Vaihtomiehet Sajantila ja Kantonen loistivat – pisteitä Seagullsille, Katajalle ja jälleen KTP:lle

28.2.2025 20:46 Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.

Erik Sajantila näyttää, miten heitto onnistuu kulmasta. Kuva: Samira Lee

Helsinki Seagullsin 93–74-voitossa Bisons Loimaata vastaan pääsivät esille erityisesti isojen minuuttien vaihtomiehet Erik Sajantila ja Henri Kantonen.

Sajantila pussitti 23 pistettä, mukaan lukien viisi osumaa kaaren takaa, ja kommentoi peliä:

– Pelasimme ensimmäisen puoliajan ensimmäistä viittä minuuttia lukuunottamma hyvää korista. Kolmannella jaksolla emme oikein saaneet mistään sisään, ja kaveri pääsi mukaan peliin. Hyökkäyspelimme ja viisi vastaan viisi -puolustuksemme olivat kumminkin laadukkaita tänään lähes koko ottelun, ja siihen voi olla tyytyväinen.

Kantonen puolestaan pääsi tänään astelemaan Korisliiga-kauden ensimmäisen kerran kotikentälle ja antoi heti myrskyvaroituksen kymmenellä pisteellä, seitsemällä levypallolla ja viidellä koriin johtavalla syötöllä.

Bisonsin puolella Jeremiah Wood hätyytteli totuttuun tapaan triplatuplaa 18 pisteellä, yhdeksällä levypallolla ja kahdeksalla syötöllä.

Ottelutilastot

Ylemmän jatkosarjan toisessa ottelussa Kataja Basket kesytti Salon Vilppaan luvuin 105–84.

Katajan korinteko oli isoilta osin KeShawn Curryn juhlaa, sillä kaudella kertaalleen kuukauden pelaajana palkitun takamiehen käsistä syntyi peräti 30 pistettä. Juuri loukkaantumisesta toipunut joukkuetoveri Zaccheus Darko-Kelly onnistui lisäämään pistepinoon yhdeksän.

– Oli rankkaa olla poissa kentältä melkein kolme kuukautta. Koko joukkue kuitenkin tuki minua matkan varrella, ja nyt tuntuu hyvältä olla taas takaisin mukana, Darko-Kelly kommentoi.

Vilppaan Donovan Donaldson näytti kyntensä 22 pisteellä.

Ottelutilastot

KTP kaatoi Hongan toistamiseen samalla viikolla

Tapiolan Honka ja KTP-Basket kohtasivat toisensa viimeksi vasta toissapäivänä Kotkassa. Silloin ilta päättyi Hongan tappioon, kuten myös tänään Espoossa, tällä kertaa luvuin 89–94.

Ottelun tähdeksi kotkalaisten riveissä nousi Juho-Matti Henttonen, joka pussitti 21 pistettä ja kahmi kuusi levypalloa. Marco Anthony säesti kahdeksalla pisteellä ja peräti 15 levypallolla.

Hongan vahvin esiintyjä oli Anthony Roberts, joka tilastoi 22 pistettä, neljä levypalloa ja kuusi syöttöä.

Kumpikin joukkueista yrittää vielä viime hetken nousua mukaan playoffeihin, kun alempaa jatkosarjaa on neljä kierrosta jäljellä. Honka on parhaillaan kaksi voittoa viivan alla, KTP puolestaan kolme.

Ottelutilastot

 
3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

Näytä lisää vastaavia