Williams ja Poikola taas palkintogaalan tähdet, Kaunisto vuoden pelaaja

12.5.2011 Toisen perättäisen miesten Suomen mestaruutensa saalistaneen Tampereen Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola ja amerikkalaispelaaja Damon Williams juhlivat jälleen Koripalloliiton vuotuisessa palkintogaalassa. Kouvojen Ville Kaunisto palkittiin puolestaan ensimmäisen kerran Korisliigan vuoden pelaajana.

Korisliiga-joukkueiden kapteenit ja valmentajat arvostivat Kouvoja edustaneen Ville Kauniston vuoden pelaajaksi.

Damon Williams poistui Koripalloliiton palkitsemistilaisuudesta finaalien MVP:lle ja vuoden vahvistukselle osoitettujen pystien kanssa.

Pyrinnön toistamiseen mestariksi luotsannut Pieti Poikola pokkasi jälleen vuoden valmentajan tittelin.

Kesälomaa viettävä Kaunisto haluaa seuraavaksi pelata mestaruudesta.

Vuoden puolustuspelaajana jälleen palkittu Vesa Mäkäläinen ehti puolustusvelvollisuuksien ohella kohdella korirautoja kaltoin.

Miesten maajoukkueympyröihin viime kesänä tunkeutunut Petri Heinonen (Korihait) jatkoi nousuaan viemällä vuoden kehittyneimmän pelurin palkinnon.

Mikko Jalonen täydensi Korihaiden menestystä vuoden parhaan kuudennen pelaajan palkinnon.

Cedric Latimer tuli ryminällä Korisliigaan ja vei vuoden tulokkaan arvonimen.

Tamperelainen Pekka Niemi palkittiin ensi kertaa Korisliigan vuoden erotuomarina. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa & Matti Koskinen & Tytti Nuoramo.

Poikola, 33, ja Williams, 37, juhlivat Koripalloliiton palkintogaalassa jo vuosi sitten, jolloin Poikola valittiin vuoden valmentajaksi ja Williams Korisliigan finaalien MVP:ksi (arvokkain pelaaja).

Tänä keväänä Williams sai osakseen yhden kunnianosoituksen lisää, kun Korisliigan kapteenit ja päävalmentajat äänestivät hänet myös liigan vuoden ulkomaalaispelaajaksi. Edellisen kerran Williams palkittiin vuoden ulkomaalaispelaajan palkinnolla kymmenen vuotta sitten, keväällä 2001.

– Tällaisen palkinnon saaminen on aina kunnia. Se kertoo siitä, että jotain on tehty oikein. Kuten sanoin viime vuonna, tämä on kuin kirsikka kakun päällä, mutta mestaruus on se, mikä merkitsee eniten, Williams lausui.

Toisen perättäisen mestaruutensa voittanut Pyrintö oli Poikolan komennossa lähes suvereeni. Tamperelaiset voittivat 44 runkosarjaottelustaan 37 ja yhdestätoista pudotuspeliottelustaan yhdeksän. Pudotuspelien aikana Pyrintö hävisi finaaleissa kahdesti vieraissa Joensuun Katajalle, mutta voitti finaalien kolme kotiotteluaan 13,3 pisteen marginaalilla.

– Kausi oli helppo, mutta vaikea. Vaikean kaudesta teki se, että hyökkäysjärjestelmämme ei ollut minulle tuttu kauden alussa, joten jouduin opettelemaan sitä pitkin kautta pelaajien kanssa. Toisaalta helpon kaudesta teki se, että pelasimme pitkin kautta samoja hyökkäyskuvioita, ja kauden lopussa olimme jättäneet arsenaaliin vain ne, jotka toimivat parhaiten, Poikola summasi päättyneen kauden haasteet.

