26.4.2014 A-tyttöjen ja B-poikien mitalipelit käynnistyivät lauantaina Helsingissä. WB/Capitals I vei A-tyttöjen SM-sarjan finaaliavauksessa lappeenrantalaista Catziä 61-43 (27-18). B-pojissa puolestaan Helsingin NMKY oli Tampereen Pyrintöä vahvempi lopputuloksella 96-75 (45-35).

Moona Hämäläinen kaapi 22 levypalloa A-tyttöjen finaaliavauksessa WB/Capitals I:lle.

HNMKY:n Edon Maxhuni heitti 32 pistettä Pyrintöä vastaan B-pojissa. Kuvat: Tuomas Venhola.
WB/Capitalsin levypallopeli oli silkkaa myrkkyä Catzille, joka hävisi levypallot peräti 68-37. Helsinkiläisten irtopallokoneena kunnostautui Moona Hämäläinen, jonka näppeihin tarttui uskomattomat 22 levypalloa. 187-senttinen sentteri teki lisäksi 18 pistettä.
Myös Ninni Salmi (13/7) ja Evianna Sipilä (11/7) ylsivät kaksinumeroisille pistelukemille WB/Capitalsilta. Catzin ykkönen oli Veera Pirttinen (13/4).
WB/Capitals johtaa ottelusarjaa 1-0. Toinen finaali pelataan sunnuntaina Lappeenrannassa.
HNMKY kasasi kymmenen pisteen eron puoliaikaan mennessä Pyrintö vastaan ja ei suostunut luopumaan johtoasemastaan. Tamperelaiset pääsivät parhaimmillaan neljän pisteen päähän päätösneljänneksellä, mutta helsinkiläiset repivät loppulukemat yli kahteenkymmeneen pisteeseen.
Kvartetti Edon Maxhuni (32/5/4 syöttöä), Tommi Rasi (23/5), Semi Saari (20/9/4 riistoa) ja Jyri Eboreime (15/7/5 riistoa) olivat HNMKY:n voiton pääarkkitehdit. Pyrinnöltä onnistuivat Frans Ryhänen (14/6) ja Aleksi Juutinen (12/9/4 syöttöä).
HNMKY on 1-0-ottelujohdossa. Finaalien toinen osaottelu pelataan sunnuntaina Tampereella.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Miesten I divisioona A:n kauden huipennus käynnistyy torstaina, kun pudotuspelit käynnistyvät kolmella ottelulla. Runkosarjan ykkönen ACO Basket lähtee mestaruusjahtiin selkeän ennakkosuosikin paineet niskassaan, mutta niskaan hengittävät muun muassa hyökkäysvoimainen Kipinä Basket ja tarkkakätinen Karkkila.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Vauhdikasta 3x3 -korista pääsee pelaamaan ympäri Suomea erilaisissa tapahtumissa. SM-kiertue 2026 starttaa Helsingin Triplassa 23. toukokuuta.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Miesten I divisioona A:ssa runkosarja saatiin päätökseen ACO Basketin hallinnassa, ja pudotuspeliparit ovat nyt selvillä jännittävien päätöskierrosten jälkeen. Samaan aikaan I divisioona B:ssä käydään kiivasta kamppailua niin kärkipäässä kuin häntäpäässä. Naisten I divisioonassa nähtiin tärkeitä onnistumisia kaikissa kolmessa lohkossa, ja muun muassa Catz sekä Feeniks Basket kohensivat asemiaan vakuuttavilla kotivoitoilla.
Susijengi pääsee seitsemännen kerran peräkkäin täyden kotiyleisön eteen, kun joukkue kohtaa seuraavaksi Unkarin MM-karsinnassa Veikkaus Arenalla Helsingissä 3. heinäkuuta.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset saivat päätöksensä suomalaisten osalta. Valtakunnallisessa lopputurnauksessa, March Madnessissä, nähdään suomalaisista Elina Aarnisalo (North Carolina), Elsa Lemmilä (Ohio State) ja Albina Syla (Rhode Island).