Williams ja Poikola taas palkintogaalan tähdet, Kaunisto vuoden pelaaja

12.5.2011 Toisen perättäisen miesten Suomen mestaruutensa saalistaneen Tampereen Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola ja amerikkalaispelaaja Damon Williams juhlivat jälleen Koripalloliiton vuotuisessa palkintogaalassa. Kouvojen Ville Kaunisto palkittiin puolestaan ensimmäisen kerran Korisliigan vuoden pelaajana.

Korisliiga-joukkueiden kapteenit ja valmentajat arvostivat Kouvoja edustaneen Ville Kauniston vuoden pelaajaksi.

Damon Williams poistui Koripalloliiton palkitsemistilaisuudesta finaalien MVP:lle ja vuoden vahvistukselle osoitettujen pystien kanssa.

Pyrinnön toistamiseen mestariksi luotsannut Pieti Poikola pokkasi jälleen vuoden valmentajan tittelin.

Kesälomaa viettävä Kaunisto haluaa seuraavaksi pelata mestaruudesta.

Vuoden puolustuspelaajana jälleen palkittu Vesa Mäkäläinen ehti puolustusvelvollisuuksien ohella kohdella korirautoja kaltoin.

Miesten maajoukkueympyröihin viime kesänä tunkeutunut Petri Heinonen (Korihait) jatkoi nousuaan viemällä vuoden kehittyneimmän pelurin palkinnon.

Mikko Jalonen täydensi Korihaiden menestystä vuoden parhaan kuudennen pelaajan palkinnon.

Cedric Latimer tuli ryminällä Korisliigaan ja vei vuoden tulokkaan arvonimen.

Tamperelainen Pekka Niemi palkittiin ensi kertaa Korisliigan vuoden erotuomarina. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa & Matti Koskinen & Tytti Nuoramo.

Poikola, 33, ja Williams, 37, juhlivat Koripalloliiton palkintogaalassa jo vuosi sitten, jolloin Poikola valittiin vuoden valmentajaksi ja Williams Korisliigan finaalien MVP:ksi (arvokkain pelaaja).

Tänä keväänä Williams sai osakseen yhden kunnianosoituksen lisää, kun Korisliigan kapteenit ja päävalmentajat äänestivät hänet myös liigan vuoden ulkomaalaispelaajaksi. Edellisen kerran Williams palkittiin vuoden ulkomaalaispelaajan palkinnolla kymmenen vuotta sitten, keväällä 2001.

– Tällaisen palkinnon saaminen on aina kunnia. Se kertoo siitä, että jotain on tehty oikein. Kuten sanoin viime vuonna, tämä on kuin kirsikka kakun päällä, mutta mestaruus on se, mikä merkitsee eniten, Williams lausui.

Toisen perättäisen mestaruutensa voittanut Pyrintö oli Poikolan komennossa lähes suvereeni. Tamperelaiset voittivat 44 runkosarjaottelustaan 37 ja yhdestätoista pudotuspeliottelustaan yhdeksän. Pudotuspelien aikana Pyrintö hävisi finaaleissa kahdesti vieraissa Joensuun Katajalle, mutta voitti finaalien kolme kotiotteluaan 13,3 pisteen marginaalilla.

– Kausi oli helppo, mutta vaikea. Vaikean kaudesta teki se, että hyökkäysjärjestelmämme ei ollut minulle tuttu kauden alussa, joten jouduin opettelemaan sitä pitkin kautta pelaajien kanssa. Toisaalta helpon kaudesta teki se, että pelasimme pitkin kautta samoja hyökkäyskuvioita, ja kauden lopussa olimme jättäneet arsenaaliin vain ne, jotka toimivat parhaiten, Poikola summasi päättyneen kauden haasteet.

Williams pelasi tasaisen varman runkosarjakauden urakoiden täyden 44 ottelua 18,8 pisteen, 9,5 levypallon 4,5 syötön, 1,6 riiston ja 1,2 blokin keskiarvoilla. Runkosarjan aikana Williams valittiin myös kahdesti Korisliigan ”kuukauden pelaajaksi”. SM-finaaleissa Katajan Jared Newson varjosti Williamsia tehokkaasti, mutta siitä huolimatta Williams oli joukkueensa tehokkain 15,2 pisteen, 12,2 levypallon, 2,6 syötön ja 1,4 blokin keskiarvoillaan.

Erityishuomionsa ansaitsee myös Pyrinnön voittovire Poikola-Williams-kaksikon kanssa. Joukkue on voittanut runkosarja ja pudotuspelit mukaan lukien 130 ottelustaan 106 (voittoprosentti 81,5 %) parantaen jatkuvasti tahtiaan. Vuoden 2011 aikana Pyrintö on kerännyt 29 voittoa ja vain kolme tappiota (90,6 %).

