Vesa Walldén ToPon liigajoukkueen taustoille

9.6.2009 Helsinkiläisen koripalloseura ToPon liigajoukkueen taustaorganisaatio on vahvistunut merkittävästi. Suomen Koripalloliitossa pitkän uran tehnyt Vesa Walldén (45) on aloittanut joukkueen general managerina ja johtoryhmän jäsenenä.

- Parin vuoden poissaolon jälkeen sormet syyhysivät kiistämättä taas korishommiin. ToPossa on eletty aika haasteellisia aikoja, mutta viime vuodenvaihteessa alkaneet muutokset tuntuvat vähitellen alkaneen kantaa hedelmää ja on kiva päästä mukaan tähän savottaan, kertoo Walldén.

 

Walldén vastaa joukkueen toiminnan yleisestä kehityksestä sekä mm. sidosryhmäsuhteiden rakentamisesta ja pelitapahtumien kehittämisestä.

 

Walldénin ura koripallon parissa alkoi jo 1980-luvulla Koripalloliiton liittokouluttajana, jonka jälkeen ura eteni aluepäällikön ja markkinointipäällikön pestien jälkeen maajoukkuepäälliköksi ja miesten maajoukkueen joukkueenjohtajaksi.

 

- ToPon liigajoukkueen tavoitteena on kehittyä selkeästi ammattimaisempaan suuntaan kaikessa tekemisessä. Meillä on vielä matkaa kuljettavana, mutta Walldénin kaltaisilla tekijöillä tuo tie lyhenee merkittävästi, toteaa seuran vt. puheenjohtaja Raimo Saarnia.

 

Myös joukkueen valmennusjohto on saanut vahvistuksia. Tomi Kaminen jatkaa päävalmentajana, ja hänen avuksi on palkattu espanjalainen Maikel Lopez, joka jakaa miesten joukkueen apuvalmentajan tehtävät yhdessä ToPon tuoreen junioripäällikön Ville Tuomisen kanssa. Lopez toimii myös ToPon naisten päävalmentajana tulevalla kaudella.



Lisätietoja: http://www.topo.fi/

Asiat

 
15.6.2026 10:00 Korisliiga

Monipuolinen korinaluspelaaja Garry Clark Korihaihin

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.

15.6.2026 09:54 Korisliiga

Fiifi Aidoo Bisons Loimaan takakentälle

Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

4.6.2026 09:26 Korisliiga

Tyeree Bryan Kauhajoelle, Cedric Latimer joukkueen valmennukseen

Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.

3.6.2026 09:59 Korisliiga

Korisliiga-legenda René Rougeau ja Seagulls jatkosopimukseen

Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.

2.6.2026 09:05 Korisliiga

Max Besselink jatkaa Kataja Basketissa

Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.

Näytä lisää vastaavia