Williams ja Poikola taas palkintogaalan tähdet, Kaunisto vuoden pelaaja

12.5.2011 Toisen perättäisen miesten Suomen mestaruutensa saalistaneen Tampereen Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola ja amerikkalaispelaaja Damon Williams juhlivat jälleen Koripalloliiton vuotuisessa palkintogaalassa. Kouvojen Ville Kaunisto palkittiin puolestaan ensimmäisen kerran Korisliigan vuoden pelaajana.

Korisliiga-joukkueiden kapteenit ja valmentajat arvostivat Kouvoja edustaneen Ville Kauniston vuoden pelaajaksi.

Damon Williams poistui Koripalloliiton palkitsemistilaisuudesta finaalien MVP:lle ja vuoden vahvistukselle osoitettujen pystien kanssa.

Pyrinnön toistamiseen mestariksi luotsannut Pieti Poikola pokkasi jälleen vuoden valmentajan tittelin.

Kesälomaa viettävä Kaunisto haluaa seuraavaksi pelata mestaruudesta.

Vuoden puolustuspelaajana jälleen palkittu Vesa Mäkäläinen ehti puolustusvelvollisuuksien ohella kohdella korirautoja kaltoin.

Miesten maajoukkueympyröihin viime kesänä tunkeutunut Petri Heinonen (Korihait) jatkoi nousuaan viemällä vuoden kehittyneimmän pelurin palkinnon.

Mikko Jalonen täydensi Korihaiden menestystä vuoden parhaan kuudennen pelaajan palkinnon.

Cedric Latimer tuli ryminällä Korisliigaan ja vei vuoden tulokkaan arvonimen.

Tamperelainen Pekka Niemi palkittiin ensi kertaa Korisliigan vuoden erotuomarina. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa & Matti Koskinen & Tytti Nuoramo.

Poikola, 33, ja Williams, 37, juhlivat Koripalloliiton palkintogaalassa jo vuosi sitten, jolloin Poikola valittiin vuoden valmentajaksi ja Williams Korisliigan finaalien MVP:ksi (arvokkain pelaaja).

Tänä keväänä Williams sai osakseen yhden kunnianosoituksen lisää, kun Korisliigan kapteenit ja päävalmentajat äänestivät hänet myös liigan vuoden ulkomaalaispelaajaksi. Edellisen kerran Williams palkittiin vuoden ulkomaalaispelaajan palkinnolla kymmenen vuotta sitten, keväällä 2001.

– Tällaisen palkinnon saaminen on aina kunnia. Se kertoo siitä, että jotain on tehty oikein. Kuten sanoin viime vuonna, tämä on kuin kirsikka kakun päällä, mutta mestaruus on se, mikä merkitsee eniten, Williams lausui.

Toisen perättäisen mestaruutensa voittanut Pyrintö oli Poikolan komennossa lähes suvereeni. Tamperelaiset voittivat 44 runkosarjaottelustaan 37 ja yhdestätoista pudotuspeliottelustaan yhdeksän. Pudotuspelien aikana Pyrintö hävisi finaaleissa kahdesti vieraissa Joensuun Katajalle, mutta voitti finaalien kolme kotiotteluaan 13,3 pisteen marginaalilla.

– Kausi oli helppo, mutta vaikea. Vaikean kaudesta teki se, että hyökkäysjärjestelmämme ei ollut minulle tuttu kauden alussa, joten jouduin opettelemaan sitä pitkin kautta pelaajien kanssa. Toisaalta helpon kaudesta teki se, että pelasimme pitkin kautta samoja hyökkäyskuvioita, ja kauden lopussa olimme jättäneet arsenaaliin vain ne, jotka toimivat parhaiten, Poikola summasi päättyneen kauden haasteet.

Williams pelasi tasaisen varman runkosarjakauden urakoiden täyden 44 ottelua 18,8 pisteen, 9,5 levypallon 4,5 syötön, 1,6 riiston ja 1,2 blokin keskiarvoilla. Runkosarjan aikana Williams valittiin myös kahdesti Korisliigan ”kuukauden pelaajaksi”. SM-finaaleissa Katajan Jared Newson varjosti Williamsia tehokkaasti, mutta siitä huolimatta Williams oli joukkueensa tehokkain 15,2 pisteen, 12,2 levypallon, 2,6 syötön ja 1,4 blokin keskiarvoillaan.

