13.9.2023 12:14 Virtain koululaiset pääsivät tänään nauttimaan koriksen riemusta.

Virroilla päästiin tänään viettämään vuoden hauskinta koulupäivää, kun Pirkka Street Basket toi koriksen riemun Virroille! Tapahtuman järjesti yhteistyössä Liikkuva koulu ja Suomen Koripalloliitto.
Virtain Liikkuva koulun koordinaattori Sari Kolu kommentoi tapahtumaa näin: "Hieno tapahtuma, jota oppilaat ovat odottaneet jo pitkään ja harjoitelleet sitä varten omatoimisesti. Pienimuotoinen korisbuumi on siis iskenyt tännekin, vaikka koripalloseuraa ei paikkakunnalla olekaan. Mahtavaa saada tälläinen tapahtuma pystyyn näin pienemmälläkin paikkakunnalla."
Pelipaikan sekä eväät tarjosi tänään K-Supermarket Virrat, isot kiitokset!
Huomenna kiertuerekka suuntaa taas Tampereelle, jossa järjestetäänkin syksyn kiertueen viimeinen tapahtuma! Nähdään siellä!
Kiertueen tunnelmia voi seurata Instagramissa käyttäjältä @Pikkusudet ja jakaa tunnisteella #PirkkaStreetBasket.
Vuosi 2025 merkitsi Pirkka Street Basketille suurta merkkipaalua, kun koko Suomen kattava katukoripallokiertue vietti 10-vuotisjuhlavuottaan. Juhlavuosi toi mukanaan enemmän tapahtumia ja liikunnan riemua kuin koskaan aikaisemmin.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Tampereen alakoululaiset
Rauman alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Uudenkaupungin alakoululaiset
Auringoisessa säässä vuoden hausinta koulupäivää pääsisvät viettämäään Salon alakoululaiset
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Nokian alakoululaset
Vimpelin alakoulualsiet pääsivät viettämään tänään vuoden hauskinta koulupäivää
Lapuan alakoululaiset viettivät vuoden hauskinta koulupäivää
Vuoden hauskinhta koulupäivää pääsivät viettämään Virran alakoulualiset
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Riihimäen alakoululaiset