Virnex Group ja Lahti Basketball Juniorit jatkavat yhteistyötä lasten ja nuorten liikuttamiseksi

11.3.2024 10:29 Lahti Basketball Juniorit ry ja Virnex Group Oy ovat solmineet vuoden jatkosopimuksen yhteistyölle, jolla pyritään liikuttamaan yhä useampaa lasta ja nuorta sekä kannustetaan lahjakkaita pelaajia tukemalla pelaajien maajoukkuetoimintaa. Tuella on vaikutettu jo lähes 150 lapsen harrastamiseen.

Virnex Group on suomalaisomisteinen ohjelmistotalo, joka on kasvanut viime vuosina voimakkaasti. Yrityksen yksi keskeisiä arvoja on panostaa tulevaan sukupolveen, joten lasten ja nuorten liikkumisen ja harrastamisen tukeminen nähtiin luonnollisena.

– Lapsissa ja nuorissa on myös meidän tulevaisuutemme, ja panostamalla heidän liikkumiseensa ja mahdollisuuksiinsa harrastaa ja kokea onnistumisen tunteita nyt varmistamme, että meillä on jatkossa myös hyvinvoivia tulevaisuuden tekijöitä työmarkkinoilla. Kestävän tulevaisuuden rakentaminen alkaa nuorista, kertoo Virnex Groupin toimitusjohtaja Jarkko Multanen taustoja yhteistyölle.

Tuella vaikutettu lähes 150 lapsen harrrastamiseen

Yhteistyö käynnistettiin vuosi sitten, ja ensimmäisen vuoden tulokset olivat merkittäviä. Osa tuesta ohjattiin kesän katukoristoimintaan, jonka tarkoitus on matalan kynnyksen harrastustoimintana innostaa lapsia ja nuoria liikunnan pariin. Tuen myötä osallistumismaksua ei tarvinnut korottaa, ja Virnex 3x3 -katukoris keräsikin ennätysmäärän osallistujia, kun 11 ryhmässä liikkui yhteensä 118 pelaajaa Lahdessa ja Hollolassa.

Yhteistyön toinen osa-alue oli tukea sekä vähävaraisten perheiden lasten harrastamista että lahjakkaimpien pelaajien maajoukkueleireistä aiheutuvia kustannuksia. Tätä tukea annettiin kauden aikana 13 vähävaraiselle sekä 11 maajoukkuepelaajalle.

– Lahti Basketball Junioreiden seura- ja valmennustyö on erittäin laadukasta ja sen tuloksena yhä useampi lahjakas nuori pääsee tavoittelemaan omia unelmiaan. Tosiasia on, että laji kuin laji, mitä pidemmälle lahjat kantavat, sitä kalliimmaksi harrastaminen tulee. Meille Virnexinä onkin tärkeää, että voimme mahdollistaa lahjakkaiden pelaajien osallistumisen esimerkiksi maajoukkueleireille, pohtii Tom Gustafsson, Virnex Groupin CTO ja liiketoimintajohtaja sekä ex-koripalloilija.Tavoitteet entistä korkeammalla

Uuden sopimuskauden myötä Virnex 3x3 -katukoris saa jatkoa myös tulevana kesänä. Ryhmiä on 6-vuotiaista aikuisiin. Tavoitteena on innostaa mukaan 150–200 osallistujaa ja näin liikuttaa yhä useampaa Lahden ja lähialueiden lasta, nuorta ja aikuista. Osa tuesta kohdennetaan jatkossakin vähävaraisten perheiden lasten kausimaksuihin sekä maajoukkuepelaajien leirimaksuihin.

– On todella hienoa päästä jatkamaan yhteistyötä Virnexin kanssa. Seurallemme tämä on merkittävä tuki, ja Virnex on jatkossakin seuran suurimpia tukijoita. Lapset ja nuoret liikkuvat aivan liian vähän, eikä mikään korvaa lapsuusajan menetettyä liikunnallista aktiivisuutta. Käsissämme on yhteiskuntana liikkumattomuuspommi, jota pitää kaikin keinoin pyrkiä purkamaan. Virnex 3x3 -katukoris osoitti jo viime kesänä potentiaalinsa paikallisten lasten ja nuorten liikuttamisessa, ja on upeaa päästä jatkamaan ja kehittämään toimintaa, kommentoi Lahti Basketball Junioreiden toiminnanjohtaja Jimi Koskinen yhteistyön jatkoa.

– Taloudellinen tilanne on lapsiperheille haastava nyt ja lähitulevaisuudessa. Olemme todella kiitollisia Virnexin halusta tukea sekä vähävaraisten liikkumista että lahjakkaimpien pelaajien mahdollisuutta tavoitella unelmiaan. Valitettavasti uskon, että tuen tarve vain kasvaa tulevaisuudessa, Koskinen jatkaa.

