3.1.2007 ToPossa jouduttiin töihin myös vuoden vaihteessa, kun selvisi, että aiemmin hankittu sentteri, Shawn Simpson, ei pääse Suomeen passiongelmien vuoksi. Simpsonilla oli vaikeuksia saada paperiasioitansa Yhdysvalloissa kuntoon, joten ToPo päätti etsiä välittömästi uuden korinaluspelaajan.
ToPon uusi sisäpelaaja on amerikkalaissentteri Victor Venters. 25-vuotias Venters on vahva ja liikkuva korinaluspelaaja. 118-kiloinen ja 203-senttinen jässikkä valmistui vuonna 2004 Montanan yliopistosta, jossa mies toimi kapteenina kaksi viimeistä vuotta.
Yliopiston jälkeen Venters on pelannut muun muassa Saudi-Arabiassa ja Italiassa. Tämän syksyn Venters on vääntänyt ABA-liigaa Buffalo Silverbacksin riveissä.
Sekä Venters että John Thomas pelaavat lauantaina Pussihukkia vastaan, mikäli pelaajien kansainväliset peliluvat saapuvat ajoissa.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.