Williams pelasi tasaisen varman runkosarjakauden urakoiden täyden 44 ottelua 18,8 pisteen, 9,5 levypallon 4,5 syötön, 1,6 riiston ja 1,2 blokin keskiarvoilla. Runkosarjan aikana Williams valittiin myös kahdesti Korisliigan ”kuukauden pelaajaksi”. SM-finaaleissa Katajan Jared Newson varjosti Williamsia tehokkaasti, mutta siitä huolimatta Williams oli joukkueensa tehokkain 15,2 pisteen, 12,2 levypallon, 2,6 syötön ja 1,4 blokin keskiarvoillaan.

Erityishuomionsa ansaitsee myös Pyrinnön voittovire Poikola-Williams-kaksikon kanssa. Joukkue on voittanut runkosarja ja pudotuspelit mukaan lukien 130 ottelustaan 106 (voittoprosentti 81,5 %) parantaen jatkuvasti tahtiaan. Vuoden 2011 aikana Pyrintö on kerännyt 29 voittoa ja vain kolme tappiota (90,6 %).

Kaunisto vuoden pelaaja, Mäkäläinen toistamiseen vuoden puolustaja

Syksyllä 2009 viiden vuoden ulkomaan taipaleeltaan paluun Suomen Korisliigaan tehnyt Ville Kaunisto, 29, äänestettiin ensimmäistä kertaa Korisliigan vuoden pelaajaksi. 205-senttinen Kaunisto oli kauden 2010-11 Kouvojen nuoren joukkueen selkäranka ja isähahmo.

Kaunisto oli SM-runkosarjan tehokkain kotimainen pelaaja 14,0 pisteen, 10,7 levypallon, 2,2 syötön ja 1,1 riiston keskiarvoillaan. Kolmessa pudotuspeliottelussa Joensuun Katajaa vastaan Kaunisto viimeisteli 13,0 pistettä, 8,7 levypalloa ja 3,3 syöttöä.

- On hienoa, että valmentajat ja pelaajat arvostavat sitä työtä, jota olen Korisliigassa tehnyt, Kaunisto miettii.

Kaunisto on juhlinut uransa aikana kerran Suomen mestaruutta, keväällä 2004 Kouvojen paidassa. Sen jälkeen kaarinalaisen Uran kasvatti ehti pelata viiden kauden aikana Jesissä (Italia), Fribourgissa (Sveitsi), Plasenciassa (Espanja), Cajasolissa (Espanja), Oviedossa (Espanja), Tarragonassa (Espanja) ja BBC Nyonissa (Sveitsi) ennen paluutaan Kouvolaan.

Kauhajoen Karhun 200-senttinen, 24-vuotias Vesa Mäkäläinen puolestaan pokkasi toisen kerran Korisliigan vuoden puolustajan pystin. Edelliskauden Ruotsin pääsarja Basketliganin Luulajan Plannjassa pelannut Mäkäläinen pelasi tehokkaan kauden Pohjanmaalla 13,9 pisteen, 6,2 levypallon ja 1,3 syötön kausikeskiarvoillaan.

– Pari kautta on mennyt sopivan tasaisesti, hyvien ja huonojen päivien erot eivät ole olleet kummoiset. Palkintoja on aina mukava saada, mutta kokemuksesta tiedän, että Pantteri-patsaan nostelu keväällä on paljon mukavampi tunne. Nyt pyrkimykseni on löytää seura, joka taistelee mestaruudesta, Kaunisto paljastaa.

Edellisen kerran Mäkäläinen valittiin vuoden puolustajaksi keväällä 2009, jolloin hän johdatti Namika Lahden Suomen mestaruuteen. Mäkäläinen on kunnostautunut Korisliigan palkintogaaloissa pokaalirohmuna, sillä hänet on palkittu kahden vuoden puolustajan tittelin lisäksi kerran finaalien MVP:na (2009), vuoden tulokkaana (2006), vuoden kehittyneimpänä pelaajana (2009) sekä vuoden kuudentena pelaajana (2007).

Uudenkaupungin pelaajille kunniaa 

Korisliigan palkintogaalassa satoi kunniaa myös uusikaupunkilaisen UU-Korihaiden pelaajille sekä kasvateille. Seuran pelaajista Petri Heinonen palkittiin vuoden kehittyneimpänä pelaajana ja Mikko Jalonen parhaana kuudentena pelaajana, jonka lisäksi seuran kasvatti Cedric Latimer sai osakseen vuoden tulokkaan arvonimen.