Kaunisto vuoden pelaaja, Mäkäläinen toistamiseen vuoden puolustaja

Syksyllä 2009 viiden vuoden ulkomaan taipaleeltaan paluun Suomen Korisliigaan tehnyt Ville Kaunisto, 29, äänestettiin ensimmäistä kertaa Korisliigan vuoden pelaajaksi. 205-senttinen Kaunisto oli kauden 2010-11 Kouvojen nuoren joukkueen selkäranka ja isähahmo.

Kaunisto oli SM-runkosarjan tehokkain kotimainen pelaaja 14,0 pisteen, 10,7 levypallon, 2,2 syötön ja 1,1 riiston keskiarvoillaan. Kolmessa pudotuspeliottelussa Joensuun Katajaa vastaan Kaunisto viimeisteli 13,0 pistettä, 8,7 levypalloa ja 3,3 syöttöä.

- On hienoa, että valmentajat ja pelaajat arvostavat sitä työtä, jota olen Korisliigassa tehnyt, Kaunisto miettii.

Kaunisto on juhlinut uransa aikana kerran Suomen mestaruutta, keväällä 2004 Kouvojen paidassa. Sen jälkeen kaarinalaisen Uran kasvatti ehti pelata viiden kauden aikana Jesissä (Italia), Fribourgissa (Sveitsi), Plasenciassa (Espanja), Cajasolissa (Espanja), Oviedossa (Espanja), Tarragonassa (Espanja) ja BBC Nyonissa (Sveitsi) ennen paluutaan Kouvolaan.

Kauhajoen Karhun 200-senttinen, 24-vuotias Vesa Mäkäläinen puolestaan pokkasi toisen kerran Korisliigan vuoden puolustajan pystin. Edelliskauden Ruotsin pääsarja Basketliganin Luulajan Plannjassa pelannut Mäkäläinen pelasi tehokkaan kauden Pohjanmaalla 13,9 pisteen, 6,2 levypallon ja 1,3 syötön kausikeskiarvoillaan.

– Pari kautta on mennyt sopivan tasaisesti, hyvien ja huonojen päivien erot eivät ole olleet kummoiset. Palkintoja on aina mukava saada, mutta kokemuksesta tiedän, että Pantteri-patsaan nostelu keväällä on paljon mukavampi tunne. Nyt pyrkimykseni on löytää seura, joka taistelee mestaruudesta, Kaunisto paljastaa.

Edellisen kerran Mäkäläinen valittiin vuoden puolustajaksi keväällä 2009, jolloin hän johdatti Namika Lahden Suomen mestaruuteen. Mäkäläinen on kunnostautunut Korisliigan palkintogaaloissa pokaalirohmuna, sillä hänet on palkittu kahden vuoden puolustajan tittelin lisäksi kerran finaalien MVP:na (2009), vuoden tulokkaana (2006), vuoden kehittyneimpänä pelaajana (2009) sekä vuoden kuudentena pelaajana (2007).

Uudenkaupungin pelaajille kunniaa 

Korisliigan palkintogaalassa satoi kunniaa myös uusikaupunkilaisen UU-Korihaiden pelaajille sekä kasvateille. Seuran pelaajista Petri Heinonen palkittiin vuoden kehittyneimpänä pelaajana ja Mikko Jalonen parhaana kuudentena pelaajana, jonka lisäksi seuran kasvatti Cedric Latimer sai osakseen vuoden tulokkaan arvonimen.

Syksyllä 2009 Espoon Hongasta Korihaihin siirtyneen 207-senttisen, 23-vuotiaan Tampereen Pyrinnön kasvatin Heinosen kehityskäyrä on viime vuosina ollut jyrkässä nousussa. Päättyneellä runkosarjakaudella Heinonen nakutti 12,0 pistettä ja 5,2 levypalloa ottelua kohden edelliskauden keskiarvojen ollessa vielä 6,2 pistettä ja 4,7 levypalloa.

Erityisen kovassa vireessä Heinonen oli kauden jälkimmäisellä puoliskolla 14,6 pisteen ja 5,5 levypallon tilastoillaan. Heinonen on palkittu Korisliigan palkintogaalassa aiemmin keväällä 2007, jolloin hänet äänestettiin vuoden tulokkaaksi.

– Valmennusjohto antoi vastuuta ja sain pelata todella paljon. Oli mukava olla kentällä ja onnistua, Heinonen tiivisti.

