Voittoputkessa liitävän KTP:n vauhti sen kuin yltyy – Nyt Kotkassa kaatui sarjajohtaja Vilpas

18.12.2018 20:42 Kotkalaisjoukkue on napannut jo seitsemän peräkkäistä voittoa.

KTP:n Donte Thomas kasasi tiistaina tilastoihinsa tupla-tuplan. Kuva: Ville Vuorinen

Vielä alkukaudella hapuillen Korisliiga-parketeilla esiintynyt KTP-Basket on löytänyt joulun lähestyessä suorastaan erinomaisen pelivireen. Tiistai-iltana KTP kaatoi Steveco Areenalla vierailleen sarjakärki Salon Vilppaan 76–72 (36–39).

Voitto oli KTP:lle jo seitsemäs peräkkäinen. Vilpas puolestaan koki toisen tappion putkeen, kun lauantaina Joensuun Kataja Basket pysäytti Salossa kotijoukkueen 14 ottelun voittokulun.

– Peli oli hirveän fyysinen. En tiedä, menenkö jo liian pitkälle, mutta oli jo ihan sellainen pudotuspelifiilis, KTP-luotsi Tomi Kaminen tuumi.

Kaminen ei osaa nimetä mitään yksittäistä tekijää KTP:n huiman tasonnoston taustalla.

– Kyllä tämä on yhteisen työn tulos. Pelaajista se on lähtenyt. Asiat ovat loksahtaneet kohdilleen. 

KTP:n voitto perustui ennen kaikkea pelaajien keskinäiseen luottamukseen. Heikoillakaan hetkillä KTP ei lopettanut omaa pelaamistaan, vaan joukkue uskoi yhteiseen tekemiseen.

Kuvaavaa on, että KTP ei osunut puoliaikataukoon mennessä kolmen pisteen kaaren takaa kertaakaan. Toisella puoliajalla kotkalaiset eivät kuitenkaan muuttaneet peruselementtejään ja kolmosetkin hiljalleen alkoivat löytää oikean osoitteen.

Rautasalo teki muutoksen ottelun kulkuun

KTP:n todellisena sytyttäjänä toimi nuori takamies Markus Rautasalo. Kolmannen jakson lopulla Rautasalo otti lyhyessä ajassa kaksi henkeä nostattavaa riistoa. Lisäksi 18-vuotias lupaus jakoi reilun seitsemän minuutin peliajallaan komeasti neljä syöttöä. 

Rautasalon johdolla KTP otti ottelussa ohjat käsiinsä, takaa-ajajasta tuli karkulainen.

– Lähdimme taistelemaan. Tiesimme, että vastus on kova, Rautasalo puhalsi.

– Minun roolini on tuoda penkiltä energiaa ja huilauttaa (Antto) Nikkarista pääsääntöisesti.

KTP:n pisteet jakaantuivat jälleen tasaisesti. Kaikkiaan viisi pelaajaa ylsi kaksinumeroiselle pisteluvulle. Eniten pisteitä heitti Matt Williams Jr. (16/8). Donte Thomas kasasi tilastosarakkeeseensa tupla-tuplan: 14 pistettä ja 12 levypalloa.

Sarjaa edelleen ylivoimaiseen tyyliin johtavan Vilppaan pelaaminen on viime otteluissa takkuillut. Maaottelutauon jälkeen salolaisten plakkarissa on kaksi niukkaa voittoa Lapuan Kobrista ja Tampereen Pyrinnöstä sekä tappiot Katajalle ja KTP:lle.

Kotkassa Vilppaalle kaikki kaikessa oli järkälemäinen Jamie Skeen (28/11). Myös pelintekijät Teemu Rannikko (11/3/4s) ja Aatu Kivimäki (10/3) tekivät oman osansa pisteistä. Muutoin Vilppaan hyökkääminen oli vailla lennokkuutta.

– Tappioista en osaa olla kovinkaan huolissaan. Jokaiselle joukkueelle tulee kaudessa huonompia hetkiä. Olennaisempaa on, miten huonot hetket käsittelee. Moni ei esimerkiksi muista, että Kauhajoki hävisi viime tammikuussa viisi peliä putkeen ja sitten marssi keväällä mestaruuteen. Vaikeista hetkistä pitää siis yhdessä nousta, koripallokausi on vuoristorataa, Vilppaan päävalmentaja Joonas Iisalo linjasi.

KTP:n kausi jatkuu vielä ennen joulua perjantaina kotiottelulla Katajaa vastaan. Vilpas sen sijaan saa perjantaina vieraakseen Helsinki Seagullsin.

Ottelutilasto

 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

Näytä lisää vastaavia