Syksyllä 2009 Espoon Hongasta Korihaihin siirtyneen 207-senttisen, 23-vuotiaan Tampereen Pyrinnön kasvatin Heinosen kehityskäyrä on viime vuosina ollut jyrkässä nousussa. Päättyneellä runkosarjakaudella Heinonen nakutti 12,0 pistettä ja 5,2 levypalloa ottelua kohden edelliskauden keskiarvojen ollessa vielä 6,2 pistettä ja 4,7 levypalloa.

Erityisen kovassa vireessä Heinonen oli kauden jälkimmäisellä puoliskolla 14,6 pisteen ja 5,5 levypallon tilastoillaan. Heinonen on palkittu Korisliigan palkintogaalassa aiemmin keväällä 2007, jolloin hänet äänestettiin vuoden tulokkaaksi.

– Valmennusjohto antoi vastuuta ja sain pelata todella paljon. Oli mukava olla kentällä ja onnistua, Heinonen tiivisti.

186-senttinen, 28-vuotias FoKoPo-kasvatti Mikko Jalonen sai myös kunniaa, kun hänet äänestettiin Korisliigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi. UU-Korihaita edustanut Jalonen sai vaihtopelaajalle huomattavat 24,4 minuuttia peliaikaa ottelua kohden ja rekisteröi keskiarvoikseen 9,3 pistettä, 1,7 syöttöä, 1,3 levypalloa ja 1,2 pallonriistoa. Lisäksi Jalosen pelitilanteiden heittoprosentit (2P 59,3 %, 3P 44,3 %) kuuluivat runkosarjan parhaimmistoon. Jalonen on palkittu kahdesti aiemmin miesten I divisioonan vuoden pelaajana (2006, 2007).

– Neljänneksi jääminen oli pettymys, mutta kaikkiaan takana on hyvä kausi. Ensi kaudella tarkoitus on parantaa ainakin tästä neljännestä sijasta, kaavailee Jalonen.

Viiden USA:ssa high school- ja yliopistokoripallon parissa vietetyn kauden jälkeen Suomeen palannut Korihaiden kasvatti Cedric Latimer, 24, palkittiin vuoden tulokkaana. Latimer ei ollut aiemmin pelannut Suomessa pääsarjaa, mutta Namika Lahdessa pelattu tulokaskausi oli 195-senttiseltä laiturilta erinomainen: 13,2 pistettä ja 5,8 levypalloa 30,6 minuutissa ottelua kohden.

Korisliigan vuoden erotuomariksi kapteenit ja päävalmentajat äänestivät tamperelaisen Pekka Niemen, 29. Valinta oli Niemelle uran ensimmäinen. Viime kaudella parhaaksi tuomariksi valittiin Johannes Sarekoski.

Miesten I divisioonan vuoden pelaaja oli jo toistamiseen BC Nokian 193-senttinen, 30-vuotias takamieskonkari Timo Riihelä. Riihelä kärsi kauden aikana loukkaantumisista, mutta nakutti pelaamassaan 14 ottelussa 16,9 pistettä, 6,4 levypalloa, 5,2 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden.

Miesten parhaiden tilastokatsaus

Seuraavat tilastot SM-runkosarjan otteluista lukuun ottamatta SM-finaalien MVP:n ja parhaan divisioonapelaajan tilastoja.

