15.1.2021 20:39 Miesten Korisliigassa Kouvot kärsi roiman kotitappion Salon Vilppaan käsittelyssä.

Vilpas vei illan ottelun 40 pisteellä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Illan ainoassa miesten Korisliigan ottelussa Salon Vilpas matkusti ryöväämään sarjapisteet Kouvolasta. Kouvot kaatui epätasaväkisen ottelun päätteeksi luvuin 62–102.
Isäntien selkeimmin erottuvat valopilkut vaikeuksien keskellä olivat pelinjohtaja Tuomas Hirvonen ja laituri Byron Zeigler. Hirvosen pyssy lauloi tarkasti kaaren takaa hänen osuessaan viisi kertaa 11:llä yrityksellä, mutta kakkosten onnistumissuhde jäi yhteen kuudesta; hänelle merkittiin tilastoihin 18 pistettä ja kolme koriin johtavaa syöttöä. Zeiglerillä puolestaan näppeihin tarttui näyttävät 12 levypalloa, mutta pisteitä kertyi ainoastaan kymmenen osumaprosentin jäädessä nuivasti 27:ään.
Voittajien puolella sen sijaan ruuti oli kuivempaa, kun kotimainen kaksikko Mikko Koivisto ja Juho Nenonen laittoivat parastaan. Koivistolle kertyi 19 pistettä huikealla kauko-osumasuhteella – viisi seitsemästä – ja Nenonen puolestaan pudotteli 17 pistettä osuen hänkin yli puolet kaikista heitoistaan. Kumpikin pelaajista otti kylkeen myös neljä levypalloa.
Kaikesta huolimatta salolaisten korkein pistesaldo merkittiin kuitenkin Deondre Parks Jr:lle, jolle kertyi 21 pistettä ja viisi koriin johtavaa syöttöä. Vilpas nousi voiton ansiosta sarjataulukon kolmannelle sijalle.
– Vilpas on kova joukkue. Jos ei tule tilanteeseen valmiina, he kyllä rokottavat. Kuten kolmannella neljänneksellä nähtiin, he juoksevat ja rankaisevat ja ottavat sitten eroa aika nopeasti, Kouvojen Hirvonen pohti pelin jälkeen.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.