Whisby Kauhajoelta Lappeenrannan avuksi

7.2.2008 Suomen cupin joulukuussa voittanut, mutta pelaajapulasta kärsivä Lappeenrannan NMKY on solminut kevään mittaisen sopimuksen 35-vuotiaan konkarilaituri Glen Whisbyn kanssa. Whisby saapui Suomeen ja Kauhajoelle pari viikkoa sitten, mutta sopimusta osapuolten välille ei syntynyt.

Lappeenrannan ja Whisbyn sopimukseen liittyy kahden viikon koeaika. Kauhajoella Whisby ei koeaikansa aikana päässyt tositoimiin. LrNMKY:ssä Whisbyn on määrä pukea seuran värit ylleen jo perjantaina, kun lappeenrantalaiset matkustavat KTP Basketin vieraaksi.  

203-senttinen Whisby oli syyskaudella useamman kuukauden pelaamatta. Kuntoon päästessään mieheltä on lupa odottaa merkittävää panosta. Whisby on kiertänyt Eurooppaa jo 12 vuoden ajan ja hän on pelannut mm. Espanjassa, Italiassa, Ranskassa, Turkissa ja Venäjällä. Viime kaudella hän edusti Ranskan ykkösliigassa Hyeres-Toulonia kirjauttaen tehoikseen 7,8 pistettä ja 7,1 levypalloa 19,4 peliminuutissa.

Lappeenrantaan Whisbyn toivotaan tuovan erityisesti levypallovoimaa ja syvyyttä.  

- Whisby on ennen kaikkea joukkuepelaaja, jonka ei tarvitse huolehtia omista tilastoista seuraavaa sopimusta varten, heittää Lappeenrannan luotsi Mika Turunen seuran nettisivuilla. 

Lappeenrannalla on ennestään ulkomaalaisosastolla Adrian Henning ja Ivan Harris. FIBA Eurocupissa joukkuetta edusti virolainen Reinar Hallik, joka jätti seuran europelien päätyttyä.  

Kauteen lukumäärällisesti pienellä miehistöllä lähtenyt Lappeenranta joutui viime viikonvaihteessa loukkaantumisten ja sairasteluiden vuoksi kiusalliseen tilanteeseen, kun se sai jalkeille liigapeliin Namika Lahtea vastaan ainoastaan kuusi pelaajaa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 13:40 Korisliiga

Valtteri Mervola jatkaa Pyrinnössä

 Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

30.4.2026 09:51 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita kultainen koripallo tai Ruudun 3 kuukauden lahjakortteja

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.

30.4.2026 08:54 Korisliiga

Korisliigan finaalierotuomarit valittu

Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

Näytä lisää vastaavia