6.4.2013 Koripallon nuorten SM-välierät pyörähtivät käyntiin lauantaina päivällä ja niin A-tyttöjen kuin B-poikienkin välieräavauksissa nähtiin koti- ja vierasvoitot. WB/Capitals (A-tytöt) ja HNMKY (B-pojat) ylsivät voittoihin kotikentillään, kun taas Honka Akatemia (A-tytöt) ja HoNsU (B-pojat) hakivat vierasvoitot.

Jenni Rantasen Honka Akatemia haki A-tyttöjen välieräavauksessa vierasvoiton Orimattilasta.

Lauri Markkanen kauhoi 18 levypalloa, kun HoNsU yllätti ToPon B-poikien 1. SM-välierässä. Kuvat: Tytti Nuoramo & Tuomas Venhola.
A-tyttöjen välierien avausottelussa Orimattilassa OrJy ja Honka Akatemia mittelivät välierävoitosta tasaisesti kymmenen minuutin ajan.
Toisella jaksolla Hongan puolustus loksahti uomiinsa, ja espoolaiset karkasivat 18 pisteen taukojohtoon sallimalla OrJylle vain kaksi pistettä. Honka pysytteli noin kymmenen pisteen johdossa koko toisen puoliajan ja haki 42–56 (16–34)-avausvoiton.
– Pelasimme hyvällä energialla ja saimme puolustuksellamme vastustajan mukavuusalueeltaan pois. Huomenna vastassa on todennäköisesti sisuuntunut Jymy, joten edessä ei taatusti ole helppo peli, Honka Akatemian A-tyttöjen päävalmentaja Aapo Heinonen mietti.
Hongasta Jenni Rantanen (13/2), Taru Pekkala (10/11) ja Emilia Helle (12/1) olivat terävimmät. OrJystä Salla Pelkonen (14/5) nousi korkeimmille pisteille.
Samaan aikaan Helsingissä WB/Capitals riisui Espoo Basket Teamin aseista 79–45 (44–28)-voitollaan. WB/Capitals vei toisen jakson 31–18 ja löi lyötyä kolmannella jaksolla, joka päättyi helsinkiläisten hyväksi 19-1.
Audrey Mulumba (18/8), Janniina Salminen (12/3) ja Ninni Salmi (10/7/6 syöttöä) keräsivät WB/Capitalsin parhaat tyylipisteet. EBT:n pisteykkönen oli Riina Salo (13/1).
Toiset välieräottelut pelataan sunnuntaina Espoossa Honka Akatemian ja EBT:n kotikentillä.
B-poikien SM-välierien ensimmäisessä ottelussa Helsingissä nähtiin hienoinen yllätys, kun jyväskyläläinen HoNsU haki ToPosta 63–75 (36–35)-vierasvoiton.
ToPo johti ottelua vielä lukemissa 55–42 kolmannen jakson puolivälin jälkeen, kunnes HoNsU siirtyi 2-3-paikkapuolustukseen, joka hyydytti helsinkiläiset tyystin. Semi Laine ja Eero Abbey palauttivat perättäisillä kolmosillaan vieraat peliin, ja neljännen jakson alku meni HoNsUlle 11-0.
– Paikkapuolustuksella peli lähti kääntymään. Oli helppoa pelata, kun vastustaja ei saanut kaukoheittojaan sisään, HoNsUn B-poikien päävalmentaja Juha-Matti Lehtonen kuittasi.
HoNsUn parhaat olivat Semi Laine (22/3/3 syöttöä), Eero Abbey (19/9) ja Lauri Markkanen (12/18), ToPosta Joel Jokinen (15/5) upotti korkeimmat pisteet.
Toisessa Helsingissä pelatussa ottelussa runkosarjavoittaja HNMKY oli murskaava Tapiolan Honkaa vastaan. Jo tauolla 15 pisteellä johtanut HNMKY salli Hongalle toisella puoliajalla vaivaiset yhdeksän pistettä ja porhalsi 83–34 (40–25)-voittoon.
Edon Maxhuni (22/5), Lassi Nikkarinen (17/3/5 syöttöä/8 riistoa) ja Matias Suvanto (12/8) johtivat helsinkiläisnäytöstä. Hongasta Lasse Gummerus (10/6) pääsi yksin kaksinumeroisille pisteille.
Välierät jatkuvat sunnuntaina Jyväskylässä ja Espoossa.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilpasta määrätietoisesti kohti pudotuspelikevättä johtava Samu Adler, 18 vuotta, on toipunut marraskuisen jalkaoperaationsa jäljiltä aikataulussa. Tänään alkavassa maajoukkueikkunassa Adler kertoo tavoitteekseen osoittaa Susijengille arvonsa ja potentiaalinsa ja kilpailla paikasta MM-karsintarotaatiossa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Viljami Vartiainen, joka heitti 25 pistettä ja 7 kolmosta, sekä Olavi Suutela, joka kahmi 11 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyössä perustama We deliver -rahasto on jakanut avustuksia jo 19. kertaa. Vuonna 2018 perustettu rahasto on noussut merkittäväksi tekijäksi suomalaisessa urheilukentässä, varmistaen harrastamisen jatkumisen sadoissa perheissä.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.