Erityishuomionsa ansaitsee myös Pyrinnön voittovire Poikola-Williams-kaksikon kanssa. Joukkue on voittanut runkosarja ja pudotuspelit mukaan lukien 130 ottelustaan 106 (voittoprosentti 81,5 %) parantaen jatkuvasti tahtiaan. Vuoden 2011 aikana Pyrintö on kerännyt 29 voittoa ja vain kolme tappiota (90,6 %).

Kaunisto vuoden pelaaja, Mäkäläinen toistamiseen vuoden puolustaja

Syksyllä 2009 viiden vuoden ulkomaan taipaleeltaan paluun Suomen Korisliigaan tehnyt Ville Kaunisto, 29, äänestettiin ensimmäistä kertaa Korisliigan vuoden pelaajaksi. 205-senttinen Kaunisto oli kauden 2010-11 Kouvojen nuoren joukkueen selkäranka ja isähahmo.

Kaunisto oli SM-runkosarjan tehokkain kotimainen pelaaja 14,0 pisteen, 10,7 levypallon, 2,2 syötön ja 1,1 riiston keskiarvoillaan. Kolmessa pudotuspeliottelussa Joensuun Katajaa vastaan Kaunisto viimeisteli 13,0 pistettä, 8,7 levypalloa ja 3,3 syöttöä.

- On hienoa, että valmentajat ja pelaajat arvostavat sitä työtä, jota olen Korisliigassa tehnyt, Kaunisto miettii.

Kaunisto on juhlinut uransa aikana kerran Suomen mestaruutta, keväällä 2004 Kouvojen paidassa. Sen jälkeen kaarinalaisen Uran kasvatti ehti pelata viiden kauden aikana Jesissä (Italia), Fribourgissa (Sveitsi), Plasenciassa (Espanja), Cajasolissa (Espanja), Oviedossa (Espanja), Tarragonassa (Espanja) ja BBC Nyonissa (Sveitsi) ennen paluutaan Kouvolaan.

Kauhajoen Karhun 200-senttinen, 24-vuotias Vesa Mäkäläinen puolestaan pokkasi toisen kerran Korisliigan vuoden puolustajan pystin. Edelliskauden Ruotsin pääsarja Basketliganin Luulajan Plannjassa pelannut Mäkäläinen pelasi tehokkaan kauden Pohjanmaalla 13,9 pisteen, 6,2 levypallon ja 1,3 syötön kausikeskiarvoillaan.

– Pari kautta on mennyt sopivan tasaisesti, hyvien ja huonojen päivien erot eivät ole olleet kummoiset. Palkintoja on aina mukava saada, mutta kokemuksesta tiedän, että Pantteri-patsaan nostelu keväällä on paljon mukavampi tunne. Nyt pyrkimykseni on löytää seura, joka taistelee mestaruudesta, Kaunisto paljastaa.

Edellisen kerran Mäkäläinen valittiin vuoden puolustajaksi keväällä 2009, jolloin hän johdatti Namika Lahden Suomen mestaruuteen. Mäkäläinen on kunnostautunut Korisliigan palkintogaaloissa pokaalirohmuna, sillä hänet on palkittu kahden vuoden puolustajan tittelin lisäksi kerran finaalien MVP:na (2009), vuoden tulokkaana (2006), vuoden kehittyneimpänä pelaajana (2009) sekä vuoden kuudentena pelaajana (2007).

Uudenkaupungin pelaajille kunniaa 

Korisliigan palkintogaalassa satoi kunniaa myös uusikaupunkilaisen UU-Korihaiden pelaajille sekä kasvateille. Seuran pelaajista Petri Heinonen palkittiin vuoden kehittyneimpänä pelaajana ja Mikko Jalonen parhaana kuudentena pelaajana, jonka lisäksi seuran kasvatti Cedric Latimer sai osakseen vuoden tulokkaan arvonimen.

Syksyllä 2009 Espoon Hongasta Korihaihin siirtyneen 207-senttisen, 23-vuotiaan Tampereen Pyrinnön kasvatin Heinosen kehityskäyrä on viime vuosina ollut jyrkässä nousussa. Päättyneellä runkosarjakaudella Heinonen nakutti 12,0 pistettä ja 5,2 levypalloa ottelua kohden edelliskauden keskiarvojen ollessa vielä 6,2 pistettä ja 4,7 levypalloa.

