Uudistunut PAOK ei antanut Lappeenrannan yllättää

23.1.2008 Team Lappeenranta voitti joulukuussa kreikkalaisen PAOK Thessalonikin kotonaan Eurocupissa. Myöhään tiistai-iltana rivejään sitten edellisen kohtaamisen vahvistanut PAOK ei ollut kotiyleisönsä edessä enää yllätettävissä. Lappeenranta kärsi 76-80-tappion.

Voitto oli PAOK Thessalonikin ensimmäinen Eurocupissa. Joukkue on viimeisen kuukauden aikana kokenut melkoisen muutoksen, kun PAOK värväsi vahvuuteensa turkkilaiskonkarin ja korilinko Ibrahim Kutluayn, amerikkalaispelintekijä Jason Rowen sekä Ruotsin maajoukkuemies Martin Ringströmin.

Lappeenranta lähti jälleen peliin ennakkoluulottomasti ja oli niskan päällä kolmannelle jaksolle saakka. Etenkin avausneljännes oli suomalaisjuhlaa, kun Lappeenranta karkasi 32-23-johtoon. Tahtipuikkoa heilutti alussa Ivan Harris, joka kuitenkin katosi kuvasta ottelun edetessä.

Viimeisen kerran Lappeenranta piti johtoasemaa 27 peliminuutin kohdalla. PAOK vei jakson lopun 15-3 ja käänsi asetelmat päälaelleen ja lukemiin 69-62. Päätösneljänneksellä Lappeenranta kävi vielä pisteen päässä (76-75) isännistään Petri Virtasen onnistuttua kolmosessaan. Voittopisteensä PAOK teki vapaaheittoviivalta.

- PAOK on tehnyt paljon muutoksia sitten viime kohtaamisemme. Se liikutti palloa paljon paremmin. Teimme paljon tyhmiä virheitä ja rikoimme paljon, kertoi Lappeenrannan luotsi Mika Turunen viitaten joukkueensa puolustuspään uinahduksiin.

Lappeenrannan miehistöstä positiivisimmasta iltapuhteesta vastasi todellinen jokerikortti, Tuukka Kulha. Kentälle tultuaan Kulha heitti ottelun seitsemän pistettään reilussa kahdessa minuutissa. Myöhemmin 22-vuotias Kulha kunnostautui myös puolustuksessa paimentaessaan yli kymmenen vuotta vanhempaa Kutluayta.

Kutluay heitti lopulta isännille 15 pistettä. Häntä säestivät Mamoutou Diarra sekä Dimitrios Verginis 13 pisteen saldoillaan.

Lappeenrannan ja ottelun korikuninkaaksi nousi Adrian Henning, joka nosteli 22 pistettä. Virtanen heitti 14 ja Harris 11 pistettä. Maajoukkuesentteri Aki Ulander kunnostautui levypallopelissä ja kirjautti tehomerkinnät 8/12.

Sekä Lappeenranta että PAOK olivat menettäneet jatkomahdollisuutensa jo Eurocupin aiemmissa peleissä. Lohkosta jatkoon etenevät venäläinen Samara ja virolainen Tartto. Lappeenrannan eurotaival päättyy ensi viikolla Tarttossa.

Ottelun täydelliset tilastot löytyvät FIBA Euroopan nettipalvelusta, suora linkki tilastoihin tässä.



Lisätietoja: http://www.fibaeurope.com/

Asiat

 
21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

21.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Mikko Koivisto, Mikael Aalto, Topias Palmi ja Alvar Peltoniemi jakavat mietteensä kovan puolivälieräkoitoksen alla

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

20.3.2026 12:15 Valmentajat

Koripalloliitto käynnistää toukokuussa uuden koulutusohjelman, Master Coach -verkoston

Verkosto on täydennyskoulutusohjelma HKVT:n suorittaneille valmentajille ja se korvaa aikaisemman JVV-ohjelman. Koulutus on kohdennettu ennen kaikkea niille valmentajille, jotka haluavat auttaa toisia valmentajia kehittymään paremmiksi mentoroinnin ja vertaispalautteen avulla. Mukaan koulutukseen otetaan 12 ensimmäisenä ilmoittautunutta valmentajaa.

20.3.2026 11:49 Korisliiga

18 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 20:26 Miesten I divisioona A

Pudotuspeliennakko - Miesten I divisioona A

Miesten I divisioona A:n kauden huipennus käynnistyy torstaina, kun pudotuspelit käynnistyvät kolmella ottelulla. Runkosarjan ykkönen ACO Basket lähtee mestaruusjahtiin selkeän ennakkosuosikin paineet niskassaan, mutta niskaan hengittävät muun muassa hyökkäysvoimainen Kipinä Basket ja tarkkakätinen Karkkila.

18.3.2026 20:18 Korisliiga

Korisliigan playoff-sijojen mysteeri ratkesi: kotiedun varmistivat KTP ja Korihait, alemman jatkosarjan voitti Kataja

Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.

18.3.2026 12:19 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: kolme joukkuetta taistelee kahdesta puolivälierien kotietupaikasta

Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.

18.3.2026 09:44 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 2/2: Tulevaisuuden nimet esillä HBA:n ja EBT:n sarjassa – BC Nokia kohtaa hyökkäysvoimaisen Vedon

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.

Näytä lisää vastaavia