Vilpas löylytti kauden erinomaisesti avannutta Pyrintöä – Kauhajoki piti Korihait nollilla

4.11.2020 21:21 Illan Korisliiga-kierroksen yllättäjä oli Salon Vilpas, joka taltutti Tampereen Pyrinnön reilulla erolla. Kierroksella pelattiin neljä ottelua, joissa muita voittajiksi selvinneitä olivat Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

Mikko Koiviston kolmoset osuivat tänään seitsemän kertaa yhdeksästä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Tampereen Pyrintö avasi Korisliiga-kautensa neljän voiton putkella, kun taas Salon Vilpas käynnisteli omaansa hieman hitaampaan tahtiin. Nyt joukkueet ovat kuitenkin molemmat kahdeksassa sarjapisteessä, ja Vilpas johtaa sarjataulukossa voitettuaan tänään kotonaan Pyrinnön hurjin lukemin 112–74.

Ottelun sävelet olivat selvät alusta lähtien, sillä vieraat eivät käyneet johdossa kertaakaan. Vilppaan tahtipuikkoa heiluttavaksi maestroksi valkoitui tarkka-ampujatakamies Mikko Koivisto, joka upotti 21 pistettä osuen kaaren takaa huikeat seitsemän kertaa yhdeksästä. Kahden pisteen yrityksen Koivisto pisti ilmaan tasan kerran, mutta se meni ohi. Pelkkää heittelyä ei hänen iltansa kuitenkaan ollut, sillä pisteiden lisäksi hän antoi ottelun ennätykseksi jääneet kuusi koriin johtanutta syöttöä.

Pyrinnön puolella parhaansa teki laituri Shawn Hopkins, joka sai aikaan 13 pistettä.

Ottelutilastot

Oman kautensa vähemmän erinomaisesti avannut Korihait ei vieläkään päässyt murtautumaan kuorestaan. Illan isäntä Kauhajoki piti vieraat kurissa luvuin 118–73. Kauhajoen voittotilasto on parhaillaan tasainen 3–3, kun taas Korihaiden epätasaisempi 0–6.

Pisteiden valossa kentällä parhaiten onnistui Kauhajoen Brandon Spearman, joka keräsi niitä 31. Korihaiden puolella Trey Zeigler teki 22.

– Tietynlainen kovuus nyt puuttuu. Meillä ei ole maailman levein materiaali, minkä jokainen tätä sarjaa seuraava varmasti tietää, joten kyllä meidän täytyy olla aivan erinäköisellä ilmeellä liikkeellä kuin tänään, kommentoi Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula.

Ottelutilastot

 

Kymenlaaksossa tasaista, Pirkanmaalla ei

Kymenlaakson derbyssä Kouvot taipui kotikentällään 82–92. KTP-Basket saalisti voiton päästyään jo ensimmäisellä puoliajalla niskan päälle.

KTP:n pistetykki ottelussa oli vähemmän yllättäen korinalusjyrä Gregory Mangano. Hän keräsi 28 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Hyvin onnistui myös Braxton Huggins, joka säesti 19 pisteellä ja seitsemällä levypallolla.

Kouvojen puolella kovimmat pistemiehet olivat Jacoby Armstrong 17:llä ja Antonio Ballard 15:llä. Ballard lisäsi kylkeen vielä vahvat kahdeksan levypalloa.

Ottelutilastot

Pirkanmaalla nähtiin epätasaisempi ilta, kun Kataja saapui vierailulle. BC Nokia vei ottelusta pisteet voitettuaan 90–68. Isosta erosta loppulukemissa huolimatta vieraat kävivät ensimmäisellä puoliajalla välillä johdossakin, mutta jälkimmäinen puoliaika oli isäntien juhlaa.

Nokian sankariksi ottelussa osoittautui Daeshon Francis, joka tilastoi 23 pistettä ja yhdeksän levypalloa. Katajan vahvinta suorittamista näytti Dantez Walton, jolle kertyi pisteitä 19 ja levypalloja kymmenen.

– Ensimmäisellä puoliajalla olimme jähmeitä. Kataja sai 12 hyökkäyslevypalloa, ja olimme mielestäni onnekkaita, että meillä oli kuuden pisteen johto puoliajalla. Pikakelaus toiselle puoliajalle: heillä oli nolla hyökkäyslevypalloa ja peli oli ohi, totesi Nokian päävalmentaja Greg Gibson.

Ottelutilastot

 
8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

Näytä lisää vastaavia