13.6.2011 Korisliigan pronssiotteluun asti keväällä edennyt Uudenkaupungin Korihait on solminut ensi kauden kattavan sopimuksen oman kasvattinsa, Korisliigan vuoden tulokkaaksi nimetyn Cedric Latimerin, 23, kanssa.

Cedric Latimer palaa Lahdesta kasvattajaseuraansa.

Latimer on pelannut urallaan 36 nuorten maaottelua. Kuvat: Francois Perthuis ja FIBA Europe.
Namika Lahtea edustanut 198-senttinen Latimer takoi tulokaskaudellaan 13,1 pisteen ja 5,8 levypallon keskiarvot palattuaan Suomeen viiden Yhdysvalloissa vietetyn vuoden jälkeen.
- Halusin kehittyä pelaajana entistä monipuolisemmaksi ja uskon Korihaiden tarjoaman paketin kehittävän minua pelaajana eniten, kommentoi Latimer seuravalintaansa tuoreeltaan.
Suomen pääsarjan kaikkien aikojen parhaiden amerikkalaisvahvistusten joukkoon kuuluvan Erwin Latimerin poika Cedric pelasi vuosina 2006-10 yliopistokoripalloa USA:n NCAA-liigassa Santa Claran ja St. Francisin joukkueissa. Latimerin paras yliopistokausi oli 2009/10, jolloin hän viimeisteli 9,0 pistettä, 2,7 levypalloa ja 1,1 syöttöä ottelua kohden (kakkoset 44,8%, kolmoset 39,6%, vapaaheitot 72,2%).
Latimer on myös pelannut 36 nuorten maaottelua, joissa hän on heittänyt 324 pistettä.
Korihaissa Cedric Latimerin paluuta kotikonnuille tervehdittiin ilolla. Vuonna 2001 Korihaista Helsingin kautta maailmalle lähtenyt Latimer tuo Korihaille viime kaudella tavaramerkiksi syntynyttä urheilullisuutta.
- Olen äärimmäisen iloinen, että Cedric valitsi seurakseen juuri Korihait. Hänen avullaan pystymme olemaan ensi kaudella vielä urheilullisempia sekä kookkaampia kuin viime kaudella, kiitteli Korihaiden seurapomo Tom Westerholm tyytyväisenä.
- Kaikki kolme siirtomarkkinoilta haaviimme tarttunutta pelaajaa (Latimer, Pyry Rainamaa, Mikael Herbert) ovat olleet juuri niitä vonkaleita, joita eniten halusimme. Pitääkin antaa kiitokset seuran johtokunnalle sekä erityisesti joukkueenjohtaja Mikko Frimodigille tuesta näissä neuvotteluissa, Westerholm jatkoi.
Korihailla on ensi kauden joukkueessaan kolme viime kauden päätteeksi palkittua pelaajaa. Vuoden tulokkaan palkinnon saavuttaneen Latimerin lisäksi haipaidassa jatkavat kehittyneimmän pelaajan palkinnon saavuttanut Petri Heinonen sekä sarjan parhaimmaksi kuudenneksi pelaajaksi valittu Mikko Jalonen. Kolmikkoa täydentävät Kouvolasta palaava Mikael Herbert sekä I divisioonassa ToPo:n farmijoukkue TomPo:ssa hurjaa jälkeä takonut Pyry Rainamaa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.