17.2.2020 09:00 Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakoi helmikuussa 80 stipendiä vähävaraisien perheiden koripallon harrastamisesta aiheutuvien kulujen kattamiseen.
Stipendit ovat auttaneet monen perheen lapsia pysymään tärkeässä ja rakkaassa harrastuksessa kiinni. Avustuksia on käytetty niin koripalloturnausten ja pelireissujen kulujen pienentämiseen kuin kenkien sekä muiden tarvittavien varustuksien hankitaan.
- Tyttärellemme koripallo on ”henki ja elämä”. Terveellinen urheilijan elämäntapa on tullut osaksi hänen arkeaan harrastuksen myötä. Tyttäremme luokalla on alakoulusta asti ollut vain muutama tyttö, joten koripallojoukkueen myötä kaveripiiri on kasvanut,nimettömänä pysyttelevä lahjoituksen saanut perhe kertoo.
Perheen lapsille koripallo on mieluisa harrastus ja liikuntamuoto. Harjoituksissa nuoret näkevät kavereita ja solmivat loppuelämän kestäviä ystävyyssuhteita. Ystäväsuhteet ovat loppuelämän kannalta onnistuneita kolmen pisteen heittoja tärkeämpiä asioita.
- Ennen harrastuksen aloittamista poikamme oli ennemminkin syrjäänvetäytyvä kuin kaveripiirissä hengaileva lapsi, joten koripallo harrastuksena on ollut hänelle kultaakin arvokkaampi harrastus. Koripallon, valmentajien ja joukkueen myötä pojasta on kasvanut reipas nuori miehen alku.
- Koripallo on tuonut molempien lastemme elämään uusi ystäviä, perheen äiti kertoo lapsiensa harrastuksen merkityksistä.
Ensimmäisen kerran We deliver -rahaston tukia jaettiin tammikuussa 2019, jolloin rahasto jakoi 26 stipendiä. Avustuksia jaettiin nyt helmikuussa kolmannen kerran. Sekä viime syksynä, että nyt helmikuussa stipendejä jaettiin 80 lapselle.
Kolmen hakukierroksen aikana on pystytty auttamaan liki 200 lasta ja tukia on jaettu reilun vuoden aikana yli 41 000 euroa.
- Kun rahasto laitettiin pystyyn, en voinut kuvitellakaan, mitä siitä seuraa. Haluan tässä vaiheessa kiittää jokaista lahjoittajaa, jotka ovat omalla panoksellaan auttaneet lapsia pysymään koriksen parissa, kommentoi Suomen Koripalloliiton yhteyspäällikkö Jussi Laurila.
- Samaan hengenvetoon täytyy vielä todeta, että prosessi oli myös hyvin raskas. Noin 150 perhettä jäi tällä kierroksella ilman tukea, joten avun tarve on valitettavasti valtaisa. Pyrimme löytämään yhdessä yhteistyökumppaneidemme kanssa tulevaisuudessa ratkaisuja, jotta saisimme tukea kaikille apua tarvitseville perheille.
Helmikuun tukikierros lähti maksuun Koripallosäätiön avulla viime perjantaina. Seuraava hakukierros järjestetään syksyllä.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakoi helmikuussa 115 stipendiä vähävaraisien perheiden koripallon harrastamisesta aiheutuvien kulujen kattamiseen.
We deliver -rahasto on saanut nimettömänä pysyttelevältä taholta suuren rahallisen lahjoituksen. Suomen Koripalloliiton ja PostNordin yhteistyön myötä perustettu rahasto on avustanut vähävaraisia perheitä pysymään koripalloharrastuksessa vuodesta 2018.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia jo 12. kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea tiistaihin 31.1. mennessä.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakoi syyskuussa 77 stipendiä vähävaraisien perheiden koripallon harrastamisesta aiheutuvien kulujen kattamiseen.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia jo 11. kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea sunnuntaina 4.9. mennessä.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto haluaa olla auttamassa sotaa pakenevia ukrainalaisia perheitä tarjoamalla heille mahdollisuuden koripalloharrastuksen jatkumiseen Suomessa.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia jo seitsemännen kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea sunnuntaihin 22.8. mennessä.
Yhdessä kerätty 100 000 potti mahdollistaa monille vaikeassa tilanteessa olevien perheiden lapsille mahdollisuuden pysyä rakkaassa koripalloharrastuksessaan.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia jo kuudennen kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea sunnuntaihin 31.1. mennessä.
Suomen Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakoi lokakuussa 80 stipendiä vähävaraisien perheiden koripallon harrastamisesta aiheutuvien kulujen kattamiseen.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia viidennen kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea tiistaihin 15.9. mennessä.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakoi ylimääräisellä kierroksella tukea koronaviruksen tuoman poikkeustilanteen johdosta jäljellä oleviin kausimaksuihin.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto järjestää koronaviruksen tuoman poikkeustilanteen myötä ylimääräisen hakukierroksen vähävaraisille perheille koripalloharrastuksessa pysymiseen.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto järjestää koronaviruksen tuoman poikkeustilanteen myötä ylimääräisen hakukierroksen vähävaraisille perheille koripalloharrastuksessa pysymiseen.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia kolmannen kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea sunnuntaihin 19.1. mennessä.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakoi kesäkuussa 59 stipendiä.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia jo 13. kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea sunnuntaihin 14.5. mennessä.
Kevään ensimmäinen Parempaa korista -webinaari järjestetään 18.4., jolloin aiheen keskiössä ovat lapset ja nuoret psyykkisen hyvinvoinnin näkökulmasta.
Suomalaisessa koripallossa on jälleen tehty uusi lisenssiennätys. Tällä kaudella lajissa on nähty harrastajia lajin ennätysmäärä, kun lisenssimäärässä ylitettiin aiempi, viime vuonna tehty lisenssiennätys.
Verkkopalvelu VertaaEnsin.fi teki laajan lasten ja nuorten harrastusten kustannusvertailun, jossa vertailtiin yhtätoista suosittua liikuntaharrastusta pääkaupunkiseudulla. Vertailussa laskettiin harrastuksien vuosikustannukset ikäryhmän ja panostustason mukaan. Koripallo oli vertailussa halvin joukkuelaji.