Ville Kaunisto jatkaa Kouvoissa

11.8.2010 Puolen vuosikymmenen mittaisen ulkomaiden kiertueen jälkeen vuosi sitten Kouvolan Kouvoihin palannut Ville Kaunisto, 28, jatkaa yksivuotisella sopimuksella hallitsevan SM-pronssijoukkue Kouvojen riveissä.

Viime kaudella tehokkaan paluun Korisliigaan tehnyt Ville Kaunisto jatkaa Kouvoissa yksivuotisella sopimuksella.

Päävalmentaja Jyri Lehtonen kaavailee Kaunistosta joukkueensa "isähahmoa" ryhmän ainoana 1980-luvulla syntyneenä pelaajana. Kuvat: Matti Koskinen.

204-senttinen, 100-kiloinen Kaunisto kuului viime kaudella Korisliigan tehokkaimpiin kotimaisiin pelaajiin 13,8 pisteen ja 10,2 levypallon ottelukeskiarvoillaan. Kaunisto kuului myös sarjan parhaisiin heittäjiin niin kakkosten (51,9%) kuin kolmostenkin (40,2%) saralla.

- Villen jatkaminen joukkueessa on äärimmäisen tärkeää. Parin viikon henkilökohtaisten harjoitusten jälkeen minun on todettava, että kyseessä on poikkeuksellinen lahjakas koripalloilija, kehuu Kouvojen uusi päävalmentaja Jyri Lehtonen uutta luottopelaajaansa.

- Ville oli viime kaudella sarjan yksi parhaista kotimaisista pelaajista ja joukkueen kokeneimpana pelaajana hänen roolinsa on toimia myös eräänlaisena isoveljenä nuorille pelaajillemme, jatkaa Lehtonen.

Kaunisto pelasi edellisen kerran Kouvoissa kaudella 2003/04, jolloin Kouvot juhli hänen johdollaan Suomen mestaruutta. Ammattilaisena Kaunisto on ehtinyt pelata Suomen lisäksi Italiassa, Espanjassa, Sveitsissä sekä Ranskassa.

- Tulen innolla käynnistämään Kouvojen uutta projektia Jyri Lehtosen alaisuudessa. Suomen kuuma kesä täytti D-vitamiinivarastoni, joten pahin polte Espanjan aurinkoon saa odottaa ainakin vuodella, sanaili Kaunisto Kouvojen lehdistötiedotteessa.

Kaunisto on pelannut uransa aikana myös kaksi miesten ja 45 nuorten maaottelua.

Kauniston lisäksi Kouvoissa pelaa kaudella 2010/11 ainakin Antto Nikkarinen, Lauri Toivonen, Ilari Seppälä, Mikael Herbert, Joona Haaja, Jussi Kukkonen sekä Kalle Kouki.

 
5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

Näytä lisää vastaavia