17.12.2016 Naisten Korisliigan vuoden 2016 viimeiset ottelut käytiin Vimpelissä, jossa Veto kaatoi Huiman luvuin 101-80 (54-37), Forssassa, jossa Hyvinkään Ponteva kukisti kärkikamppailussa Forssan Alun 78-86 (40-28) sekä Espoossa, kun Catz haki 61-62 (29-31) -vierasvoiton Espoo Basket Teamista.

Bria Gossin HyPo...

Wilesia Hardyn ViVe...

Sekä Elena Reshetkon Catz päättivät vuoden voittoihin. Kuvat: Kai Kilappa.
Huima avasi ottelun pistetilin, mutta sen jälkeen ottelu oli kotijoukkueen hallintaa. Veto repi eron nopeasti yli kymmenen pisteen ja iloista hyökkäyspeliä esittäneen kotijoukkueen 28-11 -johdossa mentiin toiselle neljännekselle.
Ero kasvoi 20 pisteeseen, kunnes Huiman Faith Randolph (29/5) hinasi joukkueensa 11 pisteen päähän. Hurjassa heittovireessä ollut Noora Järvikangas (20/4) kuitenkin katkaisi vieraiden kirin ja puoliajalle taululle jäivät lukemat 54-37.
Äänekoskelaisjoukkue yritti saada sinnikkäästi kiriä aluilleen, mutta Wilesia Hardyn (21/11/6) onnistumiset nostivat eron jälleen 19 pisteeseen.
Onnistunutta heittopeliä esittänyt Veto ei antanut johdon liueta käsistään myöskään viimeisellä neljänneksellä, vaan pääsi lähtemään joulutauolle voitto matkassaan.
Kotijoukkueelta onnistuivat myös 19 pistettä heittänyt Morgan Pullins sekä tupla-tuplan kerännyt Olivia Nash (17/12/7 syöttöä). Huimalta pirteästi esiintyivät Riina Kärkkäinen (15/4) ja Kenya Robinson (19/11).
Forssassa sarjan kärkijoukkueiden välisessä kamppailussa nähtiin kaksijakoinen ottelu. Avauspuoliaika oli kotijoukkueen heiniä, mutta toisella puoliajalla Ponteva sai kirivaihteen päälle.
Ottelun ensimmäiset 15 minuuttia etenivät tasaisissa merkeissä, kunnes Alku sai isomman vaihteen silmään ja karkasi 36-26 -johtoon. Puoliajalle mentäessä taululla oli 12 pistettä emäntien hyväksi, kun Kiana Johnson (14/8/8 syöttöä) nosti lay-upillaan FoA:n 40-28 -puoliaikajohtoon.
Kolmas neljännes mentiin kotijoukkueen tahdittamana, kunnes peräti 36 pistettä ottelussa tehtiallut Bria Goss ja Titta-Riina Lepistö (16/9) ottivat vierasjoukkueen harteilleen ja HyPo nousi hiljalleen Alun iholle.
Alku johti ottelua vielä neljä minuuttia ennen loppua, mutta Gossin onnistumiset veivät Pontevan johtoon ja kylmähermoisesti johdon loppuun saakka pitänyt HyPo pääsi juhlimaan vieraspisteitä.
Voittajilta tuhojaan tutusti Gossin ja Lepistön lisäksi teki tupla-tuplan kerännyt Taru Tuukkanen (15/17/7 syöttöä). FoA:n pistekärjet olivat Tyonna Snow (25/2) ja Janella Lane (15/8).
Espoo Basket Team ja Lappeenrannan Catz tarjoilivat espoolaisyleisölle todellisen jännitysnäytelmän puolustusvoittoisessa ottelussa Espoonlahdessa.
EBT aloitti ottelun kuskin paikalla, mutta avausneljännes kirjattiin vieraiden hyväksi 14-17, Valencia McFarlandin (11/3) onnistumisella.
Catz nosti eron nopeasti seitsemään pisteeseen, mutta kotijoukkue ei antanut eron retkahtaa suuremmaksi, vaan kuroi eron umpeen nopeasti. Avauspuoliajan viimeisellä kahdella minuutilla kaikki pisteet syntyivät vapaaheitoista ja puoliajalle mentiin kahden pisteen vierasjohdossa.
Kolmas kymmenminuuttinen noudatti kahta edeltäjänsä kaavaa, eikä kumpikaan joukkue onnistunut käyttämään hyväkseen etsikkoaikaansa ja viimeiselle neljännekselle lähdettiin kutkuttavassa 48-48 -tilanteessa.
Tierra Henderson (25/12) vei EBT:n 61-56 -johtoon kolme minuuttia ennen päätössummeria, mutta Chandrea Jones (9/11) ja Elena Reshetko (20/8) nostivat ”Kissalauman” pisteen päähän. Ottelun viimeiseksi koriksi jäi Samarie Walkerin onnistunut lay-up minuutti ennen loppua.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.