26.10.2020 14:28 Kesän hankinnoissa Vilppaan hyppysistä karannut takamies Tyler Cheese saapuu sittenkin Saloon.

Salon Vilpas on katkaissut viime keskiviikkona takamies Jahaad Proctorin sopimuksen ja on ehtinyt jo hankkia uuden pelaajan tilalle. Seura solmi nopeasti pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen takamiehen Tyler Cheesen kanssa.
23-vuotias ja 196-senttinen Cheese saapuu Saloon Italian Trevisosta, joten aikaero ei koidu ongelmaksi, mutta koronaan liittyvät varotoimet täytyy toki hoitaa pois alta. Vilppaan toiveissa on saada uusi vahvistus Saloon jo maanantaina, mutta keskiviikon Kataja-pelissä miestä ei ainakaan vielä kentällä nähdä.
Cheese on pelannut yliopistokoripalloa samassa University of Akronin joukkueessa, jota Vilppaan korinaluspelaaja Jeremiah Woodkin omana aikanaan edusti. Ikäeron vuoksi pelaajat eivät ole jakaneet kenttää koskaan NCAA:ssa, mutta Cheese on Woodille tuttu mies toista kautta.
– On hienoa, että Tyler tulee meille. Tunnen hänet, sillä pelasimme kaksi vuotta sitten kesäkorista Akronissa samassa jengissä, ja Tyler osaa pelata! Omasta mielestäni meiltä on puuttunut joukkueesta sellainen kaveri, joka painaa mielellään rimalle asti, ja tässä meille on sellainen. Tyler on todella monipuolinen pelaaja, jonka asenne on aina kunnossa. Hän tulee Akronin laadukkaasta koripallo-ohjelmasta ja oli viime keväänä voittamassa konferenssin mestaruutta, kertoo Wood.
Kesällä Cheese solmi kahden vuoden sopimuksen Italian pääsarjassa Lega Basket Serie A:ssa pelaavan Universo De Longhi Treviso Basketin kanssa. Joukkue päätti kuitenkin hakea erilaista pelaajaa neljän sallitun ulkomaalaisvahvistuksen kiertoonsa, ja Cheesen pesti päättyi kuuden Italian supercupin otteluun ja kolmen Serie A:n ottelun jälkeen. Hänen huippusuorituksekseen Italiassa jäi Olimpia Milanoa vastaan pelattu 10 pisteen ottelu.
– Tyler oli meillä kiikarissa jo kesällä, mutta kahden vuoden sopimus Trevisoon lopetti kiinnostuksemme. Nyt aika ja paikka kohtasivat, ja on hienoa saada hänet Saloon. Hän tuo meille rutkasti lisää monipuolisuutta ja ratkaisuvalmiutta hyökkäyspäähän, ja puolustuksellisesti saamme lisää kokoa takakentälle. Iso asia on myös se, että hän on ollut alkukauden kivikovassa seurassa pelaamassa ja treenaamassa, joten hän on varmasti saman tien pelikunnossa, toteaa päävalmentaja Sami Toiviainen.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.