  • Damon Williams, Pyrintö (runkosarja): Minuutit 34,5, Pisteet 18,8, Levypallot 9,5, Syötöt 4,5, Riistot 1,6, Blokit 1,2, 2P 50,9%, 3P 31,4%, 1P 68,1%
  • Damon Williams, Pyrintö (SM-finaalit): Minuutit 38,5, Pisteet 15,2, Levypallot 12,2, Syötöt 2,6, Blokit 1,4, 2P 43,9%, 3P 20,0%, 1P 53,1%.
  • Ville Kaunisto, Kouvot: Minuutit 32,0, Pisteet 14,0, Levypallot 10,7, Syötöt 2,2, Riistot 1,1, 2P 59,8%, 3P 25,4%, 1P 60,2%
  • Vesa Mäkäläinen, Karhu: Minuutit 29,6, Pisteet 13,9, Levypallot 6,2, Syötöt 1,3, 2P 66,9%, 3P 37,5%, 1P 62,7%.
  • Petri Heinonen, UU-Korihait: Minuutit 30,2, Pisteet 12,0, Levypallot 5,2, 2P 56,4%, 3P 21,6%, 1P 54,2%.
  • Mikko Jalonen, UU-Korihait: Minuutit 24,4, Pisteet 9,3, Levypallot 1,3, Syötöt 1,7, Riistot 1,2, 2P 59,3%, 3P 44,3%, 1P 69,8%.
  • Cedric Latimer, Namika Lahti: Minuutit 30,6, Pisteet 13,2, Levypallot 5,8, 2P 55,3%, 3P 32,3%, 1P 74,7%.
  • Timo Riihelä, BC Nokia: Minuutit 31,4, Pisteet 16,9, Levypallot 6,4, Syötöt 5,2, Riistot 1,4, 2P 53,4%, 3P 36,9%, 1P 66,2%.

Koripalloliiton kauden 2010-11 parhaat

Korisliiga

 

Nimi

Joukkue

Vuoden pelaaja

Ville Kaunisto

Kouvot, Kouvola

SM-finaalien MVP

Damon Williams

Tampereen Pyrintö

Vuoden ulkomaalaisvahvistus

Damon Williams

Tampereen Pyrintö

Vuoden puolustuspelaaja

Vesa Mäkäläinen

Kauhajoen Karhu

Vuoden kehittynein pelaaja

Petri Heinonen

UU-Korihait, U:ki

Paras kuudes pelaaja

Mikko Jalonen

UU-Korihait, U:ki

Vuoden tulokas

Cedric Latimer

Namika Lahti

Vuoden valmentaja

Pieti Poikola

Tampereen Pyrintö

Vuoden erotuomari

Pekka Niemi

Tampere

 

 

 

Naisten SM-sarja

Nimi

 

Joukkue

Vuoden pelaaja

Dionne Pounds

HoNsU Jyväskylä

SM-finaalien MVP

Krystal Vaughn

Peli-Karhut, Kotka

Vuoden ulkomaalaisvahvistus

D'andra Moss

Torpan Pojat, H:ki

Vuoden puolustuspelaaja

Linda-Lotta Lehtoranta

Peli-Karhut, Kotka

Vuoden kehittynein pelaaja

Evita Iiskola

Espoo Team

Paras kuudes pelaaja

Annika Holopainen

Espoo Team

Vuoden tulokas

Annika Holopainen

Espoo Team

Vuoden valmentaja

Mikko Kurki

Torpan Pojat, H:ki

Vuoden erotuomari

Niko Juntunen

Helsinki

 

 

 

Muut valinnat

 

Nimi

Joukkue

Miesten I divisioonan paras pelaaja

Timo Riihelä

BC Nokia

Naisten I divisioonan paras pelaaja

Mirka Kilpijärvi

Hyvinkään Ponteva

A-poikien SM:n vuoden pelaaja

Kilian Cato

Tapiolan Honka

A-tyttöjen SM:n vuoden pelaaja

Nea Mäkelä

Tampereen Pyrintö

B-poikien SM:n vuoden pelaaja

Anton Odabasi

Tapiolan Honka

B-tyttöjen SM:n vuoden pelaaja

Tuuli Menna

Wartti Basket, H:ki

Kaari-Kainun Kanuuna (juniorisarjojen lupaava kaukoheittäjä)

