13.11.2010 19:25 Korisliiga-joukkue Namika Lahtea on koeteltu viime päivinä pitkällä listalla ikäviä uutisia. Lauantaina joukkue sai listalle vihdoin myös positiivisen uutisen, kun seura ilmoitti puolustuksen erikoismiehenä ja taistelijan tunnetun Ville Vesalan paluusta pelikentille.
Ville Vesala palaa auttamaan loukkaantumisista kärsivää ja ikävien uutisten ympäröimää kasvattaseuraansa. Kuva: Francois Perthuis.
27-vuotiaan ja 188-senttisen Vesalan paluu tulee Lahdelle tarpeeseen. Namikan takalinjoilta ovat poissa Roope Suonio sekä Ilkka Vuori.
Lonkkavamma pitää Suonion sivussa ainakin tämän kuun loppuun asti. Ilkka Vuoren tilanne on ikävämpi. Hänen jo aiemmin operoidun polven jänteessä on repeämä. Pahimmassa tapauksessa Vuori ei pelaa koko loppukautena. Vuori oli polvivamman vuoksi sivussa koko kauden 2009-10.
Aiemmin tällä viikolla Lahden tuoreimman amerikkalaispelaajan Tyrone Nelsonin vanhemmat menehtyivät auto-onnettomuudessa ja Nelson palasi kotimaahansa.
Ville Vesala on Namika Lahden vahvuudessa jo sunnuntaina, kun lahtelaiset saavat vieraakseen Joensuun Katajan.
Vesala ilmoitti lopettavansa pääsarjauransa viime keväänä. Hän pelasi ennen ilmoitustaan 296 runkosarjaottelua ja 53 playoffs-peliä Namika Lahden ja Katajan paidassa.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.