25.5.2020 13:38 Tampereen Pyrintö ja takamies Valtteri Leppänen ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen. Leppänen debytoi viime kaudella Korisliigassa Kataja Basketista.
Leppänen on edustanut Suomea 15 kertaa 20-vuotiaiden maajoukkueessa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Päättyneellä kaudella 22-vuotias Leppänen esiintyi Katajan paidassa 32 ottelussa keräten peliaikaa reilu 10 minuuttia ottelua kohden. Debyyttikauden keskiarvoiksi muodostui 3,1 pistettä ja 0,6 levypalloa ottelua kohden. Kolmen pisteen heitot Leppänen upotti hienolla 48,2% tarkkuudella.
- Hyvillä fiiliksillä tulen Pyrintöön. Minulla on opiskelupaikka Tampereella ja Pyrinnössä pystyn helposti yhdistämään pelaamisen ja opiskelun, Leppänen avaa seuran tiedotteessa.
Ennen Joensuuhun siirtymistään Säynätsalon Riennon kasvatti pelasi miesten divari A:ssa Jyväskylässä JBA:n riveissä. Kolmella kaudella Leppänen kuului joukkueen avainpelaajiin ja tilastollisesti parhaalla kaudellaan mies kokosi 14,1 pistettä, 4 levypalloa ja 3,1 syöttöä ottelua kohden.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Valtteri Leppänen Pyrintöön!
— Pyrintö Basketball (@TrePyrinto) May 25, 2020
Pyrintö ja 22-vuotias takamies ovat solmineet yksivuotisen sopimuksen 👍🏼
Tervetuloa Valtteri!https://t.co/T4eS1h7z4s#Korisliiga #Pyrintö pic.twitter.com/iaYUQafexf
- Tulevan kauden tavoitteena on viedä omaa kehitystä eteenpäin ja murtautua pelaavaan rotaation Korisliigassa, Leppänen kommentoi.
Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen on tyytyväinen Leppäsen päätökseen siirtyä Tampereelle:
- Valtterilla on kova halu kehittyä pelaajana ja tällaisille tyypeille Pyrintö on oiva ympäristö. Täältä hänelle löytyy sopivasti kehitystä tukeva pelirooli nyt ja tulevaisuudessa. Hienoa, että Valtteri valitsi seurakseen juuri Pyrinnön, tervetuloa Tampereelle!
Pyrinnöllä on pelaajasopimukset tulevalle kaudelle Lassi Kilpisen, Justus Kilpisen, Panu Peltokankaan ja Valtteri Leppäsen kanssa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.