23.1.2008 Team Lappeenranta voitti joulukuussa kreikkalaisen PAOK Thessalonikin kotonaan Eurocupissa. Myöhään tiistai-iltana rivejään sitten edellisen kohtaamisen vahvistanut PAOK ei ollut kotiyleisönsä edessä enää yllätettävissä. Lappeenranta kärsi 76-80-tappion.
Voitto oli PAOK Thessalonikin ensimmäinen Eurocupissa. Joukkue on viimeisen kuukauden aikana kokenut melkoisen muutoksen, kun PAOK värväsi vahvuuteensa turkkilaiskonkarin ja korilinko Ibrahim Kutluayn, amerikkalaispelintekijä Jason Rowen sekä Ruotsin maajoukkuemies Martin Ringströmin.
Lappeenranta lähti jälleen peliin ennakkoluulottomasti ja oli niskan päällä kolmannelle jaksolle saakka. Etenkin avausneljännes oli suomalaisjuhlaa, kun Lappeenranta karkasi 32-23-johtoon. Tahtipuikkoa heilutti alussa Ivan Harris, joka kuitenkin katosi kuvasta ottelun edetessä.
Viimeisen kerran Lappeenranta piti johtoasemaa 27 peliminuutin kohdalla. PAOK vei jakson lopun 15-3 ja käänsi asetelmat päälaelleen ja lukemiin 69-62. Päätösneljänneksellä Lappeenranta kävi vielä pisteen päässä (76-75) isännistään Petri Virtasen onnistuttua kolmosessaan. Voittopisteensä PAOK teki vapaaheittoviivalta.
- PAOK on tehnyt paljon muutoksia sitten viime kohtaamisemme. Se liikutti palloa paljon paremmin. Teimme paljon tyhmiä virheitä ja rikoimme paljon, kertoi Lappeenrannan luotsi Mika Turunen viitaten joukkueensa puolustuspään uinahduksiin.
Lappeenrannan miehistöstä positiivisimmasta iltapuhteesta vastasi todellinen jokerikortti, Tuukka Kulha. Kentälle tultuaan Kulha heitti ottelun seitsemän pistettään reilussa kahdessa minuutissa. Myöhemmin 22-vuotias Kulha kunnostautui myös puolustuksessa paimentaessaan yli kymmenen vuotta vanhempaa Kutluayta.
Kutluay heitti lopulta isännille 15 pistettä. Häntä säestivät Mamoutou Diarra sekä Dimitrios Verginis 13 pisteen saldoillaan.
Lappeenrannan ja ottelun korikuninkaaksi nousi Adrian Henning, joka nosteli 22 pistettä. Virtanen heitti 14 ja Harris 11 pistettä. Maajoukkuesentteri Aki Ulander kunnostautui levypallopelissä ja kirjautti tehomerkinnät 8/12.
Sekä Lappeenranta että PAOK olivat menettäneet jatkomahdollisuutensa jo Eurocupin aiemmissa peleissä. Lohkosta jatkoon etenevät venäläinen Samara ja virolainen Tartto. Lappeenrannan eurotaival päättyy ensi viikolla Tarttossa.
Ottelun täydelliset tilastot löytyvät FIBA Euroopan nettipalvelusta, suora linkki tilastoihin tässä.
Severi Kaukiainen kunnostautui Viron-Latvian-liigan ratkaisevassa kolmannessa puolivälieräottelussa jatkoajalla ja johdatti Anton Mirolybovin valmentaman suurseura BC Kalev/Cramon 102-100 (87-87, 47-47)-voitolla mitalipeleihin ohi hallitsevan hopeamitalisti Riga Zellin.
Miesten I divisioona B:ssa pelattiin runkosarjan viimeinen kierros, kun taas miesten I divisioona A:ssa puolivälierät ovat jo täydessä vauhdissa. Naisten I divisioonassa runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Emir Sulejmanovic lähti nuorena poikana Kaarinan Urasta maailmalle ja on pelannut Espanjan ACB-liigassa jo yli vuosikymmenen.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Olympiakomitea ja opetus- ja kulttuuriministeriö järjestävät yhdessä webinaarin, jossa julkaistaan digisuositukset lasten urheilu- ja liikuntaharrastuksiin. Suositukset koskevat vapaa-ajan käyttöä ja niiden tavoitteena on tukea lasten tasapainoista elämää. Ilmoittaudu ja tule kuulolle!
Suomen miesten ja naisten koripallomaajoukkueiden tulevat karsintaottelut järjestetään WWF:n One Planet -kestävyyskriteeristön mukaisesti. Vastuullisuustyö on osa Koripalloliiton strategiaa ja kriteeristö tukee sen käytännön toteutusta urheilutapahtumien tuotannossa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.