31.1.2016 Loimaan Bisonsin hieno taistelu ei riittänyt voittoon sunnuntain VTB-Liigan ottelussa venäläistä Nizhni Novgorodia vastaan. Bisons johti ottelua puoliajalla, mutta Nizhni Novgorodin kolmas jakso nosti joukkueen johtoasemaan ja päätösjaksolla vierailijoiden rutiinitaso riitti pitämään loimaalaiset takanaan. Loppulukemat Loimaan Liikuntahallissa kirjattiin venäläisjoukkueelle numeroin 79-73 (36-48).

P.J. Hill ja Bisons eivät onnistuneet pitämään johtoasemaansa loppuun asti VTB-Liigan ottelussa Nizhni Novgorodia vastaan. Kuva: Kai Kilappa
Loimaan Bisons tarjosi kotiyleisölleen hienon taistelun, mutta voittoon asti biisonilauman esitys ei sunnuntain VTB-Liigan kamppailussa riittänyt. 993-päisen Loimaan Liikuntahallin yleisön harmiksi Nizhni Novgorod nousi puoliajan tappioasemastaan ensin kolmannella jaksolla johtoon, ja päätösjaksolla onnistui pitämään Bisonsin takanaan.
Voitolla Nizhni Novgorod jatkaa VTB-Liigan viimeisellä pudotuspelipaikalla, kolme voittoa Bisonsin edellä.
Sunnuntain ottelun ensimmäinen puoliaika kulki vahvasti Bisonsin hallinnassa. Loimaalaisten totutun aktiivinen ja tiivis puolustus piti Nizhni Novgorodin avausjaksolla vain 13:ssa pisteessä ja Bisonsin pitäessä tempon korkeana myös hyökkäyspäässään, lähtivät loimaalaiset toiselle jaksolle 10:n pisteen johtoasemassa. Vierailijat onnistuivat saamaan hyökkäykseensä lisää vauhtia ja tehokkuutta toisella kymmenminuuttisella, mutta Bisons pystyi vastaamaan venäläisten tason nostoon hienosti ja puoliajalle lähdettiin loimaalaisten johtaessa ottelua 12:lla pisteellä.
Kolmas jakso muutti kuitenkin kaiken. Nizhni Novgorod tuli isolta tauolta latautuneena ja huomattavasti kotijoukkuetta aggressiivisemmalla otteella. Jakson ensimmäiset reilut viisi minuuttia kirjattiin vierailijoille lukemin 21-7, ja johtoasema vaihtoi omistajaa. Tämän jälkeen Bisons kävi vielä kertaalleen jakson aikana tasoissa, mutta ei onnistunut tuon jälkeen enää pääsemään ottelussa kahta pistettä lähemmäksi venäläisiä vieraitaan.
Päätösjakson kiri jäi Bisonsin osalta vajaaksi, loimaalaisten selvittäessä tiensä kahden pisteen päähän kymmenisen sekuntia ennen päätössummeria. Vierailijat pitivät kuitenkin hermonsa, ja sinetöivät loppulukemat 79-73 (36-48) vapaaheittoviivalta.
Bisonsin parhaimmistoon sunnuntain harmittavassa tappiossa lukeutuivat 19 pistettä heittänyt takamies Aubrey Coleman, 16 pistettä pussittanut laituri Martin Zeno, sekä tupla-tuplan 12 pisteellä ja 11 levypallolla toimittanut sentteri Ike Udanoh.
Nizhni Novgorodin riveistä kovinta jälkeä teki 23 pistettä ja 7 levypalloa nimiinsä kirjauttanut Semen Antonov. Antonoville tukea antoivat takamies Dimitri Khvostov (15 pistettä/8 syöttöä), sekä slovenialainen sentteri Rasid Mahalbasic (15/7/5 syöttöä).
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.