YLE TV2:n perjantain otteluna Kouvot – Kataja

10.3.2017 Korisliigan perjantain ainoa ottelu pelataan Kouvolassa, missä sarjataulukon seitsemäntenä majaileva Kouvot isännöi YLE TV2:n lähettämässä ottelussa sarjanelosta Joensuun Katajaa. Lähetys ottelusta alkaa kello 20.05 ja itse ottelu alkaa kello 19.00.

Tuomas Hirvonen oli joukkueiden edellisessä kohtaamisessa liekeissä 12 koriin johtaneella syötöllään, mutta...

...tuolloin voiton veivät Ilari Seppälä ja Joensuun Kataja.

Rakeem Buckles tarjoaa Hirvoselle oivan kohteen korirenkaan läheisyydessä...

...kun taas Daniel Mullings kuuluu Katajan kivenkovan takakentän rotaatioon. Kuvat: Matti Koskinen, Vesa Kuukka & Erkki Hautaviita

Perjantai-illan TV-kamppailussa Kouvolan Kouvot saa vieraita Joensuusta, kun sarjanelonen Kataja saapuu kotiedun ulkopuolella pudotuspeliasetelmista taistelevien isäntien vieraaksi. Kevätauringon pilkistäessä pilviverhon takaa jokaisen ottelun merkitys kasvaa, eikä ole lainkaan poissuljettua että illan taistelupari kohtaisi toisensa myös puolivälierissä.

Otteluun lähdettäessä kuntokäyrän puolesta Kataja on hienoinen ennakkosuosikki, mutta Kouvojen kahden ottelun kotivoittojen putki ja Katajan keskiviikkoinen tappio Tampereella tasoittavat kuntokäyrien liikehdintää merkittävästi.

Joukkueet kohtasivat vastikään Joensuussa, Katajan viedessä viime keskiviikon kohtaamisen nimiinsä numeroin 96-91. Tuolloin Kataja onnistui pakottamaan Kouvot 24 pallonmenetykseen ja käytti ylimääräiset pallonhallintansa tehokkaasti hyväkseen.

Illan isäntien kovimmat syömähampaat löytyvät akselilta Steven Pledger –Rakeem Buckles. Pledger (19,7/5,1) on joukkueen pisteykkönen ja todella vaarallinen miltä tahansa etäisyydeltä. Hyvin liikkuva sisäpelaaja Buckles (15,0/9,9) tarjoaa miehelle oivan parivaljakon palloskriinipelaamiseen.

Kouvojen kotimaisen rungon kirkkain timantti on kauden mittaan otteitaan jatkuvasti parantanut takamies Tuomas Hirvonen. 8,9 pisteen ja 4,3 syötön keskiarvoilla pelaava Hirvonen oli joukkueiden edellisessä kohtaamisessa kovassa iskussa, jakaen ottelussa peräti 12 koriin johtanutta syöttöä. Etukentän 204-senttinen järkäle Miikka Luosmaa (4,7/3,3) on valmiina lyömään palloa riman läpi aina mahdollisuuden esitellessä itsensä ja on pelannut vahvasti päästyään täyteen kuntoon loukkaantumisesta palattuaan.

- Olemme menneet askel kerrallaan eteenpäin ja itseluottamuksemme on hyvällä tasolla, toteaa Kouvojen päävalmentaja Pieti Poikola.

- Takana on taas ollut hyvä harjoitusviikko, vaikkakin olemme kokeneet joitakin kolhuja. Siksi kokoonpanomme on vielä hieman epävarma.

Kataja joutuu lähtemään otteluun ilman Teemu Rannikkoa, mutta iskukykyä joukkueen riveistä löytyy silti rutkasti. Vastikään kuukauden pelaajaksi valittu Daniel Mullings (14,9/7,2/3,7 syöttöä/2,3 riistoa) on monipuolinen uhka ja myös aktiivinen puolustuspään urakoitsija. Rion Brown (18,5/6,7/3,1 syöttöä) asettelee jalkoihinsa Reggie Arnoldin jälkeensä jättämiä kevätauringon lämmittämiä kengurunnahkaisia saappaita ja Kervin Bristol (7,6/6,8/1,5 syöttöä/1,8 torjuntaa) pitää partiota pystyssä korirenkaiden lähietäisyyksillä.

Kotimaisen osaston kärkiosaajiin Rannikon takana kuuluvat jo kokeneen liigapelaajan ammattinimikkeellä pelaava Ilari Seppälä (9,9/3,9 syöttöä) ja totutun vahvaa sekä monipuolista jälkeä liigaan paluunsa jälkeen tehnyt Vesa Mäkäläinen (7,2/3,7/1,7 syöttöä). Ikitaistelija Tommi Huolila tuuraa Bristolia kunniakkaasti 4,3 pisteen, 3,2 levypallon ja 1,1 syötön keskiarvoilla.