Erityisen kovassa vireessä Heinonen oli kauden jälkimmäisellä puoliskolla 14,6 pisteen ja 5,5 levypallon tilastoillaan. Heinonen on palkittu Korisliigan palkintogaalassa aiemmin keväällä 2007, jolloin hänet äänestettiin vuoden tulokkaaksi.

– Valmennusjohto antoi vastuuta ja sain pelata todella paljon. Oli mukava olla kentällä ja onnistua, Heinonen tiivisti.

186-senttinen, 28-vuotias FoKoPo-kasvatti Mikko Jalonen sai myös kunniaa, kun hänet äänestettiin Korisliigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi. UU-Korihaita edustanut Jalonen sai vaihtopelaajalle huomattavat 24,4 minuuttia peliaikaa ottelua kohden ja rekisteröi keskiarvoikseen 9,3 pistettä, 1,7 syöttöä, 1,3 levypalloa ja 1,2 pallonriistoa. Lisäksi Jalosen pelitilanteiden heittoprosentit (2P 59,3 %, 3P 44,3 %) kuuluivat runkosarjan parhaimmistoon. Jalonen on palkittu kahdesti aiemmin miesten I divisioonan vuoden pelaajana (2006, 2007).

– Neljänneksi jääminen oli pettymys, mutta kaikkiaan takana on hyvä kausi. Ensi kaudella tarkoitus on parantaa ainakin tästä neljännestä sijasta, kaavailee Jalonen.

Viiden USA:ssa high school- ja yliopistokoripallon parissa vietetyn kauden jälkeen Suomeen palannut Korihaiden kasvatti Cedric Latimer, 24, palkittiin vuoden tulokkaana. Latimer ei ollut aiemmin pelannut Suomessa pääsarjaa, mutta Namika Lahdessa pelattu tulokaskausi oli 195-senttiseltä laiturilta erinomainen: 13,2 pistettä ja 5,8 levypalloa 30,6 minuutissa ottelua kohden.

Korisliigan vuoden erotuomariksi kapteenit ja päävalmentajat äänestivät tamperelaisen Pekka Niemen, 29. Valinta oli Niemelle uran ensimmäinen. Viime kaudella parhaaksi tuomariksi valittiin Johannes Sarekoski.

Miesten I divisioonan vuoden pelaaja oli jo toistamiseen BC Nokian 193-senttinen, 30-vuotias takamieskonkari Timo Riihelä. Riihelä kärsi kauden aikana loukkaantumisista, mutta nakutti pelaamassaan 14 ottelussa 16,9 pistettä, 6,4 levypalloa, 5,2 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden.

Miesten parhaiden tilastokatsaus

Seuraavat tilastot SM-runkosarjan otteluista lukuun ottamatta SM-finaalien MVP:n ja parhaan divisioonapelaajan tilastoja.

  • Damon Williams, Pyrintö (runkosarja): Minuutit 34,5, Pisteet 18,8, Levypallot 9,5, Syötöt 4,5, Riistot 1,6, Blokit 1,2, 2P 50,9%, 3P 31,4%, 1P 68,1%
  • Damon Williams, Pyrintö (SM-finaalit): Minuutit 38,5, Pisteet 15,2, Levypallot 12,2, Syötöt 2,6, Blokit 1,4, 2P 43,9%, 3P 20,0%, 1P 53,1%.
  • Ville Kaunisto, Kouvot: Minuutit 32,0, Pisteet 14,0, Levypallot 10,7, Syötöt 2,2, Riistot 1,1, 2P 59,8%, 3P 25,4%, 1P 60,2%
  • Vesa Mäkäläinen, Karhu: Minuutit 29,6, Pisteet 13,9, Levypallot 6,2, Syötöt 1,3, 2P 66,9%, 3P 37,5%, 1P 62,7%.
  • Petri Heinonen, UU-Korihait: Minuutit 30,2, Pisteet 12,0, Levypallot 5,2, 2P 56,4%, 3P 21,6%, 1P 54,2%.
  • Mikko Jalonen, UU-Korihait: Minuutit 24,4, Pisteet 9,3, Levypallot 1,3, Syötöt 1,7, Riistot 1,2, 2P 59,3%, 3P 44,3%, 1P 69,8%.
  • Cedric Latimer, Namika Lahti: Minuutit 30,6, Pisteet 13,2, Levypallot 5,8, 2P 55,3%, 3P 32,3%, 1P 74,7%.
  • Timo Riihelä, BC Nokia: Minuutit 31,4, Pisteet 16,9, Levypallot 6,4, Syötöt 5,2, Riistot 1,4, 2P 53,4%, 3P 36,9%, 1P 66,2%.

