26.10.2020 14:28 Kesän hankinnoissa Vilppaan hyppysistä karannut takamies Tyler Cheese saapuu sittenkin Saloon.

Salon Vilpas on katkaissut viime keskiviikkona takamies Jahaad Proctorin sopimuksen ja on ehtinyt jo hankkia uuden pelaajan tilalle. Seura solmi nopeasti pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen takamiehen Tyler Cheesen kanssa.
23-vuotias ja 196-senttinen Cheese saapuu Saloon Italian Trevisosta, joten aikaero ei koidu ongelmaksi, mutta koronaan liittyvät varotoimet täytyy toki hoitaa pois alta. Vilppaan toiveissa on saada uusi vahvistus Saloon jo maanantaina, mutta keskiviikon Kataja-pelissä miestä ei ainakaan vielä kentällä nähdä.
Cheese on pelannut yliopistokoripalloa samassa University of Akronin joukkueessa, jota Vilppaan korinaluspelaaja Jeremiah Woodkin omana aikanaan edusti. Ikäeron vuoksi pelaajat eivät ole jakaneet kenttää koskaan NCAA:ssa, mutta Cheese on Woodille tuttu mies toista kautta.
– On hienoa, että Tyler tulee meille. Tunnen hänet, sillä pelasimme kaksi vuotta sitten kesäkorista Akronissa samassa jengissä, ja Tyler osaa pelata! Omasta mielestäni meiltä on puuttunut joukkueesta sellainen kaveri, joka painaa mielellään rimalle asti, ja tässä meille on sellainen. Tyler on todella monipuolinen pelaaja, jonka asenne on aina kunnossa. Hän tulee Akronin laadukkaasta koripallo-ohjelmasta ja oli viime keväänä voittamassa konferenssin mestaruutta, kertoo Wood.
Kesällä Cheese solmi kahden vuoden sopimuksen Italian pääsarjassa Lega Basket Serie A:ssa pelaavan Universo De Longhi Treviso Basketin kanssa. Joukkue päätti kuitenkin hakea erilaista pelaajaa neljän sallitun ulkomaalaisvahvistuksen kiertoonsa, ja Cheesen pesti päättyi kuuden Italian supercupin otteluun ja kolmen Serie A:n ottelun jälkeen. Hänen huippusuorituksekseen Italiassa jäi Olimpia Milanoa vastaan pelattu 10 pisteen ottelu.
– Tyler oli meillä kiikarissa jo kesällä, mutta kahden vuoden sopimus Trevisoon lopetti kiinnostuksemme. Nyt aika ja paikka kohtasivat, ja on hienoa saada hänet Saloon. Hän tuo meille rutkasti lisää monipuolisuutta ja ratkaisuvalmiutta hyökkäyspäähän, ja puolustuksellisesti saamme lisää kokoa takakentälle. Iso asia on myös se, että hän on ollut alkukauden kivikovassa seurassa pelaamassa ja treenaamassa, joten hän on varmasti saman tien pelikunnossa, toteaa päävalmentaja Sami Toiviainen.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.