- Toivottavasti löydämme otteluun paremman fokuksen kuin mihin pystyimme keskiviikkona Pyrintöä vastaan. Meidän pitää pystyä puolustamaan kovalla tasolla, taistelemaan levypalloista ja pitämään huolta pallosta mikäli haluamme tänään kamppailla voitosta, pyörittelee Katajan päävalmentaja Greg Gibson.

- Näimme viime viikolla kuinka vaarallinen tämä joukkue osaa olla hyökkäyspäässä kenttää. Joukkueelta ei löydy vain yhtä tai kahta, vaan useampikin ase joilla he voivat satuttaa meitä.

Ylösheitto Manskarilla tapahtuu kello 19.00. Lähetys TV2:lta alkaa kello 20:05.

Tämä, sekä kaikki muut kauden 2016/17 Korisliigan ottelut näet myös Elisa Viihteen Fanseat.com -palvelun kautta.

 
26.5.2022 10:32 Susijengi

Daniel Dolenc mestari-Karhun korin alle, Carter jatkaa Kauhajoella

Espoo Basket Teamin kasvatti ja Susijengin korinalusduunarina kunnostautunut Daniel Dolenc, 28, liittyy Suomen mestari Karhu Basketin vahvuuteen kaksivuotisella sopimuksella. Kauhajokisten korinalusta tulee olemaan ensi kaudella väkivahva, sillä myös mestaruuden takuumiehiin lukeutunut Simeon Carter jatkaa seurassa.

24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

6.5.2022 20:33 Korisliiga

Vihdoin tasaväkinen vääntö – kolmas Korisliiga-finaali ratkesi epäonnistuneeseen voittoheittoon

Kauhajoki piti pintansa Salon Vilppaan loppukiriä vastaan ja nousi Korisliiga-finaaleissa 2–1-johtoon.

4.5.2022 20:02 Korisliiga

Vilpas tuli otteluun täysin uudella varmuudella – Korisliiga-finaalit tasan

Salon Vilpas tasoitti miesten Korisliigan finaalisarjan Kauhajokea vastaan 1–1:een.

2.5.2022 20:56 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ryminällä käyntiin – Kauhajoki otti rajun avausvoiton

Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.

2.5.2022 09:30 Korisliiga

Korisliigan finaalit tänään käytiin – avausfinaali vapaasti katsottavissa Jimiltä

Kauhajoki ja Vilpas huipentavat Pantterijahdin tänään käynnistyvässä finaalisarjassa. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa. Avausfinaalin ennakkostudio käynnistyy tänään klo 18.00.

1.5.2022 16:50 Korisliiga

Janne Koskimies: ”Viime vuosien ylivoimaisesti kovimmat kilpakumppanit kohtaavat finaalisarjassa”

Kauhajoki lähtee neljänteen peräkkäiseen finaalisarjaan ennakkosuosikin viitta harteillaan. Päävalmentaja Koskimies myöntää, että vastus on pahin mahdollinen, kuten kauden aikaiset keskinäiset kohtaamiset ovat osoittaneet.

1.5.2022 10:15 Korisliiga

Sami Toiviainen: ”Kauhajoki herättää suuria tunteita Salossa”

Hallitseva Suomen mestari lähtee monissa papereissa finaalisarjaan hienoisena altavastaajana, mutta se sopii paremmin kuin hyvin salolaisjoukkueelle, joka runkosarjassa aiheutti Kauhajoella harmaita hiuksia.

30.4.2022 20:50 Korisliiga

Kauhajoen Severi Kaukiainen luottaa joukkueensa kykyyn käsitellä ennakkosuosikin paineet: ”Valmentaja ja vahvistukset pitävät huolta, ettei jengi lähde leijumaan”

Kauhajoki esitti yhden kaikkien aikojen runkosarjasuorituksista miesten Korisliigassa. Finaalissa vastaan asettuu vanha tuttu ja hallitseva mestari, Salon Vilpas, mutta takamies Severi Kaukiainen tietää, miten tilanne pitää kohdata.

30.4.2022 08:45 Korisliiga

Vilppaan Juho Nenosella edessään kymmenennet Korisliiga-finaalit – muistaa yhä uransa raskaimmat loppuottelut

Juho Nenonen on juossut parketille Korisliigan loppuotteluissa jo yhdeksän kertaa. Maanantaina 2. toukokuuta juhlitaan pyöreitä, kun hänen edustamansa hallitseva mestari Salon Vilpas kohtaa kauden ennakkosuosikin Kauhajoen.

Näytä lisää vastaavia