28.2.2025 20:46 Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.

Erik Sajantila näyttää, miten heitto onnistuu kulmasta. Kuva: Samira Lee
Helsinki Seagullsin 93–74-voitossa Bisons Loimaata vastaan pääsivät esille erityisesti isojen minuuttien vaihtomiehet Erik Sajantila ja Henri Kantonen.
Sajantila pussitti 23 pistettä, mukaan lukien viisi osumaa kaaren takaa, ja kommentoi peliä:
– Pelasimme ensimmäisen puoliajan ensimmäistä viittä minuuttia lukuunottamma hyvää korista. Kolmannella jaksolla emme oikein saaneet mistään sisään, ja kaveri pääsi mukaan peliin. Hyökkäyspelimme ja viisi vastaan viisi -puolustuksemme olivat kumminkin laadukkaita tänään lähes koko ottelun, ja siihen voi olla tyytyväinen.
Kantonen puolestaan pääsi tänään astelemaan Korisliiga-kauden ensimmäisen kerran kotikentälle ja antoi heti myrskyvaroituksen kymmenellä pisteellä, seitsemällä levypallolla ja viidellä koriin johtavalla syötöllä.
Bisonsin puolella Jeremiah Wood hätyytteli totuttuun tapaan triplatuplaa 18 pisteellä, yhdeksällä levypallolla ja kahdeksalla syötöllä.
Ylemmän jatkosarjan toisessa ottelussa Kataja Basket kesytti Salon Vilppaan luvuin 105–84.
Katajan korinteko oli isoilta osin KeShawn Curryn juhlaa, sillä kaudella kertaalleen kuukauden pelaajana palkitun takamiehen käsistä syntyi peräti 30 pistettä. Juuri loukkaantumisesta toipunut joukkuetoveri Zaccheus Darko-Kelly onnistui lisäämään pistepinoon yhdeksän.
– Oli rankkaa olla poissa kentältä melkein kolme kuukautta. Koko joukkue kuitenkin tuki minua matkan varrella, ja nyt tuntuu hyvältä olla taas takaisin mukana, Darko-Kelly kommentoi.
Vilppaan Donovan Donaldson näytti kyntensä 22 pisteellä.
Tapiolan Honka ja KTP-Basket kohtasivat toisensa viimeksi vasta toissapäivänä Kotkassa. Silloin ilta päättyi Hongan tappioon, kuten myös tänään Espoossa, tällä kertaa luvuin 89–94.
Ottelun tähdeksi kotkalaisten riveissä nousi Juho-Matti Henttonen, joka pussitti 21 pistettä ja kahmi kuusi levypalloa. Marco Anthony säesti kahdeksalla pisteellä ja peräti 15 levypallolla.
Hongan vahvin esiintyjä oli Anthony Roberts, joka tilastoi 22 pistettä, neljä levypalloa ja kuusi syöttöä.
Kumpikin joukkueista yrittää vielä viime hetken nousua mukaan playoffeihin, kun alempaa jatkosarjaa on neljä kierrosta jäljellä. Honka on parhaillaan kaksi voittoa viivan alla, KTP puolestaan kolme.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.