17.10.2014 Viimeiset viisi kautta Korisliigassa ovat päättyneet joko Tampereen Pyrinnön tai Bisons Loimaan mestaruusjuhliin keväällä ja heidän keskinäinen kohtaamisensa kruunaa Tampere Areenalla viikonloppuna järjestettävän Palloilun superviikonloppu –tapahtuman ensimmäisen illan.

Tampere Areenalla toisistaan mittaa ottavat mm. Susijengin MM-kisakoneistoon kuuluneet Pyrinnön Antero Lehto...

... sekä Bisonsin Matti Nuutinen. Kuvat: Kai Kilappa.
Palloilun superviikonloppu kokoaa viikonlopun aikana saman katon alle koripallon, lentopallon, käsipallon, futsalin ja salibandyn pääsarjaottelun.
Baltian liigan runkosarjan voitokkaasti keskiviikkona avannut Pyrintö ja VTB-liigan vieraspelireissulta kotoutunut Bisons kohtaavat Tampere Areenalla lauantaina 18.10. kello 17.00. Ottelu näytetään suorana Yle TV2 –kanavalta.
Bisonsin ja Pyrinnön keskinäiset kohtaamisen menneinä vuosina ovat olleen äärimmäisen kiihkeitä ja tunnepitoisia. Joukkueiden välille onkin syntynyt eräänlainen paikalliskamppailun ilmapiiri, joka on tuonut lehterit jo runkosarjaotteluissa täyteen molemmilla paikkakunnilla.
Korisliigan kahdella voitolla ja kahdella tappiolla aloittanut hallitseva mestari Pyrintö kaatoi keskiviikkona Baltian liigan avauksessa virolaisen KK Pärnun jännittävien loppuhetkien jälkeen korein 70–74.
- Loimaa on varmasti kokoonpanoltaan ja rutiinitasoltaan tämän hetken kovin joukkue sarjassamme. On mukava päästä mittaamaan tasoamme kotikentällä, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola kertoo Pyrinnön otteluennakossa.
Taas Bisons on ehtinyt pelata kaksi ottelua Korisliigaa – voittaen molemmat ottelunsa selvästi. Ennen lauantain vierasottelua Bisons tahkosi kolmen VTB-ottelun vieraskiertueen, jonka saldona oli kolme tappiota. Bisonsin vastustajiin kuului mm. legendaarinen Moskovan TsSKA.
- Pyrintö on tällä hetkellä hyvin samankaltainen kuin me. He ikään kuin etsivät vielä puolustuksellista identiteettiään. Niin kuin meidänkin, heidän puolustuksessaan on vielä epäjohdonmukaisuuksia, Bisons-luotsi Greg Gibson kommentoi Bisonsin otteluennakossa.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.