24.3.2003 Kotikenttäedut pitivät ensimmäisissä miesten SM-välierissä. Runkosarjan voittanut joensuulainen Kataja riuhtaisi toisella puoliajalla ja rynni 102-94-voittoon KTP:stä. Honka puolestaan nousi ohi tilanteita hallinneesta Pussihukista vasta viimeisten minuuttien aikana. Välierät jatkuvat jo maanantaina.
Joensuussa joukkueet etenivät tasatahtiin aina kolmannelle neljännekselle saakka. Roope Mäkelä piti henkilökohtaisella panoksellaan kotkalaisia pystyssä. Hän teki avauspuoliskolla peräti 22 pistettä. Mäkelän pitäessä komentoa KTP johti parhaimmillaan yhdeksällä pisteellä (47-38). Kataja onnistui kuitenkin hivuttautumaan pisteen päähän (50-51) vieraistaan ennen puoliaikaa.
Ottelun kolmannella neljänneksellä Mäkelä heitti ensimmäisen – ja ainoan – kolmosensa ohi. Kotijoukkueen Jukka Toijala kuittasi heti toisessa päässä ja Kataja pääsi kuuden pisteen johtoon (74-68). Ote siirtyi lopullisesti Katajalle, eikä KTP päässyt enää viittä pistettä lähemmäksi. Suurimmillaan joensuulaisten johto oli hetkeä ennen loppua 16 pistettä (101-85).
Kamppailun ehdoton hahmo oli tappiosta huolimatta Roope Mäkelä, joka nakutti kaikkiaan 34 pistettä. Katajasta Andre Foreman teki eleettömällä tyylillään 32 pistettä. Toijalan saldo oli 26 pistettä, mutta hän otti myös paljon heittoja. Toijalan kädestä lähti 21 pelitilanneheittoa, joista seitsemän onnistui. Kotkalaisten kakkosmieheksi nousi loppua kohti parantanut Pasi Heinonen (21/4). Greg Lewis hankki itselleen kolmannen virheensä 14. peliminuutin kohdalla ja jälkitilanteesta vielä teknisen, joiden johdosta mies istui pitkät tovit vaihtopenkillä.
KTP menetti ottelussa pallon 21 kertaa, jonka lisäksi Kataja hääri KTP:n korilla 16 hyökkäyslevypallon edestä.
Honka selvisi paikkallisvastustaja Pussihukista vain vaivoin. Espoolaiset olivat pitkään hätää kärsimässä, kun he eivät saaneet tukittua puolustuksensa vuotoja ja hyökkäyspäässäkin oli vaikeaa.
PuHu oli porskuttamassa vakuuttavaan voittoon, kun se johti yhdeksällä pisteellä (74-65) neljännen jakson alussa. Dan Crossin ajot alkoivat tuottaa pisteitä sekä virheitä vastustajalle. Honka vei kolmen minuutin jakson 11-2 ja nousi tasalukemiin 76-76. Cross latasi vielä viisi pistettä lisää ja siirsi kotijoukkueen 81-77-johtoon. Lopullisesti Pussihukkien yllätystoiveet murskasi Maurizio Pratesi, joka heitti kaksi peräkkäistä kolmosta. Pussihukat yritti vielä rikkomalla päästä peliin mukaan, mutta honkalaisten sihti vapaaheittoviivalta oli kohdallaan.
Crossin (24/4) ja Pratesin (19/2) ohella myös Marcus Grant lukeutui 19 pisteellään ja viidellä syötöllään Hongan onnistujiin. Grant ei kuitenkaan puolustuksessa onnistunut saamaan otetta ’hukkalauman’ Erron Maxeysta, joka viimeisteli kentän korkeimman pistemäärän 27. Pussihukkien tämän kertainen yllättäjä oli 20 pistettä latonut Tommi Lyytinen. 210-senttinen Philip Hickey pysyi Heikki Zittingin ja Aki Ulanderin hoteissa.
Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Toiset välierät pelataan siis jo maanantaina 24.3. Kotkassa ottelu KTP-Kataja alkaa Karhuvuoren Urheilutalolla klo 18.30. Samalla kellonlyömällä käynnistyy ottelu PuHu-Honka Myyrmäen Urheilutalolla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyössä perustama We deliver -rahasto on jakanut avustuksia jo 19. kertaa. Vuonna 2018 perustettu rahasto on noussut merkittäväksi tekijäksi suomalaisessa urheilukentässä, varmistaen harrastamisen jatkumisen sadoissa perheissä.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Belgian miesten maajoukkueen päävalmentaja Julien Mahé valmennusjohtoineen on nimennyt viidentoista maajoukkuepelaajan leiritysrungon, joka valmistautuu kohtaamaan Susijengin helmi-maaliskuun MM-karsintaotteluissa.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten I divisioona A:ssa kärkijoukkueet pitivät pintansa, kun taas naisten puolella ja miesten B-divisioonassa käytiin ratkaisevia kamppailuja lohkojaoista ja sarjan kärkipaikoista.
Susijengin taival kohti Qatarin MM-kenttiä jatkuu helmi-maaliskuun taitteen perättäisotteluilla kokenutta EM-kisakävijää Belgiaa vastaan. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on kutsunut talven karsintaikkunaan koolle neljäntoista pelaajan ryhmän.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaistähti oli Henna Sandvik, joka pussitti yliopistouransa uudeksi piste-ennätykseksi 25. Albina Syla ja Rhode Island ovat voittaneet taas jo 17 ottelua putkeen.