7.9.2019 10:05 Uudenkaupungin Korihait on solminut pelaajasopimuksen Vesa Heinosen, 28, kanssa. Lisäksi Korihaiden kokoonpano vahvistuu FoKoPon Johan Kotavuolla, 23, ja Aku Haikosella, 23, jotka pelaavat joukkueessa rinnakkaislisenssillä.

Vesa Heinonen tekee paluun Korisliigaan. Kuva: Matti Koskinen.
Haipaitaan Heinonen siirtyy Saksan Pro B:n Dresden Titansista, jossa hän keräsi tehoikseen keskimäärin 4,5 pistettä, 2,5 levypalloa ja 1,9 syöttöä ottelua kohden. Kotoisessa Korisliigassa Heinonen on pelannut yhteensä kuusi kautta edustaen kasvattajaseuransa Lahden NMKY:n lisäksi KTP-Basketia.
Kauden 2012/13 Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi palkittu Heinonen palaa hyvillä mielin Suomeen takaisin.
– Hienoa päästä Korihaihin ja takaisin Korisliigaan. Hauska nähdä, miten liiga on näiden vuosien jälkeen muuttunut, Heinonen kommentoi Korihaiden tiedotteessa.
Korihaiden päävalmentaja Jordi Juste on tyytyväinen, että kova taustatyö on tuottanut tulosta ja uusi suomalaispelaaja oli mahdollista vielä tässä vaiheessa saada mukaan joukkueeseen.
– Vesa tuo kaivattua kokemusta nuoreen joukkueeseemme. Hän on hyvin monipuolinen pelaaja, joka pystyy ottamaan vastuuta useilla pelipaikoilla, mikä on ehdottomasti yksi hänen vahvuuksistaan. Hän lukee peliä hyvin ja on heittämisen lisäksi erittäin vahvoilla ajotilanteissa, Juste arvioi.
Forssan Koripoikia Divari A:ssa edustavat Johan Kotavuo ja Aku Haikonen tulevat osaksi Korihaiden joukkuetta rinnakkaislisenssin avulla. Molemmat ovat iloisia päästessään mukaan pääsarjajoukkueeseen.
– Innolla odotan, että pääsen pelaamaan Suomen korkeinta sarjatasoa. Tavoitteena on kehittyä pelaajana ja mitata omaa tasoa kotimaan kärkipelaajia vastaan. Hienoa päästä pelaamaan haipaidassa, tuumii Haikonen.
– Mahtavaa päästä kehittämään itseään liigajoukkueen kanssa, saada hyviä harjoituksia ja kovatasoisia pelejä. Hyvällä fiiliksellä siis uuteen kauteen, kommentoi puolestaan Kotavuo.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.