Välierät käyntiin kotivoitoin

24.3.2003 Kotikenttäedut pitivät ensimmäisissä miesten SM-välierissä. Runkosarjan voittanut joensuulainen Kataja riuhtaisi toisella puoliajalla ja rynni 102-94-voittoon KTP:stä. Honka puolestaan nousi ohi tilanteita hallinneesta Pussihukista vasta viimeisten minuuttien aikana. Välierät jatkuvat jo maanantaina.

Joensuussa joukkueet etenivät tasatahtiin aina kolmannelle neljännekselle saakka. Roope Mäkelä piti henkilökohtaisella panoksellaan kotkalaisia pystyssä. Hän teki avauspuoliskolla peräti 22 pistettä. Mäkelän pitäessä komentoa KTP johti parhaimmillaan yhdeksällä pisteellä (47-38). Kataja onnistui kuitenkin hivuttautumaan pisteen päähän (50-51) vieraistaan ennen puoliaikaa.

Ottelun kolmannella neljänneksellä Mäkelä heitti ensimmäisen – ja ainoan – kolmosensa ohi. Kotijoukkueen Jukka Toijala kuittasi heti toisessa päässä ja Kataja pääsi kuuden pisteen johtoon (74-68). Ote siirtyi lopullisesti Katajalle, eikä KTP päässyt enää viittä pistettä lähemmäksi. Suurimmillaan joensuulaisten johto oli hetkeä ennen loppua 16 pistettä (101-85).

Kamppailun ehdoton hahmo oli tappiosta huolimatta Roope Mäkelä, joka nakutti kaikkiaan 34 pistettä. Katajasta Andre Foreman teki eleettömällä tyylillään 32 pistettä. Toijalan saldo oli 26 pistettä, mutta hän otti myös paljon heittoja. Toijalan kädestä lähti 21 pelitilanneheittoa, joista seitsemän onnistui. Kotkalaisten kakkosmieheksi nousi loppua kohti parantanut Pasi Heinonen (21/4). Greg Lewis hankki itselleen kolmannen virheensä 14. peliminuutin kohdalla ja jälkitilanteesta vielä teknisen, joiden johdosta mies istui pitkät tovit vaihtopenkillä.

KTP menetti ottelussa pallon 21 kertaa, jonka lisäksi Kataja hääri KTP:n korilla 16 hyökkäyslevypallon edestä.

Pratesin kolmoset myrkkyä

Honka selvisi paikkallisvastustaja Pussihukista vain vaivoin. Espoolaiset olivat pitkään hätää kärsimässä, kun he eivät saaneet tukittua puolustuksensa vuotoja ja hyökkäyspäässäkin oli vaikeaa.

PuHu oli porskuttamassa vakuuttavaan voittoon, kun se johti yhdeksällä pisteellä (74-65) neljännen jakson alussa. Dan Crossin ajot alkoivat tuottaa pisteitä sekä virheitä vastustajalle. Honka vei kolmen minuutin jakson 11-2 ja nousi tasalukemiin 76-76. Cross latasi vielä viisi pistettä lisää ja siirsi kotijoukkueen 81-77-johtoon. Lopullisesti Pussihukkien yllätystoiveet murskasi Maurizio Pratesi, joka heitti kaksi peräkkäistä kolmosta. Pussihukat yritti vielä rikkomalla päästä peliin mukaan, mutta honkalaisten sihti vapaaheittoviivalta oli kohdallaan.

Crossin (24/4) ja Pratesin (19/2) ohella myös Marcus Grant lukeutui 19 pisteellään ja viidellä syötöllään Hongan onnistujiin. Grant ei kuitenkaan puolustuksessa onnistunut saamaan otetta ’hukkalauman’ Erron Maxeysta, joka viimeisteli kentän korkeimman pistemäärän 27. Pussihukkien tämän kertainen yllättäjä oli 20 pistettä latonut Tommi Lyytinen. 210-senttinen Philip Hickey pysyi Heikki Zittingin ja Aki Ulanderin hoteissa.

Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

Toiset välierät pelataan siis jo maanantaina 24.3. Kotkassa ottelu KTP-Kataja alkaa Karhuvuoren Urheilutalolla klo 18.30. Samalla kellonlyömällä käynnistyy ottelu PuHu-Honka Myyrmäen Urheilutalolla.

Asiat

 
26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

26.1.2026 14:49 Koripalloliitto

Koripalloliiton ja K-ryhmän pitkälle sekä menestyksekkäälle yhteistyölle jatkoa

Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmä ovat solmineet jatkosopimuksen vuonna 2015 alkaneelle yhteistyölle. Uusi sopimus on kestoltaan 1+2 -mallinen. Pirkka Street Basket -kiertueiden, Pirkka Pikkusudet -koriskoulujen ja -riehojen ja maajoukkuenäkyvyyden lisäksi Koripalloliitto ja Pirkka jatkavat entistä isommassa roolissa K-ryhmän valtakunnallisessa Liike on lääke -hankkeessa.

26.1.2026 14:02 Lastenvalmennusverkosto

Lastenvalmennusseminaarin teemana taito ja taitavuus

Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä 12.4.2026. Lastenvalmennusseminaariin osallistumalla voi päivittää A- ja B-valmentajalisenssin tai suorittaa I-tason vapaavalintaiset opinnot.

26.1.2026 11:00 Susijengi

Video: Susijengin uutuusdokumentti seuraa Lauri Markkasen arkea Yhdysvalloissa

Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

24.1.2026 19:30 Naisten Korisliiga

EBT kaatoi Peli-Karhut - Vedon voittoputkelle jatkoa Helsingissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.

23.1.2026 20:16 Naisten Korisliiga

Huima päätösjakso takasi HBA:lle voiton

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

Näytä lisää vastaavia