26.10.2020 14:28 Kesän hankinnoissa Vilppaan hyppysistä karannut takamies Tyler Cheese saapuu sittenkin Saloon.

Salon Vilpas on katkaissut viime keskiviikkona takamies Jahaad Proctorin sopimuksen ja on ehtinyt jo hankkia uuden pelaajan tilalle. Seura solmi nopeasti pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen takamiehen Tyler Cheesen kanssa.
23-vuotias ja 196-senttinen Cheese saapuu Saloon Italian Trevisosta, joten aikaero ei koidu ongelmaksi, mutta koronaan liittyvät varotoimet täytyy toki hoitaa pois alta. Vilppaan toiveissa on saada uusi vahvistus Saloon jo maanantaina, mutta keskiviikon Kataja-pelissä miestä ei ainakaan vielä kentällä nähdä.
Cheese on pelannut yliopistokoripalloa samassa University of Akronin joukkueessa, jota Vilppaan korinaluspelaaja Jeremiah Woodkin omana aikanaan edusti. Ikäeron vuoksi pelaajat eivät ole jakaneet kenttää koskaan NCAA:ssa, mutta Cheese on Woodille tuttu mies toista kautta.
– On hienoa, että Tyler tulee meille. Tunnen hänet, sillä pelasimme kaksi vuotta sitten kesäkorista Akronissa samassa jengissä, ja Tyler osaa pelata! Omasta mielestäni meiltä on puuttunut joukkueesta sellainen kaveri, joka painaa mielellään rimalle asti, ja tässä meille on sellainen. Tyler on todella monipuolinen pelaaja, jonka asenne on aina kunnossa. Hän tulee Akronin laadukkaasta koripallo-ohjelmasta ja oli viime keväänä voittamassa konferenssin mestaruutta, kertoo Wood.
Kesällä Cheese solmi kahden vuoden sopimuksen Italian pääsarjassa Lega Basket Serie A:ssa pelaavan Universo De Longhi Treviso Basketin kanssa. Joukkue päätti kuitenkin hakea erilaista pelaajaa neljän sallitun ulkomaalaisvahvistuksen kiertoonsa, ja Cheesen pesti päättyi kuuden Italian supercupin otteluun ja kolmen Serie A:n ottelun jälkeen. Hänen huippusuorituksekseen Italiassa jäi Olimpia Milanoa vastaan pelattu 10 pisteen ottelu.
– Tyler oli meillä kiikarissa jo kesällä, mutta kahden vuoden sopimus Trevisoon lopetti kiinnostuksemme. Nyt aika ja paikka kohtasivat, ja on hienoa saada hänet Saloon. Hän tuo meille rutkasti lisää monipuolisuutta ja ratkaisuvalmiutta hyökkäyspäähän, ja puolustuksellisesti saamme lisää kokoa takakentälle. Iso asia on myös se, että hän on ollut alkukauden kivikovassa seurassa pelaamassa ja treenaamassa, joten hän on varmasti saman tien pelikunnossa, toteaa päävalmentaja Sami Toiviainen.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.