Kilian Cato

Tapiolan Honka

Vuoden pyörätuolikoripalloilija

Jarmo Leppänen

PuHu Juniorit

Vapaaheitto-palkinto, Korisliiga

Roope Suonio

Namika Lahti

Vapaaheitto-palkinto, naisten SM-sarja

Dionne Pounds

HoNsU Jyväskylä

Vuoden koripallojohtaja

Mika Numminen

Tapiolan Honka

Fair Play -palkinto, miehet (Framin pytty)

 

Kauhajoen Karhu

Fair Play -palkinto, naiset (Karénin kannu)

 

Catz Lappeenranta

Paras toimitsijapöytä, Korisliiga

 

KTP-Basket, Kotka

 

 
22.11.2020 19:19 Korisliiga

Kataja haki pisteet Lahdesta – miesten Korisliiga maajoukkuetauolle

Miesten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen EM-karsintojen aiheuttamaa maajoukkuetaukoa. Lahti Basketball kaatui kotonaan Kataja Basketille 92–109.

21.11.2020 20:21 Korisliiga

Kobrat yllätti KTP:n – Korihaiden Nuhu revitteli 21 levypallolla

Miesten Korisliigassa pelattiin kolmen ottelun kierros, jossa voittajiksi selvisivät Kobrat, Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas.

20.11.2020 22:14 Korisliiga

Kauhajoki kaatoi Kouvot Severi Kaukiaisen piste-ennätyksestä huolimatta

Karhu Basket kävi hakemassa sarjapisteet Kouvojen kotikentältä Kauhajoelle.

20.11.2020 19:45 Korisliiga

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmän päätösten vaikutukset aikuisten pääsarjoihin sekä eteläisen alueen sarjatoimintaan

Koronakoordinaatioryhmä linjasi kokouksessaan 19.11.2020, että pääkaupunkiseutu on siirtynyt koronaepidemian leviämisvaiheeseen. Korisliiga ja muut pääsarjat jatkuvat pienin muutoksin, Eteläisellä alueella aikuisten harrastetoiminnassa, senioreiden SM-sarjoissa ja Unified-sarjoissa sarjatoiminta keskeytetään loppuvuodeksi.

20.11.2020 11:15 Korisliiga

Korisliiga Tough Calls #2: uusi heittoliike, tekninen virhe loppuhetkillä

Erotuomariyksikkö analysoi viikoittain Korisliigan ottelut ja julkaisee tasaisin väliajoin niistä joitakin yksittäisiä tilanteita ja perustelee päätökset videoiden avulla, jotta erotuomareiden ratkaisut olisi parempi ymmärtää.

18.11.2020 20:26 Korisliiga

Ura Basket otti viimein kauden avausvoittonsa – Seagullsin puhtaalle putkelle ei vieläkään loppua

Miesten Korisliigassa ratkottiin tänään häntäpään parhaimmistoa, sarjakärki jatkoi porskuttamistaan ja toista ja kolmatta sijaa pyöriteltiin uuteen järjestykseen.

15.11.2020 20:39 Korisliiga

Lahti kesytti Kobrat – Remu Raitanen pelasi vihdoin Korisliiga-debyyttinsä

Lahti Basketball palasi voittojen tielle kukistaessaan Kobrat 109–102.

14.11.2020 19:02 Korisliiga

Jamar Wilson teki näyttävän paluun kentälle – Uran loppukiri jäi vajaaksi ja tappioputki jatkuu

Kataja Basket haki Kupittaan palloiluhallista vierasvoiton meisten Korisliigassa. Erinomaista peliä nähtiin erityisesti kentälle palanneelta Jamar Wilsonilta.

13.11.2020 20:40 Korisliiga

Nokia kesytti Vilppaan – Seagullsille kahdeksas voitto loppuun myydyssä kotihallissa

Miesten Korisliigassa nähtiin illan aikana kaksi ottelua, joista kumpikin ratkesi kotijoukkueelle selkeällä erolla. Voittajat olivat sarjakakkonen BC Nokia ja sarjakärki Helsinki Seagulls.

