8.8.2012 Kahden ”välivuoden” jälkeen paluun Korisliigaan tekevä Forssan Koripojat on kiinnittänyt takalinjoilleen amerikkalaisen Charlie Burgessin. 186-senttinen, 28-vuotias Burgess pelasi kaudella 2009/10 Suomessa Salon Vilppaan paidassa.

Kaudella 2009/10 Vilppaassa pelannut Charles Burgess palaa Suomeen uutena seuranaan FoKoPo. Kuva: Francois Perthuis.
Molempien takamiesten tontilla viihtyvä Burgess pelasi Korisliigaa 16,6 pisteen, 7,1 levypallon, 3,5 syötön ja 1,5 riiston keskiarvoilla kuuluen Salon Vilppaan ehdottomaan kärkikaartiin. Salossa viettämänsä kauden jälkeen Burgess on voittanut Tanskan mestaruuden ja cupin Bakken Bearsissa sekä pelannut Saksan ProA:n Heidelbergissä.
– Otimme ensimmäisen kerran Charlieen yhteyttä jo kesäkuun alussa ja sen jälkeen on tehty pitkä päivätyö, että mies Suomeen saadaan. Jenkkitakamiehen paikka on varmasti tärkein pelipaikkamme ja uskon, että Charlie on juuri sellainen johtajatyyppi, jota tarvitsemme, FoKoPon puheenjohtaja Markku Molenius arvioi FoKoPon tiedotteessa.
Burgessin lisäksi FoKoPolla on sopimukset tulevasta kaudesta Aleksi Koskisen, Markus Moleniuksen, Olli Kaunomäen, Juho Heleniuksen, Mika Suokkaan, Henri Kotavuon sekä Sami Ikävalkon kanssa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.