16.8.2023 10:11 Viime kaudella naisten Korisliigassa SM-kultaa voittanut Peli-Karhut on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen päättyneen kauden naisten Korisliigan parhaaksi pelaajaksi valitun Roosa Kososen kanssa.

Roosa Kosonen jatkaa Kotkassa. Kuva: Ville Vuorinen
Viime kaudella ensimmäisen kautensa PeKassa pelannut Kosonen oli keskeisessä roolissa, kun PeKa voitti viidennen peräkkäisen Suomen mestaruuden. Mestaruus oli Kososelle uran ensimmäisen aikuisten sarjan Suomen mestaruuden.
Kosonen kirjautti viime kaudella vakuuttavat tilastot 14 pistettä, 8,7 levypalloa, 1,4 koriin johtavaa syöttöä sekä yhden torjunnan ottelua kohden.
23-vuotias Catz-kasvatti on pelannut naisten Korisliigassa 212 ottelua 10 pisteen ja 6,4 levypallon ottelukohtaisella keskiarvolla. Kosonen valittiin keväällä 2023 Vuoden pelaajaksi. Lisäksi hänet on kahdesti valittu vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi (2018, 2021).
Kosonen on pelannut viisi aikuisten maaottelua, seitsemän haastajamaajoukkueen ottelua sekä 42 nuorten maaottelua. Kosonen kuului historialliseen universiadijoukkueeseen, joka voitti aiemmin elokuussa pronssia Kiinassa käydyissä kisoissa.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.