Yhteistyösopimuksen kolme kärkeä vuodelle 2024

  • Lahjakkaiden maajoukkuepelaajien leirimaksujen tukeminen
  • Vähävaraisten pelaajien kausimaksujen tukeminen
  • Vähän liikkuvien ja liikkumattomien lasten ja nuorten aktivointi liikunnan ja urheilun pariin Virnex 3x3 -katukoriksen avulla


Lisätietoja
Jimi Koskinen, toiminnanjohtaja, Lahti Basketball Juniorit ry
044 275 6767 / jimi.koskinen@lbj.fi
www.lbj.fi

Henkilöt

 
19.4.2024 12:50 Seura tiedottaa

Naisten 1-divisioonajoukkue Team Lemkemin try out lauantaina 25.5. Lahdessa

Lahti Basketball Juniorit järjestää try out -tapahtuman launataina 25.5.2024 kello 12-15 Lahden Suurhallilla.

22.1.2024 10:07 Seura tiedottaa

Kempower Easter Tournamentin pääyhteistyökumppaniksi

Kempower Easter Tournamentin pääyhteistyökumppaniksi – yksi Suomen suurimmista juniorikoripalloturnauksista liikuttaa lapsia Lahdessa pääsiäisenä 2024.

9.1.2024 10:43 Seura tiedottaa

Lahti Basketball Junioreiden Erik Sajantila -leiri liikutti 70 lasta

Lahti Basketball Junioreiden välipäivinä 27.-29.12. järjestämälle Erik Sajantila -korisleirille osallistui hieman yli 70 lasta. Osallistujamäärä on seuran järjestämillä leireillä suurin lähes vuosikymmeneen, mikä kertoo paitsi koriksen kiinnostavuudesta myös koulujen lomille sijoittuvien leirien tarpeellisuudesta.

13.9.2023 15:38 Seura tiedottaa

Tuomariksi Kouvot-turnaukseen

Kouvot -turnaus pelataan Kouvolassa 17.-19.11.2023. Turnaus on järjestyksessään jo 31. ja tuomarihaku tämän vuoden turnaukseen on nyt auki.

5.9.2023 10:57 Seura tiedottaa

Satu Halla kehittämään Lahti Basketball Junioreiden lapsivaiheen toimintaa

"Tämä on seuraltamme merkittävä panostus Lahden alueen lasten liikuttamiseksi ja syrjäytymisen ehkäisemiseksi."

3.8.2023 14:07 Seura tiedottaa

Perinteikäs ja järjestyksessään jo 31. Kouvot-turnaus järjestetään 17.-19.11.2023 Kouvolassa

Kouvot järjestää perinteikkään Kouvot-turnauksen jälleen syksyllä. Turnaus pelataan 17.-19. marraskuuta. Ilmoittautuminen aukeaa maanantaina 7.8. klo 9:00! Joukkuemaksu spesiaalihintaan sunnuntaihin 27.8. asti: 2010-2013 syntyneet 100€ (norm. 150€), mikrot 60€ (norm. 90€)!

25.7.2023 09:28 Seura tiedottaa

Valmennusklinikka nuorten koripalloilijoiden valmentajille Kotkassa

PerforMax Athletics -valmennusklinikka tarjoaa laadukasta valmennusoppia nuorten koripalloilijoiden valmentajille (yli 12 v.). Teemoina mm. integroitu taitoharjoittelu, voimaharjoittelu ja nuorten tyypillisimmät ylirasitusvammat. Mukana kouluttamassa Michael Pounds, Sauli Lanki, Petteri Koski, Milos Dobras & Dionne Pounds.

13.4.2023 10:38 Kaakkoinen alue

Kouvot Juniorit hakee valmentajia kaudelle 2023-2024

Kouvot Juniorit hakee valmentajia kaudelle 2023-2024

23.9.2022 10:07 Seura tiedottaa

LähiTapiola Kaakkois-Suomi turnauksen ilmoittautuminen auki!

KTP Koripallo Ry järjestää yhteistyössä LähiTapiola Kaakkois-Suomen kanssa marraskuussa koripalloturnauksen ensimmäisen kerran Kotkassa moniin vuosiin. Turnaus pelataan 5.-6.11.2022 Kotkan hyvissä urheilupuitteissa.

8.8.2022 15:13 Seura tiedottaa

Kouvot Junioreiden valmentajat kaudella 2022-2023

Kouvot junioreiden kesän valmentajarekrytoinnit on olleet loistavat ja saatu kasaan loistava nippu innokkaita valmentajia. Seurassa toimii kaksi päätoimista valmentajaa ja 34 sopimusvalmentajaa.

Näytä lisää vastaavia