15.12.2020 09:30 Varalan Urheiluopistolla järjestetään tulevana kesänä tuttujen maajoukkuetähtien korisleirit. Ilmoittautuminen leireille on käynnissä.

Leiri on suunnattu 2006-2011 syntyneille pelaajille, ja se järjestetään nyt kahdeksatta kertaa. Mukaan mahtuu 100 pelaajaa ilmoittautumisjärjestyksessä.
Yhtenä päivänä leirillä seikkaillaan myös Flowpark Varalassa (pääsymaksu seikkailupuistoon sisältyy leirin hintaan).
Leirillä keskitytään aamulla henkilökohtaisten lajitaitojen kehittämiseen sekä annetaan vinkkejä itsenäiseen harjoitteluun. Iltapäivän pelitreeneissä uudet taidot laitetaan heti testiin pienpeleissä ja 5 vs 5 -tilanteissa. Leiriläisistä huolen pitävät kasvatustieteiden- sekä valmennuksen ammattilaiset.
Koripallo on leirillä suurimmassa roolissa, mutta leirin aikana kokeillaan myös muita huikeita lajeja, kuten: melonta, flowpark, frisbeegolf, uinti ja yksi iltapäivä hullutellaan Särkänniemen huvipuistossa. Leirillä treenataan tosissaan, mutta pilke silmäkulmassa. Aivan niin kuin Sasukin tekee.
Leirin ajankohtana jälleen hyväksi todettu juhannuksen alusviikko, joten nyt kannattaa pitää kiirettä ilmoittautumisen kanssa.
Ilmoittautuminen: www.varala.fi
Leiri on suunnattu 2006-2011 syntyneille tyttöpelaajille.
Leirillä keskitytään aamulla henkilökohtaisten lajitaitojen kehittämiseen ja iltapäivän pelitreeneissä uudet taidot laitetaan heti testiin pienpeleissä ja 5 vs 5-tilanteissa. Leiriläiset saavat vinkkejä omaan peliinsä suoraan Suomen naiskoriksen huipulta, sillä Vilman lisäksi leirikoutseina nähdään myös muita tuttuja Susiladies-pelaajia!
Koripallo on leirillä suurimmassa roolissa, mutta leirin aikana päästään kokeilemaan myös muita huikeita lajeja, kuten: melonta, flowpark, frisbeegolf, uinti ja yksi iltapäivä hullutellaan Särkänniemen huvipuistossa.
Paikkoja on rajoitetusti, joten nyt kannattaa pitää kiirettä ilmoittautumisen kanssa.
Hinta: 375 €. Early Bird -hinta 365 € voimassa 15.1.2021 saakka.
Hinta sisältää täyshoidon, majoituksen 2-3 hh ja monipuolisen ohjelman ammattitaitoisten ohjaajien vetämänä
Ilmoittautuminen: www.varala.fi
Leiri on suunnattu 2006-2011 syntyneille pelaajille.
Koripallo on leirillä suurimmassa roolissa ja fokus on henkilökohtaisten lajitaitojen kehittämisessä. Vauhdikkaissa lajitreeneissä haetaan pienpelien ja monipuolisten harjoitteiden kautta lisäpotkua kehitykselle. Kovan luokan ammattilaisten vetämät treenit eivät jätä ketään kylmäksi ja kaikki tehdään pelaajia kuunnellen ja havainnoiden, pieni pilke silmäkulmassa. Leiriläisistä huolen pitävät kasvatustieteiden- sekä valmennuksen ammattilaiset.
Vaikka leirillä treenataan kovaan, jää aikaa myös elämyksellisille aktiviteeteille. Leirin aikana päästään kokeilemaan huikeita lajeja kuten melontaa, kiipeilyä Flowparkissa, frisbeegolfia ja uintia. Paikkoja on rajoitetusti, joten nyt kannattaa pitää kiirettä ilmoittautumisen kanssa.
Ilmoittautuminen: www.varala.fi
Tikkurila-Seura hakee valmentajaa harrastekoripallojoukkueisiin.
Kouvot Juniorit järjestää firmakoris 3x3 tapahtuman torstaina 30.4.2026 MLL Areenalla Kouvolassa.
Tikkurila-Seura täydentää valmennustiimiään ja hakee päävalmentajaa tuleville kausille nuorten kilpajoukkueisiin.
Kouvolassa järjestetään aikuisten koriskurssi, johon jokainen on tervetullut.
ACO Basket ja Ymca Oulu etsii valmennustiimiinsä osaavaa ja motivoitunutta tekijää. Haemme avoimen haun kautta henkilöä, joka voi toimia ACO Basketin apuvalmentajan ja Ymca Oulun valmennuspäällikön yhdistelmäroolin tehtävissä hakijan osaamisen ja seuran tarpeiden mukaan.
Ura Basket järjestää kesällä 2026 kolme päiväleiriä ja yhden iltaleirin. Leirit järjestetään Valkeavuoren liikuntahallilla.
Uusi kesän odotetuin koristurnaus järjestetään elokuussa Kuortaneella.Turnauksen kummina on Ilari Seppälä Susijengistä. Ilmoita joukkueesi mukaan!
YMCA Tampere koripallon Sami Toiviainen, Taneli Tuokko ja Mikko Penttinen vierailivat reykjavikilaisen KR:n vieraana viime viikolla. Vierailu oli osa Erasmus+ Sport -hanketta, jossa YMCA Tampere vierailee kolmen eri eurooppalaisen seuran luona.
Lahti Basketball Junioreiden ensi kauden päävalmentajat on julkaistu. Tom Cooman ottaa jatkosopimuksen myötä vahvemman roolin nais- ja tyttöpuolen valmennuksessa. Uutena valmentajana seurassa aloittaa kokenut Lance Hewitt.
Kempele Wild Duckz hakee koripallojunioreiden päävalmentajaa kehittämään juniorikoripallon urheilullista laatua ja rakentamaan toimintaa pitkäjänteisesti kasvavassa ja monipuolisessa seurassa.