186-senttinen, 28-vuotias FoKoPo-kasvatti Mikko Jalonen sai myös kunniaa, kun hänet äänestettiin Korisliigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi. UU-Korihaita edustanut Jalonen sai vaihtopelaajalle huomattavat 24,4 minuuttia peliaikaa ottelua kohden ja rekisteröi keskiarvoikseen 9,3 pistettä, 1,7 syöttöä, 1,3 levypalloa ja 1,2 pallonriistoa. Lisäksi Jalosen pelitilanteiden heittoprosentit (2P 59,3 %, 3P 44,3 %) kuuluivat runkosarjan parhaimmistoon. Jalonen on palkittu kahdesti aiemmin miesten I divisioonan vuoden pelaajana (2006, 2007).

– Neljänneksi jääminen oli pettymys, mutta kaikkiaan takana on hyvä kausi. Ensi kaudella tarkoitus on parantaa ainakin tästä neljännestä sijasta, kaavailee Jalonen.

Viiden USA:ssa high school- ja yliopistokoripallon parissa vietetyn kauden jälkeen Suomeen palannut Korihaiden kasvatti Cedric Latimer, 24, palkittiin vuoden tulokkaana. Latimer ei ollut aiemmin pelannut Suomessa pääsarjaa, mutta Namika Lahdessa pelattu tulokaskausi oli 195-senttiseltä laiturilta erinomainen: 13,2 pistettä ja 5,8 levypalloa 30,6 minuutissa ottelua kohden.

Korisliigan vuoden erotuomariksi kapteenit ja päävalmentajat äänestivät tamperelaisen Pekka Niemen, 29. Valinta oli Niemelle uran ensimmäinen. Viime kaudella parhaaksi tuomariksi valittiin Johannes Sarekoski.

Miesten I divisioonan vuoden pelaaja oli jo toistamiseen BC Nokian 193-senttinen, 30-vuotias takamieskonkari Timo Riihelä. Riihelä kärsi kauden aikana loukkaantumisista, mutta nakutti pelaamassaan 14 ottelussa 16,9 pistettä, 6,4 levypalloa, 5,2 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden.

Miesten parhaiden tilastokatsaus

Seuraavat tilastot SM-runkosarjan otteluista lukuun ottamatta SM-finaalien MVP:n ja parhaan divisioonapelaajan tilastoja.

  • Damon Williams, Pyrintö (runkosarja): Minuutit 34,5, Pisteet 18,8, Levypallot 9,5, Syötöt 4,5, Riistot 1,6, Blokit 1,2, 2P 50,9%, 3P 31,4%, 1P 68,1%
  • Damon Williams, Pyrintö (SM-finaalit): Minuutit 38,5, Pisteet 15,2, Levypallot 12,2, Syötöt 2,6, Blokit 1,4, 2P 43,9%, 3P 20,0%, 1P 53,1%.
  • Ville Kaunisto, Kouvot: Minuutit 32,0, Pisteet 14,0, Levypallot 10,7, Syötöt 2,2, Riistot 1,1, 2P 59,8%, 3P 25,4%, 1P 60,2%
  • Vesa Mäkäläinen, Karhu: Minuutit 29,6, Pisteet 13,9, Levypallot 6,2, Syötöt 1,3, 2P 66,9%, 3P 37,5%, 1P 62,7%.
  • Petri Heinonen, UU-Korihait: Minuutit 30,2, Pisteet 12,0, Levypallot 5,2, 2P 56,4%, 3P 21,6%, 1P 54,2%.
  • Mikko Jalonen, UU-Korihait: Minuutit 24,4, Pisteet 9,3, Levypallot 1,3, Syötöt 1,7, Riistot 1,2, 2P 59,3%, 3P 44,3%, 1P 69,8%.
  • Cedric Latimer, Namika Lahti: Minuutit 30,6, Pisteet 13,2, Levypallot 5,8, 2P 55,3%, 3P 32,3%, 1P 74,7%.
  • Timo Riihelä, BC Nokia: Minuutit 31,4, Pisteet 16,9, Levypallot 6,4, Syötöt 5,2, Riistot 1,4, 2P 53,4%, 3P 36,9%, 1P 66,2%.

