3.8.2023 09:16 Viime kauden päätteeksi naisten Korisliigassa hopeaa voittanut Torpan Pojat ja IImar’I Thomas ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

ToPon IImar'I Thomas oli viime kaudella yksi sarjan parhaimmista pelaajista. Kuva: Ville Vuorinen
Thomas saapui Suomeen ensimmäiselle ammattilaiskaudelleen UCLA:n kovatasoisesta yliopistosta, jota ennen hän oli viettänyt neljä kautta Cincinnatissa. Yliopistokaudet Thomas teki kovia tilastoja, ja sama jatkui myös Suomessa. Kauden päättyessä tilastorivi näytti lukemia 26,8 pistettä, 8,2 levypalloa, 3,1 koriin johtanutta syöttöä.
- Viime kausi oli mielestäni kokonaisuudessaan hyvä. Vaikka emme yltäneetkään aivan mestaruuteen asti, oli hienoa päästä tekemään seurahistoriaa. Kaikki tuki, jota saimme niin faneilta kuin kaikilta muiltakin ToPossa, tuntui upealta, Thomas kommentoi seuran tiedotteessa.
- Päätin jatkaa ToPossa alkavankin kauden, koska haluan päästä taas pelaamaan mestaruudesta ja samalla kehittämään myös omaa peliäni. ToPo on loistava organisaatio kaikkine upeine ihmisineen ja odotan innolla, että pääsemme ottamaan yhdessä seuraavan kehitysaskeleen, Thomas jatkaa.
- IImar´I pelasi todella hyvin viime kaudella mutta on vielä nuori ja kehittyy koko ajan. Olen todella tyytyväinen, että hän luottaa ToPon ohjelmaan kehittyäkseen pelaajana ja päästäkseen tulevaisuudessa henkilökohtaiseen tavoitteeseensa. Meillä on myös tulevalla kaudella yhteinen ja selkeä tavoite joukkueena, joukkueen GM Jussi Syrjänen kommentoi.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät käynnistyvät torstaina 2. huhtikuuta, kun molemmat välieräsarjat käynnistyvät.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.