Valtikka vaihtui Kaakkoisella alueella Markku Siirasta uusi puheenjohtaja

12.5.2019 11:24 Ira Pasin pitkäaikainen puheenjohtajakausi päättyi, Markku Siira jatkaa Kaakkoisen alueen uutena puheenjohtajana

Kaakkoisen alueen Seurapäivät pidettiin Pajulahdessa pe-la 10.-11.5.2019. Seurapäivillä käytiin läpi alueen Pikkusudet-riehojen palautetta ja edelleen kehittämistä Jyri Haikosen johdolla. Seuroilta tullut positiivinen palaute rohkaisi jatkamaan myös ensi kaudella Pikkusudet riehoja Kaakkoisella alueella. 
Lauantaina käytiin läpi erotuomarikoordinaattorien (Jukka Kankaanpää ja Markku Siira) alustamana alueen erotuomaritoimintaa; koulutuksia, klinikoita... ja sovittiin alustavia aikatauluja ensi kaudelle. Erotuomaritoiminnan osalta on otettu positiivisia askeleita eteenpäin ja koordinaattorien toiminta jatkuu myös ensi kaudella.
Ari Tammivaara kävi läpi ensi keväänä käynnistyvää Fountai Park (verkkoaivoriihi-työkalua), liiton tunnuslukuja samalla seuroilla oli mahdollisuus kysellä Arilta myös muita ajankohtaisia asioita.
Jukka Pyrrö kävi läpi alueen kilpailutoimintaa eri ikäluokkien osalta ja junioreiden pelaamista ensi kaudella (yli-ikäisasiat, mikrojen ja minien toiminta). Lisäksi käytiin keskustelua aikuisten toiminnasta, jossa joukkuemäärien suhteen on ollut pienenemistä.
Kirsi Tuviala kertoi (Kouvojen mallista) - "varhaisen puuttumisen malli", jossa käydään eri joukkueiden/valmentajien/pelaajien toimenpiteistä erilaisissa "kriisitilanteissa" ja niiden ratkaisutoimenpiteistä. Kyseistä mallia onkin mahdollista toteuttaa myös muissa seuroissa (esim. vanhempain/valmentajien illat seurakohtaisesti tai useampi seura yhdessä), kutsumalla Kirsi mukaan seuran tilaisuuteen.
Seurapäivien lopuksi Pekka Snåre kävi läpi Lahti Basketball:n tilannetta tällä hetkellä;
- SBG:n ja Lahti Basketball toiminnan yhdistymiset
- Unified ja pyörätuolikoripallon aloittamista
Seuran kehittämiseen liittyviä asioita mm. Tähtiseura-prosessia.

Kaakon aluekokous

Kaakon alueen puheenjohtaja Ira Pasi oli ilmoittanut, että ei jatka enää alueen puheenjohtajana, Ira tekikin pitkän ja ansiokkaan päivätyön Kaakon puheenjohtajana, siitä suuri kiitos Iralle! Aluehallitus luovutti Iralle muistoksi "puhenjohtajan nuijan".
Uudeksi puheenjohtajaksi valittiin Markku Siira (Hollola), joka aiemmin toimi varapuheenjohtajana.

Aluehallitukseen valittiin:
Sirpa Jurvakka (Lappeenranta), Pekka Snåre (Lahti), Kimmo Harsia (Kotka), Reetta Piipari (Kouvola), Jouni Ainali (Heinola), Jouko Valkonen (Orimattila) ja
varajäseniksi: Petri Hyvönen (Lahti) ja Kirsi Tuviala (Kouvola).

 
11.10.2019 21:10 Pääjuttu

Jukka Toijala esiintyy Nuorisovalmennusseminaarissa

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 10. – 11.1.2020. Jukka Toijala on vahvistanut esiintymisensä seminaariin.

9.10.2019 11:47 Kaakkoinen alue

Lahden pikkujouluturnaus järjestetään 14.-15.12.

Lahti Basketball Juniorit ry järjestää aikuisille suunnatun harrastekoripalloturnauksen joulukuun puolessa välissä.

8.10.2019 15:36 Koulutus

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Lahdessa

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Lahdessa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia apuvalmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kolme viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä.

6.10.2019 13:32 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy lokakuussa - ilmoittautuminen päättyy 8.10.

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Ilmoittautuminen lokakuussa alkavalle kurssille päättyy 8.10.

28.9.2019 13:49 Pääjuttu

Nenad Trunic Nuorisovalmennusseminaariin - ilmoittautuminen avattu

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 10. – 11.1.2020. Myös ensimmäinen esiintyjä on varmistunut, kun Suomen Koripalloliiton ja FIBA:n yhteistyönä paikalle saadaan serbialainen Nenad Trunic. Samalla seminaarin ilmoittautuminen on avattu.

2.9.2019 15:22 Valmentajat

Jari Laine ja Juuso Milen esiintymään Minivalmennusseminaariin

Pitkän linjan koripallovalmentaja Jari Laine tulee mukaan Minivalmennusseminaariin. Myös Lauri Markkasen juniorivalmentajana toiminut Laine tulee esittelemään oman näkemyksensä hyökkäystaitojen rakentamisesta mini-ikäisillä koripalloilijoilla. Lisäksi esiintymisensä on vahvistanut Juuso Milen.

