2.8.2022 09:08 Korisliiga-kauteen valmistautuva Helsinki Seagulls on solminut sopimuksen 206-senttisen Zena Edosomwan kanssa. Ison pään pelaaja on kolunnut läpi maineikkaan Harvardin yliopiston.

Los Angelesista kotoisin oleva Edosomwan edusti yliopistossa neljän vuoden ajan Harvardin huippuyliopiston Crimson joukkuetta 107 ottelussa. Ulottuvana ja erinomaisena puolustuspään pelaajana tunnetuksi tullut Edosomwan ansaitsi yliopistouransa aikana vakuuttavat 107 heiton torjuntaa, joka oikeuttaa Harvardin kaikkien aikojen torjuntatilastoissa 9.sijalle. Ison pään pelaaja pelasi edellisellä kaudella Kanadan CEBL- ja NBLC-liigoissa.
Lokakuussa 2021 hänen tiensä vei Kanadaan, jossa hän pääsi harjoittelemaan NBA G -liigassa pelaavan Raptors 905 -joukkueen kanssa ennen siirtymistään NBLC-liigassa pelaavaan Sudbury Five’n joukkueeseen. 17 pelatun ottelun aikana hän ansaitsi vakuuttavat 16,8 pistettä, 11,4 levypalloa, ja 1,2 torjuntaa ottelua kohden. Maaliskuussa hän siirtyi Kanadan CEBL-liigan Ottawa Blackjacksiin, jossa tehoja 18 ottelussa kertyi 6.8 pistettä ja 6.1 levypalloa ottelua kohden. Kausi on parhaillaan käynnissä.
- Haimme pelitapaamme sopivaa isoa miestä ja aikaisempiin vuosiin eroavaisuutena halusimme sille pelipaikalle isomman ja atleettisemman pelaajan. Uskoisin, että Zena sopii hakemaamme profiiliin todella hyvin. Hän pystyy suojelemaan rimaa, pelaa raudan yläpuolella, on erinomainen pick&roll -pelaaja ja osaa myös syöttää palloa. Osittain koulutustaustansa (Harvard) vuoksi kyseessä on myös älykäs pelaaja, Helsinki Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso kertoo seuran tiedotteessa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.