11.11.2020 21:29 Korisliiga

Kauhajoki otti paikallisherruuden takaisin Kobrilta – Ura ja Pyrintö rellestivät koreilla

Korisliigan keskiviikko tarjosi kolme kamppailua. Pohjanmaan paikallistaistoissa kotitaika piti toistamiseen pintansa, kun Kauhajoki kaatoi Lapuan kotikentällään. Kouvot ja Pyrintö puolestaan parantelivat voitoillaan asemia sarjataulukossa.

10.11.2020 21:02 Korisliiga

Timo Heinonen upotti kaukoheittoja Lahtea vastaan – Seagullsin voittoputkelle ei näy loppua

Helsinki Seagulls otti seitsemännen perättäisen voittonsa miesten Korisliigassa kukistamalla Lahti Basketballin 87–74.

7.11.2020 20:08 Korisliiga

BC Nokia kiilasi kiinni Korisliigan kakkossijaan – Marcus Lewis takoi tolkuttomat tehot Pyrinnön voitossa

Miesten Korisliigassa pelattiin neljän ottelun kierros. Illan voittajia olivat BC Nokia, Tampereen Pyrintö, Kataja Basket ja Kauhajoki.

6.11.2020 20:43 Korisliiga

Kobrat kävi lähellä muttei saanut katkaistua Seagullsin voittoputkea – Kotkassa reipas kotivoitto ja jatkoa Uran tappiokierteelle

Miesten Korisliigassa pelattiin kahden ottelun kierros, josta sarjapisteet veivät voittamaton Helsinki Seagulls ja kakkossijalla niskaan hengittävä KTP-Basket.

5.11.2020 19:00 Korisliiga

Korisliiga-kauden 2020-21 päätteeksi yksikään seura ei putoa urheilullisesti sarjasta

Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen, jonka mukaisesti Korisliigan kauden 2020-21 sarjamääräyksiä muutetaan putoamisen suhteen vallitsevan epävakaan tilanteen vuoksi.

4.11.2020 21:21 Korisliiga

Vilpas löylytti kauden erinomaisesti avannutta Pyrintöä – Kauhajoki piti Korihait nollilla

Illan Korisliiga-kierroksen yllättäjä oli Salon Vilpas, joka taltutti Tampereen Pyrinnön reilulla erolla. Kierroksella pelattiin neljä ottelua, joissa muita voittajiksi selvinneitä olivat Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

3.11.2020 14:00 Korisliiga

Korisliigan kuukauden pelaaja on Seagullsin Kendale McCullum

Ensimmäistä Korisliiga-kauttaan ja vasta toista ammattilaiskauttaan ylipäätään pelaava takamies Kendale McCullum vei lokakuun 2020 kuukauden pelaaja -palkinnon nimiinsä.

1.11.2020 19:09 Korisliiga

Myerin heittokäsi pelasti Lahden koti-illan – Uran tappioputki jatkuu

Ura Basket kävi kirvelevän lähellä kauden ensimmäistä voittoaan. Isäntä Lahti Basketball nokitti viime sekunneilla.

31.10.2020 19:39 Korisliiga

Kouvot junaili Kobrille ensimmäisen kotitappion – Korihait yhä ilman voittoja

Korisliiga-kierroksella voittajiksi selvisivät tänään Kouvot, Kataja ja Vilpas. Kouvojen kotimaisella takamieskaksikolla näyttävä ilta.

30.10.2020 20:32 Korisliiga

Seagulls ja Pyrintö taistelivat kärkipaikasta ennennäkemättömän ailahtelevassa ottelussa

Seagulls ja Pyrintö ottivat toisistaan mittaa tappiottomina joukkueina, ja Seagulls säilytti puhtaan tilinsä. Ottelun kruunasi voittajien 26–0-pisteputki. Kotkassa KTP taipui Nokialle.

28.10.2020 21:36 Korisliiga

Korisliigassa täysi kierros – Seagulls ja Pyrintö yhä puhtain paperein

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros, ja voittajiksi selviytyivät Kauhajoki, Pyrintö, Nokia, Seagulls, Vilpas ja Lahti.

Näytä lisää vastaavia