Koripalloliiton kauden 2010-11 parhaat

Korisliiga

 

Nimi

Joukkue

Vuoden pelaaja

Ville Kaunisto

Kouvot, Kouvola

SM-finaalien MVP

Damon Williams

Tampereen Pyrintö

Vuoden ulkomaalaisvahvistus

Damon Williams

Tampereen Pyrintö

Vuoden puolustuspelaaja

Vesa Mäkäläinen

Kauhajoen Karhu

Vuoden kehittynein pelaaja

Petri Heinonen

UU-Korihait, U:ki

Paras kuudes pelaaja

Mikko Jalonen

UU-Korihait, U:ki

Vuoden tulokas

Cedric Latimer

Namika Lahti

Vuoden valmentaja

Pieti Poikola

Tampereen Pyrintö

Vuoden erotuomari

Pekka Niemi

Tampere

 

 

 

Naisten SM-sarja

Nimi

 

Joukkue

Vuoden pelaaja

Dionne Pounds

HoNsU Jyväskylä

SM-finaalien MVP

Krystal Vaughn

Peli-Karhut, Kotka

Vuoden ulkomaalaisvahvistus

D'andra Moss

Torpan Pojat, H:ki

Vuoden puolustuspelaaja

Linda-Lotta Lehtoranta

Peli-Karhut, Kotka

Vuoden kehittynein pelaaja

Evita Iiskola

Espoo Team

Paras kuudes pelaaja

Annika Holopainen

Espoo Team

Vuoden tulokas

Annika Holopainen

Espoo Team

Vuoden valmentaja

Mikko Kurki

Torpan Pojat, H:ki

Vuoden erotuomari

Niko Juntunen

Helsinki

 

 

 

Muut valinnat

 

Nimi

Joukkue

Miesten I divisioonan paras pelaaja

Timo Riihelä

BC Nokia

Naisten I divisioonan paras pelaaja

Mirka Kilpijärvi

Hyvinkään Ponteva

A-poikien SM:n vuoden pelaaja

Kilian Cato

Tapiolan Honka

A-tyttöjen SM:n vuoden pelaaja

Nea Mäkelä

Tampereen Pyrintö

B-poikien SM:n vuoden pelaaja

Anton Odabasi

Tapiolan Honka

B-tyttöjen SM:n vuoden pelaaja

Tuuli Menna

Wartti Basket, H:ki

Kaari-Kainun Kanuuna (juniorisarjojen lupaava kaukoheittäjä)

Kilian Cato

Tapiolan Honka

Vuoden pyörätuolikoripalloilija

Jarmo Leppänen

PuHu Juniorit

Vapaaheitto-palkinto, Korisliiga

Roope Suonio

Namika Lahti

Vapaaheitto-palkinto, naisten SM-sarja

Dionne Pounds

HoNsU Jyväskylä

Vuoden koripallojohtaja

Mika Numminen

Tapiolan Honka

Fair Play -palkinto, miehet (Framin pytty)

 

Kauhajoen Karhu

Fair Play -palkinto, naiset (Karénin kannu)

 

Catz Lappeenranta

Paras toimitsijapöytä, Korisliiga

 

KTP-Basket, Kotka

 

 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Korisliigan välierien otteluohjelma

Miesten Korisliiga on edennyt välierävaiheeseen. Salon Vilpas saa vastaansa Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen Karhu Basket kohtaa BC Nokian. Kotiedut itselleen runkosarjassa pelasivat sarjataulukon ykkönen Vilpas ja kakkonen Karhu Basket. Välierät alkavat Salohallissa torstaina 19.4.

Seagulls Korisliigan välieriin

Helsinki Seagulls selvitti tiensä neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, lokkipaitojen tiputtaessa Kouvolan Kouvot kesälomille otteluvoitoin 3-1. Ottelusarjan katkaisuottelu Kouvolassa suoritti ratkaisevan irtioton kolmannella jaksolla, matkaten lopulta 83-74 (35-33) -vierasvoittoon.

Näytä lisää vastaavia