24.11.2019 19:13 Hieman vajaamiehinen kotijoukkue ei saanut otetta Teemu Rannikon johtamaan hyökkäykseen.

Teemu Rannikon reilun 22 peliminuutin aikana Vilpas voitti ottelun 30 pisteellä. Kuva: Ville Vuorinen
Salon Vilpas otti kauden 12 voittonsa, kun Lahti Basketball kaatui kotiparketillaan koriluvuin 91–99 (42–49). Vilpas on vain yhden voiton perässä sarjakärki Helsinki Seagullsia, joka tosin on pelannut yhden ottelun salolaisia enemmän.
Lahti Basketballin saldo on sunnuntain jälkeen neljä voittoa ja kymmenen tappiota. Lahtelaisten kaudessa erikoista on ollut, että joukkue on voittanut seitsemästä kotiottelustaan ainoastaan yhden.
Vilpas hallitsi ottelua lähes alusta loppuun saakka. Siitä huolimatta parannettavaakin valmennusjohdon silmin löytyi.
– 91 pistettä on aivan liikaa, meidän pitää puolustaa vielä paljon paremmin. Toki viimeisen kympin 31 pistettä muutti kokonaisuutta. Tokalla ja kolmannella neljännes oli meiltä ihan hyvää pelaamista ja pakkipäässä solidia varsinkin kolmannen jakson alussa, Vilppaan päävalmentaja Ville Tuominen kertasi Elisa Viihteen haastattelussa.
197-senttinen Chris Flemmings (9/3) pelasi ensimmäistä kertaa sunnuntaina Vilppaan paidassa. Tuominen näki debytantin suorituksissa lupaavia asioita.
– Flemmings oli vähän passiivinen alkuun. Sen jälkeen kun puhuimme siitä hänen kanssaan, niin sitten ottelun lopussa teki muutaman oikeastikin tärkeän korin, että saimme pidettyä siinä eroa. Hän hakee vielä paikkaansa, mutta kyllä tuossa sellaista lupausta niin sanotusti on.
Lahti Basketball joutui sunnuntaina tulemaan toimeen ilman uutta sisäpelaajansa, Taylor Johnsia. Kotijoukkueen parhaimmistoa olivat Courtney Stockard (24/4), Jerry Evans Jr. (23/11) sekä Tuomas Hirvonen (12/5/7s).
Vilppaalta jokainen kymmenestä pelaajasta onnistui pistetehtailussa. Teemu Rannikon (13/3/11s) johdolla vieraiden hyökkäykset soljuivatkin ajoittain helponoloisesti. Rannikon lisäksi kaksinumeroisille pisteille ylsivät DJ Laster (27/2) ja Juho Nenonen (11/5).
– Paljon siinä oli hyvää. Varsinkin kolmas neljännes, miten tulimme kopista, niin oli todella, todella hyvää. Mutta sitten tuossa neljännellä jaksolla varmaan 15 pinnaa annettiin Lahdelle helppoja. Se on vähän tuollaista välillä, kun 15–20 pistettä johdat peliä, niin vähän lähtee pelaamisesta maltti pois, Rannikko pyöritteli.
– Pelattiin vähän Lahden temmolla aluksi. Ei ehkä tänään ihan saatu tarpeeksi hyvin käytettyä laajempaa rotaatiota hyväksemme.
Lahti Basketball pelaa tiistaina Helsingissä Seagullsin vieraana. Vilpas puolestaan matkaa tuolloin Kotkaan.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Puolet matsista pelattu ja johdossa ollaan, ekalla kympillä upposi kolmoset, toisella sitten hieman rauhallisemmin koreja. Tilanne Vilppaan johto 49-42. #Korisliiga pic.twitter.com/elg0StdIt0
— Vilpas (@salonvilpas) November 24, 2019
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.