24.7.2019 11:04 Valmentajat

Minivalmennusseminaarin ilmoittautuminen avattu

Koripalloliitto järjestää 20. - 21.9. järjestyksessään toisen Minivalmennusseminaarin Kisakalliossa, Susi Training Centerissä. Seminaarin ensimmäisiksi esiintyjiksi ovat lupautuneet Juha Oikarinen, Tuomas Rahkonen ja Tristan Fay.

18.6.2019 14:11 Kaakkoinen alue

Spalding Cup 14.-15.9.2019

Spalding Cup pelataan kuudennen kerran Heinolassa syyskuussa 14.-15.9.2019. Ottelut pelataan viidellä eri salilla. Jokaiselle joukkueelle tulee kolme ottelua ja joukkueen ottelut sijoitetaan samalle päivälle. Otteluiden väliin jää ainakin yksi kunnon tauko, jolloin joukkue ehtii hyvin ruokailemaan pelien välissä. Turnauksen kisakeskus sijaitsee YMCA Training Centerillä.

11.6.2019 12:16 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton aluesarjojen sarjailmoittautuminen 2019-20 alkanut

Ilmoittautuminen alueiden kaikkiin sarjoihin sekä senioreiden SM-sarjoihin on alkanut. Ilmoita joukkue vasta sitten, kun joukkueen yhdyshenkilö on varmasti tiedossa koko kaudelle.

20.5.2019 12:45 Eteläinen alue

Novelle Street Basket

Kesä tulee - niin myös Novelle Street Basket ! Kerää kaverit kasaan ja tulkaa nauttimaan aurinkoisesta katukoristapahtumasta Porvooseen !

16.5.2019 14:11 Seura tiedottaa

KTP:n ja MuKin yhteiset avoimet harjoitukset Helsingissä & Kotkassa

Seurojen hyvin alkanut yhteistyö saa jatkoa tulevilla pelikausilla. Valmistautuminen seuraavaan kauteen 2019-2020 on jo suunnitteilla ja se aloitetaan järjestämällä yhteiset U19-, miesten ykkösdivisioona- ja korisliiga-joukkueiden avoimet harjoitukset.

16.5.2019 11:08 Kaakkoinen alue

Lahti Basketball Juniorit ry ja SB-Girls ry yhdistyvät

Lahti Basketball Juniorit ja SB-Girls yhdistyvät Lahti Basketball Junioreiden nimen alle kesäkuun 2019 alusta alkaen. Toiminnasta halutaan tehdä entistä laadukkaampaa ja tyttöjen pelaajapolkua halutaan kehittää vahvemmaksi.

16.5.2019 09:53 Seura tiedottaa

Biddy Basket 1-tason leirit käyntiin taas elokuussa

Tervetuloa mukaan elo-syyskuun Biddy Basket 1-tason leireille. Leirit ovat avoimia kaikille 1.9.2006 jälkeen syntyneille tytöille ja pojille. Nyt myös uusi oma leiri Biddy Eurooppa joukkueelle marraskuussa (1.9.2005 jälkeen syntyneet).

7.5.2019 10:27 Pohjoinen alue

Kaakkoisen, Pohjoisen ja Itäisen alueiden palkitut kaudella 2018-2019

Kaakkoisen, Pohjoisen ja Itäisen alueiden palkitsemiset

2.5.2019 21:35 Kaakkoinen alue

Katukoris goes Satamatori, 3x3 turnaus Lappeenrannassa 15.-16.6.

Katukoris rantautuu Lappeenrannan Satamatorille. Tule mukaan kesän vauhdikkaimpaan koristapahtumaan!

24.3.2019 10:10 Kaakkoinen alue

Korisleiri kesällä Kotkassa!

Ilmoittaudu Kesäkuun korisleirille Kotkaan. 2007 ja aiemmin syntyneille. Leirin ajankohta on 10-14.6. Ilmoittautuminen nyt käynnissä.

27.2.2019 18:45 Koripalloliitto tiedottaa

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy maaliskuussa - ilmoittautuminen päättyy 4.3.

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Ilmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 4.3.

31.1.2019 09:42 Koripalloliitto tiedottaa

Suomen Koripalloliiton aluekokoukset 2019

Suomen Koripalloliitolla on kevätliittokokouksen päättämä määrä alueita, joiden toimintaa ohjaa kunkin alueen aluekokous, johon on osallistumisoikeus kaikilla kyseisellä alueella toimivilla seuroilla. Alueet toimivat liiton alueellisina rekisteröimättöminä yhteistyöeliminä. 

28.1.2019 16:11 Seura tiedottaa

Tuomariksi Easter Tournamentiin (19.-21.4.2019)

Tuomari-ilmoittautuminen on avattu Easter Tournament 2019 koripalloturnaukseen. Lahdessa oli viime vuonna mukana 197 joukkuetta, ja tänä vuonna joukkuemäärä tulee olemaan noin 220-250 joukkuetta, eli tuomareille löytyy todella paljon töitä pääsiäisviikonloppuna

Näytä lisää vastaavia