi Lappeenrannan luotsi Mika Turunen viitaten joukkueensa puolustuspään uinahduksiin.

Lappeenrannan miehistöstä positiivisimmasta iltapuhteesta vastasi todellinen jokerikortti, Tuukka Kulha. Kentälle tultuaan Kulha heitti ottelun seitsemän pistettään reilussa kahdessa minuutissa. Myöhemmin 22-vuotias Kulha kunnostautui myös puolustuksessa paimentaessaan yli kymmenen vuotta vanhempaa Kutluayta.

Kutluay heitti lopulta isännille 15 pistettä. Häntä säestivät Mamoutou Diarra sekä Dimitrios Verginis 13 pisteen saldoillaan.

Lappeenrannan ja ottelun korikuninkaaksi nousi Adrian Henning, joka nosteli 22 pistettä. Virtanen heitti 14 ja Harris 11 pistettä. Maajoukkuesentteri Aki Ulander kunnostautui levypallopelissä ja kirjautti tehomerkinnät 8/12.

Sekä Lappeenranta että PAOK olivat menettäneet jatkomahdollisuutensa jo Eurocupin aiemmissa peleissä. Lohkosta jatkoon etenevät venäläinen Samara ja virolainen Tartto. Lappeenrannan eurotaival päättyy ensi viikolla Tarttossa.

Ottelun täydelliset tilastot löytyvät FIBA Euroopan nettipalvelusta, suora linkki tilastoihin tässä.



Lisätietoja: http://www.fibaeurope.com/

Asiat

 
25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

25.2.2026 21:00 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 8

Naisten I divisioonan runkosarja huipentui jatkolohkojakoihin. Miesten I divisioonassa B:ssa sarjakärki Pantterit jatkoi vakuuttavaa menoaan ja Ura Basket järjesti hurjan 126 pisteen hyökkäysnäytöksen. Miesten I divisioona A:ssa Huima otti tärkeän voiton sarjapaikan varmistamisen kannalta.

25.2.2026 12:15 Yhteistyökumppanit

Jokaisella on oikeus joukkueeseen – sosiaalialalla toimiva Humana ryhtyy tukemaan kehitysvammaisille suunnattua Unified-koripalloa

Koripalloliiton ja Humanan yhteistyö vahvistaa yhteisöllisyyttä ja osallisuutta suomalaisessa koripallossa – ja alentaa konkreettisesti pelaajien kustannuksia.

25.2.2026 10:51 Susijengi

Alexander Madsen: ”Nuoremmilla kavereilla on touhu ihan uudella tasolla”

Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.

25.2.2026 09:22 Seurauutinen

Seurauutisia: Seuratoiminnan kehittämistuen haku aukeaa 2.3.

Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2026 haku on käynnissä 2.3.-30.3.2026. Seuratukea haetaan OKM:n kautta.

24.2.2026 21:31 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy maaliskuussa

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. Tämän koulutuskokonaisuuden hyväksytty suorittaminen aikataulussa oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin kaudelle 2026 - 2027. Koulutuksessa on varmasti viisi avointa paikkaa. Ilmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 2.3.

24.2.2026 10:32 Susijengi

Mustapha Amzil: ”Tiedän olevani valmis pelaamaan ketä tahansa vastaan”

Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.

23.2.2026 23:54 Suomalaiset ulkomailla

Lassi Nikkarinen löysi yhteisen sävelen uudessa seurassa – ”Pääsin heti hyvin mukaan”

Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.

23.2.2026 11:42 Susijengi

Susijengiin palaava Samu Adler: ”Mulla on tosi isot odotukset päästä näyttämään”

Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilpasta määrätietoisesti kohti pudotuspelikevättä johtava Samu Adler, 18 vuotta, on toipunut marraskuisen jalkaoperaationsa jäljiltä aikataulussa. Tänään alkavassa maajoukkueikkunassa Adler kertoo tavoitteekseen osoittaa Susijengille arvonsa ja potentiaalinsa ja kilpailla paikasta MM-karsintarotaatiossa.

23.2.2026 11:05 NCAA

Viljami Vartiainen upotti 25 pistettä 7 kolmosella – Olavi Suutelalle NCAA-uran ensimmäinen tupla-tupla

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Viljami Vartiainen, joka heitti 25 pistettä ja 7 kolmosta, sekä Olavi Suutela, joka kahmi 11 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan.

Näytä lisää vastaavia