3.1.2007 ToPossa jouduttiin töihin myös vuoden vaihteessa, kun selvisi, että aiemmin hankittu sentteri, Shawn Simpson, ei pääse Suomeen passiongelmien vuoksi. Simpsonilla oli vaikeuksia saada paperiasioitansa Yhdysvalloissa kuntoon, joten ToPo päätti etsiä välittömästi uuden korinaluspelaajan.
ToPon uusi sisäpelaaja on amerikkalaissentteri Victor Venters. 25-vuotias Venters on vahva ja liikkuva korinaluspelaaja. 118-kiloinen ja 203-senttinen jässikkä valmistui vuonna 2004 Montanan yliopistosta, jossa mies toimi kapteenina kaksi viimeistä vuotta.
Yliopiston jälkeen Venters on pelannut muun muassa Saudi-Arabiassa ja Italiassa. Tämän syksyn Venters on vääntänyt ABA-liigaa Buffalo Silverbacksin riveissä.
Sekä Venters että John Thomas pelaavat lauantaina Pussihukkia vastaan, mikäli pelaajien kansainväliset peliluvat saapuvat ajoissa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.