Vilpas vaihtaa amerikkalaisvahvistusta – Tyler Cheese saapuu Saloon

26.10.2020 14:28 Kesän hankinnoissa Vilppaan hyppysistä karannut takamies Tyler Cheese saapuu sittenkin Saloon.

Salon Vilpas on katkaissut viime keskiviikkona takamies Jahaad Proctorin sopimuksen ja on ehtinyt jo hankkia uuden pelaajan tilalle. Seura solmi nopeasti pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen takamiehen Tyler Cheesen kanssa.

23-vuotias ja 196-senttinen Cheese saapuu Saloon Italian Trevisosta, joten aikaero ei koidu ongelmaksi, mutta koronaan liittyvät varotoimet täytyy toki hoitaa pois alta. Vilppaan toiveissa on saada uusi vahvistus Saloon jo maanantaina, mutta keskiviikon Kataja-pelissä miestä ei ainakaan vielä kentällä nähdä.

Cheese on pelannut yliopistokoripalloa samassa University of Akronin joukkueessa, jota Vilppaan korinaluspelaaja Jeremiah Woodkin omana aikanaan edusti. Ikäeron vuoksi pelaajat eivät ole jakaneet kenttää koskaan NCAA:ssa, mutta Cheese on Woodille tuttu mies toista kautta.

– On hienoa, että Tyler tulee meille. Tunnen hänet, sillä pelasimme kaksi vuotta sitten kesäkorista Akronissa samassa jengissä, ja Tyler osaa pelata! Omasta mielestäni meiltä on puuttunut joukkueesta sellainen kaveri, joka painaa mielellään rimalle asti, ja tässä meille on sellainen. Tyler on todella monipuolinen pelaaja, jonka asenne on aina kunnossa. Hän tulee Akronin laadukkaasta koripallo-ohjelmasta ja oli viime keväänä voittamassa konferenssin mestaruutta, kertoo Wood.

Kesällä Cheese solmi kahden vuoden sopimuksen Italian pääsarjassa Lega Basket Serie A:ssa pelaavan Universo De Longhi Treviso Basketin kanssa. Joukkue päätti kuitenkin hakea erilaista pelaajaa neljän sallitun ulkomaalaisvahvistuksen kiertoonsa, ja Cheesen pesti päättyi kuuden Italian supercupin otteluun ja kolmen Serie A:n ottelun jälkeen. Hänen huippusuorituksekseen Italiassa jäi Olimpia Milanoa vastaan pelattu 10 pisteen ottelu.

– Tyler oli meillä kiikarissa jo kesällä, mutta kahden vuoden sopimus Trevisoon lopetti kiinnostuksemme. Nyt aika ja paikka kohtasivat, ja on hienoa saada hänet Saloon. Hän tuo meille rutkasti lisää monipuolisuutta ja ratkaisuvalmiutta hyökkäyspäähän, ja puolustuksellisesti saamme lisää kokoa takakentälle. Iso asia on myös se, että hän on ollut alkukauden kivikovassa seurassa pelaamassa ja treenaamassa, joten hän on varmasti saman tien pelikunnossa, toteaa päävalmentaja Sami Toiviainen.

 
10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

Näytä lisää vastaavia