Koripalloliiton kauden 2010-11 parhaat

Korisliiga

 

Nimi

Joukkue

Vuoden pelaaja

Ville Kaunisto

Kouvot, Kouvola

SM-finaalien MVP

Damon Williams

Tampereen Pyrintö

Vuoden ulkomaalaisvahvistus

Damon Williams

Tampereen Pyrintö

Vuoden puolustuspelaaja

Vesa Mäkäläinen

Kauhajoen Karhu

Vuoden kehittynein pelaaja

Petri Heinonen

UU-Korihait, U:ki

Paras kuudes pelaaja

Mikko Jalonen

UU-Korihait, U:ki

Vuoden tulokas

Cedric Latimer

Namika Lahti

Vuoden valmentaja

Pieti Poikola

Tampereen Pyrintö

Vuoden erotuomari

Pekka Niemi

Tampere

 

 

 

Naisten SM-sarja

Nimi

 

Joukkue

Vuoden pelaaja

Dionne Pounds

HoNsU Jyväskylä

SM-finaalien MVP

Krystal Vaughn

Peli-Karhut, Kotka

Vuoden ulkomaalaisvahvistus

D'andra Moss

Torpan Pojat, H:ki

Vuoden puolustuspelaaja

Linda-Lotta Lehtoranta

Peli-Karhut, Kotka

Vuoden kehittynein pelaaja

Evita Iiskola

Espoo Team

Paras kuudes pelaaja

Annika Holopainen

Espoo Team

Vuoden tulokas

Annika Holopainen

Espoo Team

Vuoden valmentaja

Mikko Kurki

Torpan Pojat, H:ki

Vuoden erotuomari

Niko Juntunen

Helsinki

 

 

 

Muut valinnat

 

Nimi

Joukkue

Miesten I divisioonan paras pelaaja

Timo Riihelä

BC Nokia

Naisten I divisioonan paras pelaaja

Mirka Kilpijärvi

Hyvinkään Ponteva

A-poikien SM:n vuoden pelaaja

Kilian Cato

Tapiolan Honka

A-tyttöjen SM:n vuoden pelaaja

Nea Mäkelä

Tampereen Pyrintö

B-poikien SM:n vuoden pelaaja

Anton Odabasi

Tapiolan Honka

B-tyttöjen SM:n vuoden pelaaja

Tuuli Menna

Wartti Basket, H:ki

Kaari-Kainun Kanuuna (juniorisarjojen lupaava kaukoheittäjä)

Kilian Cato

Tapiolan Honka

Vuoden pyörätuolikoripalloilija

Jarmo Leppänen

PuHu Juniorit

Vapaaheitto-palkinto, Korisliiga

Roope Suonio

Namika Lahti

Vapaaheitto-palkinto, naisten SM-sarja

Dionne Pounds

HoNsU Jyväskylä

Vuoden koripallojohtaja

Mika Numminen

Tapiolan Honka

Fair Play -palkinto, miehet (Framin pytty)

 

Kauhajoen Karhu

Fair Play -palkinto, naiset (Karénin kannu)

 

Catz Lappeenranta

Paras toimitsijapöytä, Korisliiga

 

KTP-Basket, Kotka

 

 
6.12.2019 18:23 Korisliiga

Itsenäisyyspäivä toi tärkeät kotivoitot Kobrille ja Uralle

Ura katkaisi viiden ottelun tappioputkensa Katajan vierailtua Turussa.

4.12.2019 21:13 Korisliiga

Kolmen niukan kotivoiton keskiviikko: Seagulls, Kouvot ja Kobrat juhlivat

Jokaisella paikkakunnalla todistettiin melkoista trilleriä. Lapualla kotijoukkue nousi voittoon ilman päävalmentajaansa.

3.12.2019 10:47 Korisliiga

Korisliigan kuukauden pelaajaksi Vilppaan Tim Coleman

Marraskuun Korisliigan kuukauden pelaajaksi valittiin salolaisjoukkueen monipuolinen 196-senttinen laitahyökkääjä Tim Coleman.

2.12.2019 20:30 Korisliiga

KTP kukisti Kotkassa hieman siipirikkoisen Katajan

KTP:lle jobinpostia toi ison laiturin DeAndre Danielsin kauden päättyminen leikkaukseen.

2.12.2019 09:41 Korisliiga

Korismaanantai: Onnistuuko Kataja jatkamaan hyvää vierasotteluiden virettään Kotkassa?

KTP:llä on alla komea kotivoitto sarjakärki Seagullsista.

1.12.2019 21:30 Korisliiga

Kataja katkaisi Korihaiden voittoputken Uudenkaupungin sunnuntai-illassa

Joensuulaiset jatkavat hurjaa vierasotteluiden putkeaan jo maanantaina Kotkassa.

30.11.2019 19:28 Korisliiga

Karhu Basket voitti kotonaan tunteikkaassa illassa

Karhu Basket kunnioitti lauantaina seuran varapuheenjohtaja Mika Perälän muistoa.

