Viisi viimeistä Suomen mestaruutta voittaneet Pyrintö ja Bisons kohtaavat Palloilun superviikonloppu –tapahtumassa Tampereella

17.10.2014 Viimeiset viisi kautta Korisliigassa ovat päättyneet joko Tampereen Pyrinnön tai Bisons Loimaan mestaruusjuhliin keväällä ja heidän keskinäinen kohtaamisensa kruunaa Tampere Areenalla viikonloppuna järjestettävän Palloilun superviikonloppu –tapahtuman ensimmäisen illan.

Tampere Areenalla toisistaan mittaa ottavat mm. Susijengin MM-kisakoneistoon kuuluneet Pyrinnön Antero Lehto...

... sekä Bisonsin Matti Nuutinen. Kuvat: Kai Kilappa.


Palloilun superviikonloppu kokoaa viikonlopun aikana saman katon alle koripallon, lentopallon, käsipallon, futsalin ja salibandyn pääsarjaottelun.

Baltian liigan runkosarjan voitokkaasti keskiviikkona avannut Pyrintö ja VTB-liigan vieraspelireissulta kotoutunut Bisons kohtaavat Tampere Areenalla lauantaina 18.10. kello 17.00. Ottelu näytetään suorana Yle TV2 –kanavalta.

Bisonsin ja Pyrinnön keskinäiset kohtaamisen menneinä vuosina ovat olleen äärimmäisen kiihkeitä ja tunnepitoisia. Joukkueiden välille onkin syntynyt eräänlainen paikalliskamppailun ilmapiiri, joka on tuonut lehterit jo runkosarjaotteluissa täyteen molemmilla paikkakunnilla.

Korisliigan kahdella voitolla ja kahdella tappiolla aloittanut hallitseva mestari Pyrintö kaatoi keskiviikkona Baltian liigan avauksessa virolaisen KK Pärnun jännittävien loppuhetkien jälkeen korein 70–74.

- Loimaa on varmasti kokoonpanoltaan ja rutiinitasoltaan tämän hetken kovin joukkue sarjassamme. On mukava päästä mittaamaan tasoamme kotikentällä, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola kertoo Pyrinnön otteluennakossa.

Taas Bisons on ehtinyt pelata kaksi ottelua Korisliigaa – voittaen molemmat ottelunsa selvästi. Ennen lauantain vierasottelua Bisons tahkosi kolmen VTB-ottelun vieraskiertueen, jonka saldona oli kolme tappiota. Bisonsin vastustajiin kuului mm. legendaarinen Moskovan TsSKA.

- Pyrintö on tällä hetkellä hyvin samankaltainen kuin me. He ikään kuin etsivät vielä puolustuksellista identiteettiään. Niin kuin meidänkin, heidän puolustuksessaan on vielä epäjohdonmukaisuuksia, Bisons-luotsi Greg Gibson kommentoi Bisonsin otteluennakossa.

 
21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

Näytä lisää vastaavia