Valtteri Leppänen Pyrinnön paitaan

25.5.2020 13:38 Tampereen Pyrintö ja takamies Valtteri Leppänen ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen. Leppänen debytoi viime kaudella Korisliigassa Kataja Basketista.

Leppänen on edustanut Suomea 15 kertaa 20-vuotiaiden maajoukkueessa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Päättyneellä kaudella 22-vuotias Leppänen esiintyi Katajan paidassa 32 ottelussa keräten peliaikaa reilu 10 minuuttia ottelua kohden. Debyyttikauden keskiarvoiksi muodostui 3,1 pistettä ja 0,6 levypalloa ottelua kohden. Kolmen pisteen heitot Leppänen upotti hienolla 48,2% tarkkuudella. 

- Hyvillä fiiliksillä tulen Pyrintöön. Minulla on opiskelupaikka Tampereella ja Pyrinnössä pystyn helposti yhdistämään pelaamisen ja opiskelun, Leppänen avaa seuran tiedotteessa.

Ennen Joensuuhun siirtymistään Säynätsalon Riennon kasvatti pelasi miesten divari A:ssa Jyväskylässä JBA:n riveissä. Kolmella kaudella Leppänen kuului joukkueen avainpelaajiin ja tilastollisesti parhaalla kaudellaan mies kokosi 14,1 pistettä, 4 levypalloa ja 3,1 syöttöä ottelua kohden. 

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

- Tulevan kauden tavoitteena on viedä omaa kehitystä eteenpäin ja murtautua pelaavaan rotaation Korisliigassa, Leppänen kommentoi.

Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen on tyytyväinen Leppäsen päätökseen siirtyä Tampereelle:

- Valtterilla on kova halu kehittyä pelaajana ja tällaisille tyypeille Pyrintö on oiva ympäristö. Täältä hänelle löytyy sopivasti kehitystä tukeva pelirooli nyt ja tulevaisuudessa. Hienoa, että Valtteri valitsi seurakseen juuri Pyrinnön, tervetuloa Tampereelle!

Pyrinnöllä on pelaajasopimukset tulevalle kaudelle Lassi Kilpisen, Justus Kilpisen, Panu Peltokankaan ja Valtteri Leppäsen kanssa.

 

Henkilöt

Asiat

 
5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

30.4.2026 09:51 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita kultainen koripallo tai Ruudun 3 kuukauden lahjakortteja

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.

30.4.2026 08:54 Korisliiga

Korisliigan finaalierotuomarit valittu

Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

Näytä lisää vastaavia