29.12.2009 Korisliigaa pelaavan Salon Vilppaan 19-vuotias takamies Roope Ahonen heitti kaikki saamansa seitsemän vapaaheittoa koriin keskiviikon liigaottelussa FoKoPoa vastaan. Ahonen on heittänyt viimeiset 43 vapaaheittoa pussin pohjalle ja on enää viiden heiton päässä SM-sarjan kaikkien aikojen ennätyksestä.
Vasta 19-vuotias Roope Ahonen on viiden perättäisen onnistuneen vapaaheiton päässä liigaennätyksestä. Kuva: Francois Perthuis.
Kaikkien aikojen ennätys perättäisissä onnistumisissa vapaaheittoviivalta on Äänekosken Huiman Kalevi Pietikäisen nimissä. Pietikäinen pussitti vuosina 1981-82 peräti 48 perättäistä vapaaheittoa, joten Ahonen on enää viiden onnistuneen heiton päässä ennätyksestä.
Ahonen on ollut tämän vuoden liigapeleissä erehtymätön, 40 heittoa ja kaikki sisään. Ahonen heitti edellisellä liigavisiitillaan ToPon paidassa joulukuussa 2008 kolme viimeisintä vapaaheittoa sisään, joten yhteismäärä on nyt 43.
Kaikkien aikojen lista perättäin onnistuneista vapaaheitoista Korisliigassa on seuraava:
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.