29.11.2019 20:41 Korisliiga

Kouvot ja BC Nokia lunastivat kotivoitot perjantai-illassa

BC Nokia latasi Kobria vastaan yhden neljänneksen kauden ennätyslukemat, 40 pistettä.

28.11.2019 14:31 Suomen Cup

Miesten Suomen Cupin puolivälieräparit ovat selvillä

Suomen Cup -joukkueiden valintatilaisuus järjestettiin tänään Helsingissä. Korisliigan runkosarjan kärkinelikon joukkueet valitsivat paremmuusjärjestyksessä vastustajansa joulukuussa pelattavaan puolivälierävaiheeseen.

27.11.2019 21:36 FIBA Europe Cup

Kataja päätti FIBA Europe Cupin riemukkaaseen kotivoittoon

Unkarilaisen BC Körmendin kaataminen ei riittänyt Katajalle jatkopaikkaan. Kuudesta lohkovaiheen ottelustaan joensuulaisjoukkue voitti kaksi.

27.11.2019 20:33 Korisliiga

Korihait kääntänyt kelkkansa Nikulan johdolla, kolmesta ottelusta kolme voittoa

Kouvot oli Uudessakaupungissa takaa-ajaja alusta loppuun saakka.

26.11.2019 21:10 Korisliiga

BC Nokia katkaisi hallitsevan mestarin voittokulun – Vilpas mätti Kotkassa peräti 129 pistettä

Seagulls jatkaa sarjakärjessä. Kobrat otti marraskuun ensimmäisen voittonsa.

25.11.2019 20:59 Korisliiga

Kataja nappasi kauden ensimmäisen vierasvoittonsa huimalta 22 pisteen takamatkalta

BJ Raymond ja Osku Heinonen johtivat kaikessa rauhassa Pyrinnön heittojuhlaa Pyynikillä, kunnes Kataja hurjistui komeaan kiriin.

25.11.2019 10:29 Korisliiga

Korismaanantai: Kataja hakee kauden ensimmäistä vierasvoittoaan Pyynikiltä

Studiossa suurennuslasin alla ovat Pyrinnön Osku Heinonen sekä Katajan Matias Ojala.

24.11.2019 19:13 Korisliiga

Vilppaalle tusina voittoja täyteen, Lahti Basketballin tuska kotikentällä sai jatkoa

Hieman vajaamiehinen kotijoukkue ei saanut otetta Teemu Rannikon johtamaan hyökkäykseen.

23.11.2019 20:57 Pääjuttu

Suomen Cupien kahdeksikot selvillä – Puolivälieräparit valitaan torstaina

Sekä naisten että miesten Suomen Cupin finaalin voittaja saa kymmenen tuhannen euron ja hävinnyt kolmen tuhannen euron rahapalkinnon.

23.11.2019 19:15 Korisliiga

Kauhajoella sekä Karhu Basketin että Kobrien putket saivat jatkoa

Korihait nappasi täydet sarjapisteet heti avausvoittonsa perään.

22.11.2019 21:16 Korisliiga

Seagulls kaatoi Katajan korijuhlissa, Kouvot ja KTP kotivoittoihin

Kataja Basket ja Helsinki Seagulls esittivät kovia hyökkäyspään suorituksia. Helsinkiläiset olivat loppuhetkillä parempia ja ottivat seitsemännen peräkkäisen voittonsa 106-99-voitolla. Kouvot ja KTP palasivat voittokantaan.

22.11.2019 09:55 Korisliiga

Vilppaan läpimurtaja Henri Kantonen: ”Pyrkimys on parantaa peli peliltä”

Kun ToPon kasvatti Henri Kantonen, 22, rankaisi edellisessä liigaottelussaan Kataja Basketia kahta syöttöä vaille tripla-tuplan tilastosarakkeella, moni kotimaista koripalloa viime vuosina seurannut totesi Kantosen ottaneen viimein odotetun kehitysloikan. Toisella kaudellaan Salon Vilppaassa on Kantonen kohonnut määrätietoisesti Korisliigan parhaiden kotimaisten pelaajien joukkoon.

20.11.2019 21:34 Korisliiga

Korihaille avausvoitto viimeisellä sekunnilla, Pyrintö tyrmäysvoittoon Urasta

Korihait ehti ennen keskiviikkoa hävitä kaikki 12 otteluaan, kunnes onnistui ottamaan avausvoiton kaadettuaan Kobrat vieraskentällä 89-88 (41-48) Jalen Henryn päätössekunnin tippauksella. Toisessa ottelussa Pyrintö murskasi Uran 119-77.

Näytä lisää vastaavia