12.5.2016 BC Nokiaa 1-divisioonassa kaudella 2011/2012 luotsannut Ville Tuominen palaa organisaatioon johtamaan nelivuotista projektia, jonka keskiössä on pitkällä tähtäimellä sekä seuran että pelaajien kehittyminen. Tuominen toimii kaudella 2016/2017 BC Nokian urheilutoimenjohtajana, jonka jälkeen hän siirtyy joukkueen päävalmentajaksi sopimuksella, joka on muotoa 2+1. Samalla BC Nokian ja Oliver Vidinin tiet eroavat.

Ville Tuominen on BC Nokian uusi urheilutoimenjohtaja. Kauden 2016-17 jälkeen Tuominen siirtyy Nokian päävalmentajaksi. Kuva: Vesa Kuukka / Kuvanmaailma.
BC Nokia aloittaa nelivuotisen strategian, jonka tähtäimenä on, että näätäpaidat pelaavat Korisliigan finaaleissa keväällä 2020 uudessa hallissa. Ville Tuominen viettää suuren osan tulevasta kaudesta perhesyiden vuoksi Tanskassa jossa mies valmentaa naisten maajoukkuetta. Täyspäiväisesti Tuominen nähdään BC Nokian peräsimessä kuitenkin kaudella 2017/2018.
Näädät Oy:n puheenjohtaja Marko Pirhonen sekä Tuominen ovat olleet yhteyksissä aina Tuomisen ensimmäisestä Nokia-visiitistä asti. Yhteisymmärryksessä Pirhonen halusi Tuomisen johtamaan pitkän tähtäimen projektia.
- Jossain vaiheessa tuli puhetta mahdollisesta paluusta, mutta olin jo siinä vaiheessa luvannut perhesyistä palata Tanskaan. Kun Marko kertoi seuran halusta lähteä tekemään pitkän tähtäimen projektia, niin kiinnostuin heti. Pidän seurasta ja sen ihmisistä, joten on helppoa palata takaisin, Tuominen kommentoi seuran tiedotteessa.
- Tarkoitus on entisestään kasvattaa koripallon suosiota niin Nokialla kuin koko Pirkanmaalla. Tavoite on kehittää seuran junioritoimintaa ja rakentaa edustusjoukkue, joka antaa suomalaisille pelaajille mahdollisuuden pelata ja kehittyä Suomen korkeimmalla tasolla.
- Voittaminen on tietenkin tärkeää, mutta se ei voi, eikä saa olla, koko toiminnan itseisarvo. Emme halua ostaa hinnalla millä hyvänsä mestaruutta, vaan rakentaa kestävälle pohjalle projektin, jossa koko seurayhteisö kehittyy ruohonjuuritasosta huipulle asti.
BC Nokia -vuoden jälkeen Tuominen toimi yhden kauden Tampereen Pyrinnön luotsina sekä kaksi kautta Tanskassa Bakken Bearsin päävalmentajana. Tuomisen tulokaskaudella Tanskassa Bakken Bears voitti Tanskan mestaruuden. Menneellä kaudella Tuominen toimi Kataja Basketin edustusjoukkueen toiminnanjohtajana.
Samalla nokialaiset pronssimitaliin valmentanut Oliver Vidin siirtyy pois BC Nokian palveluksesta. Vidin ehti valmentamaan BC Nokiaa reilut kaksi kautta, joiden aikana näätäpaidat nousivat Divari A:sta Korisliigaan ja juhli keväällä nousukautensa päätteeksi Korisliigan pronssia joukkueen päihitettyä Seagullsin pronssiottelussa jännittävien vaiheiden jälkeen.
- Tämän kevään menestys oli kova saavutus valmennukselta, pelaajilta sekä huollolta, mutta meidän täytyy olla realistisia resurssiemme suhteen, Pirhonen kommentoi.
- Olemme todella kiitollisia Oliverille työstä, jota hän on tehnyt nokialaisen koripallon eteen. Uskomme, että Nokialla saavutettu menestys on hieno lisä hänen ansioluetteloonsa.
Valmennuspuolella BC Nokia kasaa valmennusryhmää, joka pystyy viemään pitkän tähtäimen projektin loppuun saakka. Seura hakee jatkuvuutta ja sitoutumista toimintaan myös valmennuspuolella.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.